Dienas ziņas

Uzņēmums skolēniem ar īpašām vajadzībām

Dienas ziņas

Arī skolotāji gatavi protesta akcijām

Mjanmas līdere ANO tiesā noraida apsūdzības genocīdā

Mjanmas līdere ANO tiesā noraida apsūdzības genocīdā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Mjanmas līdere un Nobela Miera prēmijas ieguvēja Auna Sana Su Či trešdien, 11. decembrī, stājās ANO tiesas priekšā, kur viņai nācās uzklausīt apsūdzības pret valsts armijas pastrādāto genocīdu. Viņa apsūdzības kategoriski noraidīja un apgalvoja, ka Mjanmā notiek iekšējs bruņots konflikts un ka armija aizstāv valsti pret bruņotiem nemierniekiem.

Mjanmas armija apsūdzēta masu slepkavībās un citās zvērībās, kas pastrādāti pret valstī dzīvojošo rohindžu minoritāti. 2017. gadā notikušās militārās kampaņas dēļ bēgļu gaitās uz kaimiņvalsti Bangladešu nācās doties vairāk nekā 700 000 rohindžu. Apsūdzības pret Mjanmu Hāgā bāzētajā Starptautiskajā tiesā iesniegusi Rietumāfrikas valsts Gambija, kuru apdzīvo galvenokārt musulmaņi un kas apsūdzības iesniegusi arī citu musulmaņu valstu vārdā. Tās balstās arī ANO izmeklētāju iegūtajās liecībās.

Neatkarīgie izmeklētāji apgalvo, ka ofensīvas laikā vienā no Mjanmas provincēm karavīri izvarojuši sievietes un bērnus, dedzinājuši dzīvus cilvēkus un līdz ar zemi nolīdzinājuši veselus ciematus.

Mjanmas līdere apsūdzības noraida. Tāpat arī armija, kas skaidro, ka operācija bija vērsta pret kaujinieku un nemiernieku radītajiem draudiem, jo 2016. gada rudenī nemiernieki uzbruka policijas iecirkņiem.

"Diemžēl Gambija tiesai iesniegusi nepilnīgu un faktuāli neprecīzu ainu par notiekošo Mjanmā. Bet ir ļoti svarīgi, lai tiesa situāciju novērtē objektīvi. Situācija uz vietas ir sarežģīta. Daudzo cilvēku ciešanas bija sekas 2016. un 2017.gada bruņotajam konfliktam. (..) 

Nevar izslēgt, ka aizsardzības spēki varētu būt izmantojuši neproporcionāli lielu spēku, dažreiz pārkāpjot starptautiskos likumus, vai ka viņi varētu būt sajaukuši kaujiniekus ar civiliedzīvotājiem. Bet to ir jāizvērtē taisnīgā tiesas ceļā," teica Mjanmas līdere.

Sana Su Či reiz starptautiski tika uztverta kā demokrātijas čempione, bet kopš 2016. gada ir Mjanmas "de facto" līdere. Amatā viņa stājās pirms tam, kad sākās militārā kampaņa. Viņai nav kontroles pār valsts armiju, tomēr ANO viņu apsūdz par līdzdalību šajos noziegumos. 2017. gada sākumā Mjanmā dzīvoja miljons rohindžu, bet Mjanma, galvenokārt budistu valsts, viņus uztver kā nelegālus imigrantus un noliedz viņu pilsonību, kā arī vēršas militāri.

Hāgas tiesa tagad apsver pagaidu rīkojuma izdošanu pret Mjanmu, kas ļautu aizsargāt valstī mītošos 600 000 rohindžu. Lēmumu varētu paziņot tuvāko nedēļu laikā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti