Mogerīni cer - izdosies pārvarēt domstarpības par vienošanos Irānas jautājumā

Otrdien, 7.jūlijā, beidzas kārtējais sarunu termiņš starp Irānu un sešām pasaules valstīm par Irānas kodolprogrammas ierobežošanas nosacījumiem. Septiņi ārlietu ministri kopā ar Eiropas Savienības augsto pārstāvi ārlietās Federiku Mogerīni jau kopš svētdienas vakara ir pulcējušies Vīnē, lai mēģinātu panākt galīgās vienošanās parakstīšanu. Pirmdienas vakarā sarunās iesaistītie diplomāti ziņoja, ka uz galda vēl joprojām ir vairāki neatrisinātie jautājumi.

Otrdiena, 7. jūlijs, ir jaunais termiņš, kad Irānai būtu jāpanāk vienošanās ar Amerikas Savienotajām Valstīm, Ķīnu, Krieviju, Franciju, Lielbritāniju un Vāciju. Svētdienas vakarā, ierodoties sarunu norises vietā Austrijas galvaspilsētā Vīnē, Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni pēc būtības norādīja, ka laiks parakstīt šo vienošanos ir tagad vai nekad:

“Šī ir patiešām pēdējā sarunu maratona jūdze. Un, ja vienošanās vispār ir iespējama, tad tagad ir laiks to noslēgt.”

Mogerīni, tāpat kā ASV valsts sekretārs Džons Kerijs, atteicās publiski runāt par to, kādi jautājumi vēl nav atrisināti. Tomēr, kā ziņu aģentūrai “Reuters'' neoficiāli norādīja sarunās iesaistītie diplomāti, viens no klupšanas akmeņiem joprojām ir Apvienoto Nāciju Organizācijas ieviesto sankciju atcelšanas kārtība. Irāna vēlas, lai tiktu atceltas ne tikai ar kodolprogrammu tieši saistītās sankcijas, bet arī, piemēram, ieroču pārdošanas aizliegums. Tam savukārt nepiekrīt rietumvalstis, kas uzskata šādu prasību par pārspīlētu.

“Es saredzu politisko gribu. Bet tagad ir laiks mums visiem kopā paskatīties, vai šī politiskā griba var pārtapt konkrētos politiskos lēmumos. Tie var būt smagi un sarežģīti. Tehniskais darbs vēl nav pabeigts. Mūsu komandas turpina strādāt. Tagad ir laiks ministriem sanākt kopā un saprast, vai mēs spējam panākt gala vienošanās parakstīšanu,” Mogerīni tomēr bija cerīga, ka šīs domstarpības ir iespējams pārvarēt.

Kā norāda analītiķi, ASV šobrīd atrodas sev neierastā pozīcijā, mēģinot aizstāvēt Irānu pret pārmetumiem, ka tā pārkāpj 2013. gadā nospraustās pagaidu vienošanās nosacījumus. Abas valstis ir savulaik nodēvējušas viena otru par “lielo sātanu” un “ļaunuma asi” un kopumā ir pieradušas drīzāk apmainīties ar asām replikām nevis laipnībām. Tomēr tagad ASV prezidents Baraks Obama un viņa kabinets vēlas noslēgt vēsturisku vienošanos par Irānas kodolprogrammas samazināšanu.

Jāatgādina, ka politiskās vienošanās galvenie nosacījumi paredz Irānas kodolprogrammas būtisku samazināšanu apmaiņā pret starptautisko sankciju atcelšanu. Tam būtu jāpalīdz uzlabot Irānas ekonomiku, kas pēdējos gados atrodas visnotaļ bēdīgā stāvoklī.

Tomēr daudziem ir bažas, ka Irāna varētu nepildīt savus solījumus. Tādēļ rietumvalstis uzstāj, ka esošās sankcijas būtu automātiski jāatjauno, ja Irāna nedarīs to, ko saka.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti