Mjanmas vadība plāno sākt militāru operāciju pret nemierniekiem Rakhainas štatā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Mjanmas militārā un civilā vadība aicinājušas uzsākt militāru operāciju pret nemierniekiem Rakhainas štatā. Šādi varas iestādes reaģējušas uz pēdējo nedēļu laikā novērojamo vardarbības pastiprināšanos. Rīkojums kārtējo reizi pievērsis uzmanību jautājumam par cilvēktiesību ievērošanu valstī un vēršanos pret rohindžu minoritāti.

Mjanmas vadība plāno sākt militāru operāciju pret nemierniekiem Rakhainas štatā
00:00 / 01:37
Lejuplādēt

Dažādi bruņoti konflikti Mjanmā turpinās jau aptuveni 70 gadus kopš laika, kad šī valsts pasludināja neatkarību no britu impērijas. Pagājušajā mēnesī Mjanmas militārā vadība paziņoja par četru mēnešu ilgu pamieru valsts ziemeļos un ziemeļaustrumos, lai uzsāktu daudz plašākas miera sarunas ar dažādiem grupējumiem, kas cīnās par savu etnisko autonomiju.

Taču šī vienošanās neiekļāva valsts rietumos esošo Rakhainas provinci, kas jau gadiem izcēlusies ar vardarbīgu pretošanos Mjanmas centrālajai varai. Galvenokārt budistu apdzīvotās provinces kaujinieku grupējums - "Arakanas Armija" - vēlas panākt lielāku Rakhainas autonomiju.

Pagājušajā piektdienā, kad Mjanmā tika atzīmēta neatkarības diena, Rakhainas kaujinieki veica vairākus uzbrukumus policijas iecirkņiem. Pirms vietējā armija bija spējīga sniegt nepieciešamo atbalstu, šajos uzbrukumos dzīvību zaudēja vismaz 13 policijas virsnieki. Tikmēr "Arakanas Armijas" kaujinieki apsūdzējuši armiju par policijas iecirkņu izmantošanu kā bāzi artilērijas uguns veikšanai. Tāpat tiek apgalvots, ka izsludinātā pamiera mērķis ir pārdislocēt armijas vienības un koncentrēties tieši uz Rakhainu.

Pēc šiem uzbrukumiem šodien Mjanmā notikusi visai reta valsts civilās un militārās vadības tikšanās. Tajā piedalījies arī valsts prezidents Vins Mjins, faktiskā valdības, un, var teikt, arī valsts vadītāja Auna Sana Su Čī, kā arī citi kabineta locekļi. Kā ziņo ārvalstu informācijas aģentūras, tikšanās laikā prezidenta birojs devis militāristiem rīkojumu uzsākt operāciju un satriekt Rakhainas teroristus. Pēc valdības pārstāvju teiktā, Arakanas armija ir uzbrukusi drošības spēkiem laikā, kad tie ir sargājuši valsti no rohindžu iebrucējiem. Valdība arī aicinājusi iedzīvotājus neatbalstīt kaujiniekus, jo tie varot destabilizēt valsti daudzus gadus uz priekšu.

Šeit jāatgādina, ka 2017. gadā Mjanmas militāro spēku vadītā uzbrukumā Rakhainas štatā savas dzīvesvietas bija spiesti pamest simti tūkstoši musulmaņu rohindžu iedzīvotāju, kuri lielākoties meklēja patvērumu kaimiņos esošajā Bangladešā. Toreiz armija savu operāciju attaisnoja ar nepieciešamību izskaust rohindžu nemierniekus, taču vēršanās pret šo etnisko kopienu, kas brīžiem pat tiek pielīdzināta genocīdam, izpelnījās asu starptautisku nosodījumu. Rohindžas Mjanmā tiek uzskatīti par otršķirīgiem iedzīvotājiem un ieceļotājiem no Bangladešas, taču arī Bangladeša nevēlas šos cilvēkus uzņemt pie sevis.

Par nevēlēšanos atrisināt sasāpējušo rohindžu problēmu bieži vien tiek apsūdzēta arī Nobela miera prēmijas laureāte Auna Sana Su Čī. Viņa miera procesa turpināšanu ir pasludinājusi par vienu no savām galvenajām prioritātēm, taču nereti tiek vainota par iniciatīvas trūkumu. Kā apgalvo vairāki politikas novērotāji, rohindžu jautājumu Sū Čī uzskata par ļoti svarīgu savu politisko pozīciju noturēšanai, taču jāuzsver, ka vairums valsts iedzīvotāju pret rohindžām nav noskaņoti labvēlīgi.

Kā liecina Apvienoto Nāciju Organizācijas sniegtā informācija, pēdējo nedēļu vardarbības aktivizēšanās ir atkal likusi aptuveni četriem ar pus tūkstošiem cilvēku doties bēgļu gaitās. Daudzi no civiliedzīvotājiem ir atraduši patvērumu klosteros un pagaidu telšu nometnēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti