Mjanmas paralēlā civilā valdība aicina gāzt militāro diktatūru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Dienvidaustrumāzijas valstī Mjanmā šodien drošības spēki nogalinājuši vairākus protestētājus, kuri piedalījās demonstrācijās pret militāro huntu. Gāztās civilās valdības pārstāvji mudinājuši Mjanmas iedzīvotājus turpināt pretošanos ģenerāļu diktatūrai, lai panāktu demokrātijas atjaunošanu valstī. 

Mjanmas paralēlā civilā valdība aicina gāzt militāro diktatūru
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Mjanmā jau sešas nedēļas turpinās iedzīvotāju protesti pret 1.februārī notikušo militāro apvērsumu.

Valsts lielākajā pilsētā Jangonā demokrātijas atbalstītāji no smilšu maisiem un dzeloņdrātīm ir izveidojuši barikādes, lai stātos pretī drošības spēkiem, kuri neizrāda nekādu žēlastību pret demonstrantiem.

Drošībnieki šodien atklāja uguni uz protestētājiem Jangonā, nogalinot vismaz trīs cilvēkus. Viens no viņiem esot nāvējoši sašauts galvā. Vietējie mediji vēsta, ka 15 cilvēki ir ievainoti. Vēl vismaz divi demonstranti nogalināti citās pilsētās.

Vakar visā valstī demonstrāciju laikā dzīvību zaudēja 13 cilvēki. Tā bija viena no asiņainākajām dienām kopš protestu sākuma.

Mjamnas cilvēktiesību aktīvisti apgalvo, ka protestos pret militāro huntu ir nogalināti jau vairāk nekā 80 civiliedzīvotāji, bet vairāk par 2000 ir arestēti.

Apvērsuma laikā no aresta izbēgušo parlamenta deputātu līderis Mans Vins Kans Tans vakar pirmo reizi kopš apvērsuma nāca klajā ar publisku paziņojumu. Runā, kas bija publicēta sociālajā tīklā “Facebook”, politiķis tēlaini sacīja, ka “šis ir nācijas tumšākais brīdis, bet rītausma esot tuvu”. Viņš aicināja Mjanmas iedzīvotājus stāties pretī militāristu “netaisnīgajai diktatūrai”.

Mans Vins Kans Tans uzskata, ka iedzīvotāju sacelšanās apvienošot etniski ļoti dažādo valsti. “Neraugoties uz domstarpībām pagātnē, šoreiz mums ir jāsadodas rokās, lai izbeigtu šo diktatūru,” paziņoja paralēlās civilās valdības vadītājs.

Militārā hunta paralēlo civilo valdību ir pasludinājusi par pretlikumīgu grupējumu un brīdinājusi, ka ikviens, kurš ar to sadarbosies, tiks apsūdzēts valsts nodevībā. Par to draud līdz 22 gadiem cietumā.

Pēc apvērsuma Mjanmā starptautiskā sabiedrība ir nosodījusi huntas nedemokrātisko rīcību un vardarbību pret iedzīvotājiem. Šonedēļ arī Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Drošības padome pirmo reizi nosodīja vardarbīgo vēršanos pret protestētājiem un aicināja militāristus ievērot savaldību. Ķīnas un Krievijas iebildumu dēļ padome kopīgajā paziņojumā nenosodīja apvērsumu.

Mjanmas vēstnieks ANO Ča Mo Tuns aicinājis starptautisko sabiedrību vērsties pret militārā režīma finansiālajām interesēm, taču tas esot jādara tā, lai neciestu ierindas mjanmieši.

“Mēs atbalstām mērķētas sankcijas, bet vienlaikus aicinām darīt visu iespējamo, lai tās minimāli skartu Mjanmas iedzīvotājus. Tas ir ļoti svarīgi mūsu valstij,” diplomāts sacīja intervijā televīzijas kanālam CNA.

ASV šonedēļ noteica sankcijas pret Mjanmas militārās huntas līdera ģenerāļa Mina Auna Hlaina diviem pieaugušajiem bērniem un viņu kontrolētajiem uzņēmumiem.

Arī Eiropas Savienība gatavojot sankcijas, kas būšot vērstas pret Mjanmas militāristu biznesa interesēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti