Mogerīni cer saglabāt Irānas kodolvienošanos

Eiropas Savienības (ES) augstā ārlietu pārstāve Federika Mogerīni paudusi gatavību darīt visu iespējamo, lai  saglabātu Irānas kodolvienošanos. Tomēr pagaidām nav skaidrs, kā novērst nopietnās ASV un Irānas domstarpības.

“Situācija ar Irānas kodolieroču līgumu ir sarežģīta, bet tas joprojām ir dzīvs. Es domāju, ka mums pašreiz nav jēgas spekulēt un runāt par to, kas mūs gaida tuvāko mēnešu, dienu, stundu vai pat gada laikā. Taču vēlētos uzsvērt, ka mēs patlaban esam ļoti sarežģītā posmā, situācija  ir vissarežģītākā četru gadu posmā, kopš Bastīlijas dienā darījums tika parakstīts. Taču līgums vēl joprojām ir spēkā,” sacīja Mogerīni.

Šonedēļ arī  Francijas, Vācijas un Lielbritānijas līderi kopīgā paziņojumā aicina glābt Irānas kodolvienošanos, taču visi amatpersonu un diplomātu centieni pagaidām ir bez panākumiem.

Oficiālā Teherāna pat paziņojusi, ka varētu atjaunot kodolprogrammu apjomā, kāds bija pirms 2015. gadā noslēgtās kodolvienošanās.

Irānas Atomenerģijas organizācijas preses pārstāvis Behruzs Kamalvandi uzsvēra, ka valsts var nepildīt saistības, ja eiropieši un amerikāņi nevēlas pildīt savus pienākumus. Saskaņā ar viņa teikto tā neesot ietiepība, bet gan veids, kā piespiest pārējos izpildīt saistības.

KONTEKSTS:

Teherāna 8. maijā paziņoja, ka tā aptur divu 2015. gada solījumu izpildi, un izvirzīja Eiropai, Ķīnai un Krievijai divu mēnešu ultimātu, lai tās palīdzētu Irānai apiet ASV noteiktās sankcijas un pārdot naftu, pretējā gadījumā draudot atteikties no vēl diviem apņemšanās punktiem.

Pērn Vašingtona vienpusējā kārtā izstājās no vēsturiskās vienošanās un noteica Irānai sankcijas, ASV prezidentam Donaldam Trampam cenšoties panākt Irānas reģionālās politikas maiņu. Eiropas valstis iebilda pret ASV lēmumu un vairākkārt aicinājušas Irānu nepārkāpt vienošanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti