Miris bijušais Dienvidāfrikas prezidents Nelsons Mandela

Ceturtdien 95 gadu vecumā mūžībā aizgājis bijušais Dienvidāfrikas prezidents Nelsons Mandela, ziņo ārvalstu masu mediji, atsaucoties uz pašreizējo valsts vadītāju Džeikobu Zumu.

Mandela septembra sākumā tika izrakstīts no slimnīcas, un viņa veselības stāvokli ārsti raksturoja kā kritiski stabilu. Mandela pneimonijas dēļ slimnīcā atradās kopš 8. jūnija.

Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš paudis visdziļāko līdzjūtību bijušā Dienvidāfrikas Republikas prezidenta Nelsona Mandelas ģimenei, prezidentam Džeikobam Zumam un visai Dienvidāfrikas Republikas tautai sakarā ar bijušā valsts vadītāja nāvi, informēja Prezidenta Preses dienests.

"Pasaulē vienmēr atcerēsies Nelsonu Mandelu kā pirmo Dienvidāfrikas prezidentu, kas ievēlēts demokrātiskās vēlēšanās, un Nobela Miera prēmijas laureātu, kā cīnītāju pret aparteīdu savā valstī, kas ir spilgts piemērs varonībai un drosmei. Mēs vienmēr būsim pateicīgi par viņa pašaizliedzīgo devumu miera, cilvēktiesību un demokrātijas veicināšanai pasaulē," uzsvēra Latvijas prezidents.

Dienvidāfrikas Republikas aparteīda režīms Mandelu 27 gadus turēja ieslodzījumā, taču 1990. gadā, iznākot brīvībā, viņš joprojām bija uzticīgs demokrātijas principiem un spēja panākt vienošanos par vispārēju vēlēšanu tiesību atzīšanu.

1993. gadā viņš līdz ar toreizējo baltādaino Dienvidāfrikas prezidentu Frederiku de Klerku saņēma Nobela Miera prēmiju par vienošanos, kas ļāva īstenot miermīlīgu aparteīda režīma izbeigšanu un pāreju uz demokrātiju. 1994. gadā Mandela kļuva par pirmo tumšādaino Dienvidāfrikas Republikas prezidentu un vadīja valsti līdz 1999. gadam.

Kopš 2004. gada viņš sabiedrībā rādījies reti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti