Mjanmas hunta gāzto valsts līderi Aunu Sanu Su Či soda ar divu gadu ieslodzījumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Mjanmas hunta pirmdien piespriedusi četru gadu cietumsodu gāztajai valsts līderei Aunai Sanai Su Či. Vēlāk gan tika ziņots, ka Mjanmas militārās huntas līderis sodu samazinājis uz diviem gadiem. Demokrātisko spēku līdere notiesāta par kūdīšanu uz nemieriem pret armiju un Covid-19 izplatības ierobežojumu pārkāpšanu. Šis ir pirmais no vairākiem iespējamiem sodiem, kuru rezultātā Nobela Miera prēmijas laureāte varētu tikt ieslodzīta uz vairākiem gadu desmitiem.

76 gadus vecā Auna Sana Su Či ir aizturēta kopš 1. februāra, kad militārā hunta sarīkoja apvērsumu un gāza viņas valdību, tādējādi izbeidzot šīs Dienvidaustrumāzijas valsts īso demokrātijas periodu.

Apsūdzētas arī citas amatpersonas

Kopš tā laika viņai izvirzītas vairākas apsūdzības, tostarp par to, ka viņa pārkāpusi koloniālā perioda likumu par valsts kritiku. Apsūdzības izvirzītas arī par korupciju un krāpšanos 2020. gada vēlēšanās.

Ja viņa tiks atzīta par vainīgu visās apsūdzībās, Aunai Sanai draud gadu desmitiem ilgs cietumsods. Analoģiskas apsūdzības izvirzītas 15 citām amatpersonām, arī bijušajam prezidentam Vinam Mjintam un vēlēšanu komisijas priekšsēdētājam.

Latvijas Radio korespondents Rihards Plūme par gāztās Mjanmas līderes notiesāšanu
00:00 / 03:45
Lejuplādēt

Pirmdien militārā hunta viņai piesprieda divu gadu cietumsodu par kūdīšanu pret militārpersonām, precīzāk, par paziņojumu un baumu izplatīšanu nolūkā izraisīt bailes vai trauksmi sabiedrībā, kas novestu pie sabiedriskā miera traucēšanas.

Vēl divi gadi cietumā piespriesti par dabas katastrofu likuma pārkāpšanu saistībā ar Covid-19 krīzi. Notiesāšana par kūdīšanu saistīta ar paziņojumiem, ko viņas partija Nacionālā demokrātijas līga publicēja neilgi pēc apvērsuma, nosodot ģenerāļu īstenoto varas pārņemšanu.

Vēlāk mediji ziņoja, ka no četriem uz diviem gadiem cietumsods samazināts arī bijušajam Mjanmas prezidentam Vinam Mjintam. Arī viņš tika notiesāts par kūdīšanu uz nemieriem pret armiju un Covid-19 izplatības ierobežojumu pārkāpšanu.

Hunta mēģina nosmacēt brīvību

Kā aģentūrai AFP norādījis huntas pārstāvis Zavs Mins, arī bijušajam prezidentam Vinam Mjintam tika piespriests četru gadu cietumsods par tām pašām apsūdzībām, taču abi vēl netikšot nogādāti cietumā. Viņiem tikšot izvirzītas vēl citas apsūdzības no vietām, kur viņi šobrīd uzturas, piebildis huntas pārstāvis.

Abi bijušie politiķi atrodoties galvaspilsētā Nepjido. Žurnālistiem liegta pieeja īpašās tiesas sēdēm, un nesen Aunas Sanas advokātiem tika noteikts aizliegums sarunāties ar medijiem.

Garus cietumsodus saņēmuši arī citi Nacionālā demokrātijas līgas partijas vadošie biedri. Bijušajam galvenajam ministram šomēnes tika piespriests 75 gadu ilgs cietumsods, bet tuvam Aunas Sanas palīgam tika piespriests 20 gadu cietumsods.

Aunai Sanai Su Či piespriesto cietumsodu uzreiz nosodīja cilvēktiesību organizācija “Amnesty International”. Organizācija paziņoja, ka demokrātisko spēku līderei piespriestie bargie sodi par viltus apsūdzībām ir jaunākais piemērs militārpersonu apņēmībai likvidēt jebkādu opozīciju un nosmacēt brīvību Mjanmā.

Ieslodzījumu, visticamāk, izcietīs mājas arestā

Bangkokā dzīvojošajai Mjanmas žurnālistei Ajai Minai Tantai huntas lēmums nav bijis pārsteigums.

“Šis spriedums nav pārsteigums. Hunta viņā saredz lielu draudu, un, ņemot vērā to, ka viņai izvirzītas virkne apsūdzību, viņai var tikt piespriesti kopumā teju 100 gadi cietumā, lai nepielaistu viņu pie politikas visu viņas atlikušo dzīvi, un šīs prāvas tiek izmantotas, lai to paveiktu.

Lai gan viņa nav spējusi komunicēt ar sabiedrību, tomēr viņa tiek uztverta kā iedvesmas avots daudziem un viņas aizturēšana jau ir bijis kā motivējošs spēks pretošanās kustībai, tādēļ viņas notiesāšana turpinās iedvesmot cilvēkus pretoties huntai.”

Tikmēr Starptautiskās Mjanmas krīzes grupas vecākais padomnieks Ričards Horsijs aģentūrai AFP sacīja, ka šie sodi vērtējami kā militārpersonu izrēķināšanās un varas izrādīšana. Viņš piebilda, ka būtu pārsteidzoši, ja gāztā līdere tiktu nosūtīta uz cietumu. Visticamāk, viņa šo un turpmākos ieslodzījumus izcietīs savā mājā.

Kopš militārā hunta februāra sākumā sagrāba varu Mjanmā, karavīri un policisti, apspiežot protestus, nogalinājuši vairāk nekā 1300 cilvēku, bet vairāk nekā 10 000 aktīvistu aizturēti, liecina vietējo cilvēktiesību aizstāvju aplēses.

KONTEKSTS:

Dienvidaustrumāzijas valstī Mjanmā februāra sākumā notika militārais apvērsums. Ģenerāļi puča sarīkošanu pamatoja ar novembra vēlēšanās it kā notikušajām nelikumībām. Vēlēšanās pārliecinošu uzvaru bija guvusi Nacionālā demokrātijas līga. Militārā hunta uz gadu izsludinājusi ārkārtas stāvokli, solot pēc tam sarīkot jaunas vēlēšanas, precīzi nenorādot, kad tieši tās varētu notikt.

Kad militārie spēki 1. februārī pārņēma varu, valdības vadītāja Auna Sana Su Čī un citi valdošās Nacionālās demokrātijas līgas augstākie pārstāvji tika aizturēti. Daudzas valstis jau nosodījušas Mjanmā notiekošo. ASV un Lielbritānija ieviesušas sankcijas pret huntu. Lielākā daļa Mjanmas kaimiņvalstu gan apgalvo, ka starptautiskajai sabiedrībai nav jāiejaucas Mjanmas iekšpolitikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti