Mitrovicā vēlēšanu uzvarētājs atbalsta Kosovas paturēšanu Serbijā

Pamatīgu drošības pasākumu pavadībā Kosovā aizvadīta pašvaldību vēlēšanu otrā un noslēdzošā kārta. Kosovas vissarežģītākajā un nemieru plosītajā pilsētā Mitrovicā serbu apdzīvotajā daļā uzvaras laurus plūcis politiķis, kurš atbalsta Kosovas paturēšanu Serbijas sastāvā. Šīm vēlēšanām Kosovā būs būtiska nozīme arī Serbijas tālākajā ceļā uz pievienošanos Eiropas Savienībai.

Pēc jau pieredzētajām sadursmēm, kuru dēļ Mitrovicā, Kosovas ziemeļos, nācās pārtraukt pašvaldību vēlēšanu pirmo kārtu un vairākos iecirkņos atkārtot to vēlreiz, otrā kārta noritējusi pamatīgā bruņotas apsardzes pavadībā. Visa lielākā uzmanība, protams, atkal bija pievērsta Kosovas ziemeļiem, sadalītajai pilsētai Mitrovicai, kurā vēlēšanu uzvaras laurus plūcis partijas "Serbu saraksts" vadītājs Krštimirs Pantičs. Viņš ir viens no tiem radikāli noskaņotajiem politiķiem, kurš atbalsta Kosovas paturēšanu Serbijas sastāvā.

"Mums ir kopīgs mērķis, un tas ir - paturēt Kosovu Serbijā. Mēs neesam atdevuši Kosovu. Mēs tagad gribam cīnīties caur institūcijām, lai kādas tās būtu, jo tās ir vienīgās, caur kurām mēs varam sasniegt mūsu pamatotos un likumīgos mērķus," tā Pantičs pavēstījis neilgi pēc pirmo rezultātu paziņošanas. Vēlēšanu cīņā viņš ir pārspējis mēreno serbu politiķi Oliveru Ivanoviču.

Taču tieši pretējais, proti, Kosovas neatkarība un sakārtotas attiecības ar kaimiņieni Serbiju, no kuras 2008. gadā Kosova atdalījās, pasludinot neatkarību, ir viens no galvenajiem nosacījumiem, kuru Serbijai izvirzījusi Eiropas Savienība, tā kā Serbija pārredzamā nākotnē vēlas kļūt par Eiropas Savienības dalībvalsti. Kosovas Mitrovicā dzīvojošie serbi līdz šim ir ļoti cieši saistīti ar Belgradu gan finansiāli, gan sekojot tās politiskajām norādēm. Taču tagad, vēl pirms gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām, pat Serbijas vara aicināja savus Kosovā dzīvojošos tautiešus neizrādīt pretestību un doties uz vēlēšanām par spīti tam, ka tās rīko Kosovas albāņu valdība.

Līdz ar to, ka Mitrovicas mērs ir gatavs cīnīties par Kosovas atkaliekļaušanu Serbijā, politiskā aina nevēršas vis tik gluda. Jāatgādina, ka aizvadītajā mēnesī Kosovas pašvaldību vēlēšanu laikā serbu ekstrēmisti maskās uzbruka triju balsošanas iecirkņu darbiniekiem Mitrovicā ar asaru gāzi un iznīcināja biļetenus, kā arī citus vēlēšanu materiālus, un vienu cilvēku ievainoja.

Pēc Briseles nerimstoša spiediena un aicinājuma uz kopīgām sarunām Serbija un Kosova vēl aprīlī panāca vienošanos par attiecību normalizēšanu, taču viens no Eiropas Savienības nosacījumiem, lai vispār sāktu sarunas ar Serbiju par iestāšanos Eiropas Savienībā, ir serbu līdzdalība vēlēšanās Kosovā.

Patlaban no nepilniem diviem miljoniem iedzīvotāju Kosovā pārliecinošs vairākums ir albāņi, bet atsevišķos reģionos mīt arī aptuveni 120 tūkstoši etnisko serbu. Viskritiskāk noskaņotie serbi dzīvo tieši sadalītajā Mitrovicā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt