Mjanmas hunta izpildījusi nāvessodu četriem demokrātijas aktīvistiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Mjanmas militārā hunta ir sodījusi ar nāvi četrus demokrātiskos aktīvistus, kas bija vērsušies pret šajā Dienvidaustrumāzijas valstī valdošo režīmu.

Viens no bojā gājušajiem ir bijušais Demokrātijas līgas likumdevējs Pjo Zeija To, otrs – rakstnieks un demokrātijas aktīvists Kjo Min Ju, kas vairāk pazīstams ar iesauku Džimijs. Abi viņi janvārī tika atzīti par vainīgiem pretterorisma likumu pārkāpšanā.

Divi citi aktīvisti, Hla Mjo Auns un Auns Tura Zovs, sodīti ar nāvesodu par to, ka nogalinājuši sievieti, kura bijusi huntas ziņotāja.

Augstākais soda mērs tika piespriests slēgtā tiesas sēdē, ko tiesību grupas kritizējušas kā netaisnīgu. Mirušo ģimenes locekļi apgalvo, ka nav bijuši informēti par nāvessoda izpildi un nav varējuši pienācīgi atvadīties.

Mjanmas militārā hunta nāvessodus nebija izpildījusi kopš 1988. gada, un ANO cilvēktiesību eksperti raizējas, ka tagad var sākties huntas kritiķu pakāršanas vilnis.

Starptautiskā cilvēktiesību aizsardzības organizācija "Human Rights Watch" nāvessoda izpildi nosaukusi par ārkārtīgas nežēlības izpausmi.

Organizācija aicina Eiropas Savienības dalībvalstis un ASV likt Mjanmas huntai saprast, ka šādi noziegumi nepaliks nesodīti. "Human Rights Watch" pieprasa nekavējoties atbrīvot visus Mjanmas politieslodzītos.

ANO īpašais pārstāvis Mjanmas jautājumos Toms Endrūss sacīja, ka ir sašutis un sagrauts par šādiem notikumiem un aicināja starptautisko sabiedrību rīkoties pret huntas darbībām. Arī Japāna un ASV stingri nosodījušas nāvessodu izpildīšanu.

Mjanmas hunta noraida ANO un rietumvalstu kritiku kā bezatbildīgu un neapdomīgu un aizstāvējusi nāvessodu, sakot, ka tas ir pamatots sods un tiek izmantots vairākās valstīs.

KONTEKSTS:

2021. gada februāra sākumā Dienvidaustrumāzijas valstī Mjanmā notika militārais apvērsums. Ģenerāļi puča sarīkošanu pamatoja ar iepriekšējā gada novembra vēlēšanās it kā notikušajām nelikumībām. Vēlēšanās pārliecinošu uzvaru bija guvusi Nacionālā demokrātijas līga. Militārā hunta uz gadu izsludinājusi ārkārtas stāvokli, solot pēc tam sarīkot jaunas vēlēšanas, precīzi nenorādot, kad tieši tās varētu notikt.

Kad militārie spēki pārņēma varu, Mjanmas valdības vadītāja Auna Sana Su Čī un citi valdošās Nacionālās demokrātijas līgas augstākie pārstāvji tika aizturēti. Daudzas valstis nosodījušas Mjanmā notiekošo. ASV un Lielbritānija ieviesušas sankcijas pret huntu. Lielākā daļa Mjanmas kaimiņvalstu gan apgalvo, ka starptautiskajai sabiedrībai nav jāiejaucas Mjanmas iekšpolitikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti