Miris bijušais Ēģiptes prezidents Hosnī Mubaraks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

91 gada vecumā miris Arābu pavasara laikā gāztais Ēģiptes prezidents Hosnī Mubaraks, ziņo britu raidsabiedrība BBC.

Mubaraks nomira otrdien Kairas Galā militārajā hospitālī. Nedēļas nogalē viņam veica operāciju, pēc kuras eksprezidents atradās intensīvajā aprūpē. Nav zināms, kādas tieši veselības problēmas bija Mubarakam. Tuvinieku paziņojumā teikts, ka Mubaraka bēres organizēs Ēģiptes prezidenta administrācija.

Miris bijušais Ēģiptes prezidents Hosnī Mubaraks
00:00 / 02:43
Lejuplādēt

Ilggadējais Ēģiptes līderis Hosni Mubaraks tika gāzts revolūcijā 2011. gadā. Viņš bija spiests atkāpties no amata pēc 30 gadu ilgas valdīšanas.

Hosni Mubaraks pie varas nāca 1981. gadā pēc tam, kad atentātā nogalināja viņa priekšteci Anvaru Sādātu. Bijušais gaisa spēku komandieris Mubaraks ar stipru tvērienu vadīja arī Ēģipti, neļaujot izveidoties spēcīgai opozīcijai. Visus Mubaraka valdīšanas gadus valstī bija spēkā ārkārtas stāvoklis, kas deva plašas pilnvaras prezidentam pakļautajiem drošības dienestiem. To nereti izmantoja, lai apklusinātu Mubaraka kritiķus.

Taču valdība apgalvoja, ka stingrie drošības pasākumi ir nepieciešami, lai apkarotu islāma radikāļus. Mubaraks savas valdīšanas laikā piedzīvoja sešus atentāta mēģinājumus. Neraugoties uz viņa autoritāro vadības stilu un plašajiem cilvēktiesību pārkāpumiem Ēģiptē, Mubaraks desmitiem gadu bija viens no ASV tuvākajiem sabiedrotajiem reģionā. Amerikāņi pirms Mubaraka gāšanas ik gadu Ēģiptei sniedza militāro palīdzību vairāku miljardu dolāru apmērā.

2011. gada sākumā virkni Ziemeļāfrikas un Tuvo Austrumu valstu pārņēma protesti pret tur ilgstoši valdošajiem nedemokrātiskajiem režīmiem. Protestu vilnis, ko nodēvēja par Arābu pavasari, sasniedza arī Ēģipti. Valsts galvaspilsētā Kairā tūkstošiem iedzīvotāju izgāja ielās, lai pieprasītu toreizējā prezidenta Hosnī Mubaraka atkāpšanos, ekonomiskās reformas un plašākas pilsoniskās brīvības.

Protesti ilga 18 dienas, un to laikā drošībnieki nogalināja vairāk nekā 840 demonstrantu. 2011. gada 11. februārī Mubaraks paziņoja par atkāpšanos. Mubaraku arestēja un gadu vēlāk tiesa viņam piesprieda mūža ieslodzījumu.  

 Vēlāk gan apelācijas tiesa šo lietu lika iztiesāt no jauna un šajā procesā apsūdzības noraidīja. 2017. gadā kasācijas tiesa viņu attaisnoja, un viņš tika atbrīvots no apcietinājuma.  

Kopš 2013. gada Ēģiptes prezidents ir ģenerālis Abdelfatahs as Sisi. Viņa valdība ir dzēsusi apsūdzības daudzām ietekmīgām Mubaraka ēras amatpersonām, kā arī pieņēmusi likumus, kas vēl vairāk ierobežo pilsoņu politiskās brīvības. Daudzi ēģiptieši pašreizējā prezidenta vadības stilā saredz līdzību ar Mubaraku.

Šomēnes cilvēktiesību organizācija “Transparency International” aicināja Eiropas Savienību pārskatīt attiecības ar Ēģipti, norādot uz plašiem cilvēktiesību pārkāpumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti