Mjanmā jauni civiliedzīvotāju upuri protestos pret militāro apvērsumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Mjanmas drošības spēki 3. aprīlī atklāja uguni uz militārās huntas pretiniekiem, nogalinot vairākus cilvēkus. Neraugoties uz militāristu brutalitāti, mjanmieši turpina iziet ielās, lai pieprasītu demokrātijas atjaunošanu valstī. Viņiem atbalstu pauduši vairāki nemiernieku grupējumi, kuri desmitgadēm cīnās pret Mjanmas armiju.

Mjanmā jauni civiliedzīvotāju upuri protestos pret militāro apvērsumu
00:00 / 02:51
Lejuplādēt

Dienvidaustrumāzijas valstī Mjanmā jau vairāk nekā divus mēnešus turpinās iedzīvotāju protesti pret 1. februārī notikušo militāro apvērsumu, kā rezultātā gāza demokrātiski ievēlēto parlamentu un valdību.

Arī šodien visā valstī pilsētu ielās izgāja tūkstošiem cilvēku, apzinoties, ka viņi var nonākt zem huntas represiju āmura.

Mounšvas pilsētā Mjanmas centrālajā daļā drošībnieki apšaudīja protestētāju grupu, nogalinot vismaz četrus cilvēkus. Vēl vienu protestētāju nāvējoši sašāva valsts dienvidu pilsētā Tatonā, vēsta ziņu aģentūra “Reuters”.

Mjanmas kaimiņvalsts Indija nosodījusi militārās huntas vardarbīgo vēršanos pret miermīlīgajiem protestētājiem. Indijas Ārlietu ministrijas runasvīrs Arindams Bagči aicināja situāciju risināt sarunu ceļā.

“Mēs uzskatām, ka likuma varai ir jāņem virsroka. Mēs iestājamies par demokrātijas atjaunošanu Mjanmā. Mēs esam aicinājuši atbrīvot politieslodzītos un atbalstījuši jebkurus mēģinājumus risināt pašreizējo situāciju. Mēs par šo jautājumu regulāri diskutējam ar saviem starptautiskajiem partneriem un ANO Drošības padomē, ieņemot līdzsvarotu un konstruktīvu nostāju,” sacīja Bagči.

Kopš apvērsuma Mjanmas drošības spēki ir nogalinājuši vairāk nekā 550 civiliedzīvotājus, kuru vidū ir 46 bērni, apgalvo vietējie cilvēktiesību aktīvisti. Vairāk nekā 2700 cilvēki ir arestēti.

Ja pirmajās nedēļās demokrātijas atbalstītāju protesti bija daudzskaitlīgāki, tad pašlaik militāristu pretnieki izvēlas citu taktiku. Viņi rīko tā dēvētās “partizānu demonstrācijas”, kad vienkopus sapulcējas neliels skaits cilvēku, lai īsu brīdi protestētu un izklīstu pirms drošībnieku ierašanās.

Protestētāji mēdz sapulcēties arī naktīs, lai iedegtu sveces un šādi izrādītu pretestību demokrātijas grāvējiem.

Hunta ir pastiprinājusi informācijas kontroli valstī. Vakar varasiestādes pārtrauca mobilo datu pārraidi un pavēlēja interneta pakalpojumu sniedzējiem atslēgt bezvadu internetu.

Militāristi ir izsludinājuši meklēšanā 18 slavenības, kuru vidū ir vairāki sociālo tīklu influenceri un žurnālisti, par piedalīšanos vai atbalsta apliecināšanu demokrātijas atbalstītāju protestiem. Viņus apsūdz par tādu materiālu publicēšanu, kas aicina bruņoto spēku karavīrus dumpoties. Par to draud trīs gadi cietumā.

ASV Valsts departaments nosodīja interneta atslēgšanu Mjanmā un pauda cerību, ka tas neapklusinās balsis, kuras pieprasa demokrātijas atjaunošanu.

Mjanmas desmit lielākie nemiernieku grupējumi šodien paziņoja, ka atbalsta iedzīvotāju protestus pret apvērsumu un nosodīja huntas vardarbīgo vēršanos pret miermīlīgajiem iedzīvotājiem. Šie grupējumi pārstāv dažādas etniskās minoritātes, kas jau ilgstoši ar ieročiem rokās cīnās par lielāku autonomiju.

Nemiernieku atbalsts protestiem licis izskanēt bažām, ka Mjanmā var pastiprināties vardarbība. ANO īpašā sūtne Mjanmā Kristīne Šrēnere Burgenere šonedēļ brīdināja, ka valsts atrodas uz pilsoņu kara sliekšņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti