Mladičs atsakās liecināt Karadžiča prāvā

Otrdien Hāgā bijušajam Bosnijas serbu armijas komandierim Ratko Mladičam ir jāliecina Bosnijas Serbu Republikas eksprezidenta Radovana Karadžiča prāvā par kara noziegumu pastrādāšanu.

Tiesas sēde sākās priekšpusdienā, un šī bija pirmā reize kopš Bosnijas kara beigām, kad viņi publiski parādījās kopā. Mladičs liecināt gan bija jāpiespiež. Viņa advokāti norāda uz bijušā komandiera veselības stāvokli, kā arī iespējamo negatīvo ietekmi uz paša Mladiča prāvu.

Karadžičs un Mladičs ir divas visaugstāk stāvošās Bosnijas serbu bijušās amatpersonas, kas tiek tiesātas ANO Starptautiskajā kriminālnoziegumu tribunālā bijušajai Dienvidslāvijai saistībā ar apsūdzībām par notikumiem Bosnijas karā.

Bijušajam Bosnijas Serbu Republikas prezidentam Karadžičam izvirzītas vairākas apsūdzības genocīdā, kara noziegumos un noziegumos pret cilvēci. Tostarp viņš apsūdzēts par slaktiņu Srebrenicā, kura laikā serbu spēki noslepkavoja 8000 Bosnijas musulmaņu vīriešu un zēnu, kas tika apbedīti slepenos masu kapos.

Arī bijušais Bosnijas serbu armijas komandieris Mladičs apsūdzēts par Srebrenicas asinspirts rīkošanu, kā arī par genocīdu, cilvēku vajāšanu un iznīcināšanu, slepkavībām, deportācijām, necilvēcīgu rīcību un nežēlīgu izturēšanos.

Karadžics pieprasīja, lai Mladičs liecina viņa prāvā kā aizsardzības liecinieks, un decembrī ANO tiesa viņa prasību apmierināja. Bijušais Bosnijas serbu prezidents uzstāj, ka viņš nebija saistīts ar noziegumiem, par kuriem apsūdzēts, un vēlas, lai bijušais armijas komandieris to apstiprina.

Karadžičs sagaida, ka Mladičs liecinās, ka „vairākās sarunās un tikšanās reizēs, kas viņam ir bijušas, viņi „nekad nav vienojušies par musulmaņu un horvātu izraidīšanu” no serbu kontrolētajiem apvidiem vai arī to plānojuši”, decembrī paziņoja Hāgā bāzētais tribunāls.

Raidsabiedrības BBC rīcībā esoša informācija liecina, ka aizstāvības puse Karadžiča vārdā Mladičam vēlas uzdot sešus konkrētus jautājumus. Piemēram – „Vai Jūs mani jebkad informējāt, ka ieslodzītajiem no Srebrenicas tiks, tiek vai tika izpildīts nāvessods?”

Priekšpusdienā tiesas zālē Mladičs ienāca smaidīgs tērpies pelēkā uzvalkā, tomēr sēde ilga vien pārdesmit minūtes. Mladičs tribunālu nodēvēja par „sātanisku tiesu”, paziņojot, ka neatzīst tās jurisdikciju. Neskatoties uz to, viņš deva zvērestu, lai liecinātu, bet uz jautājumiem tā arī neatbildēja. Tā vietā Mladičs palūdza atnest viņa zobu protēzes, lai viņš varētu skaidrāk runāt, un tiesneši izsludināja pārtraukumu.

Bijušais ģenerālis iepriekš atteicās liecināt Karadžiča prāvā, aizbildinoties ar veselības stāvokli un to, ka viņam pārāk daudz laika jāvelta paša prāvai. Arī Mladiča advokāti vēl otrdien paziņoja, ka viņam nevajadzētu liecināt, arī tādēļ, tas var radīt „netaisnīgus aizspriedumus” attiecībā uz viņa paša prāvu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt