Miris ASV senators Džons Makeins

81 gada vecumā miris ASV republikāņu senators Džons Makeins, kurš savulaik kandidējis arī ASV prezidenta vēlēšanās, vēsta ziņu aģentūra AFP. Baltijā viņu atcerēsies kā draugu un aktīvu drošības un neatkarības aizstāvi.

Miris ASV senators Džons MakeinsIna Strazdiņa

Džons Makeins pasaulē nāca Otrā pasaules kara priekšvakarā. Laikā, kad Amerikas Savienotās Valstis piedzīvoja savu ievērojamāko uzplaukumu – gan politiski, gan militāri, gan kultūras dzīvē. Makeina vectēvs un tēvs bija jūras kara flotes admirāļi, tādēļ nākamā politiķa iesaistīšanās armijas dzīvē bija teju neizbēgama. Makiens kļuva par pilotu un drīz vien izpelnījās riskēt mīloša un bezbailīga cilvēka reputāciju.

Būtisku pavērsienu Džona Makeina dzīvē ienesa Vjetnamas karš. Tā laikā, pildot uzdevumu, Makeins kā militārais pilots tika notriekts virs Vjetnamas un kā karagūsteknis tur pavadīja piecarpus gadus. Spīdzināšana, ievainojumi un dramatiskie apstākļi uz visiem laikiem iedragāja Makeina veselību.

Viņu atbrīvoja, uzzinot, ka tēvs ir augsta līmeņa kara flotes virsnieks. Mediķi vēlāk kara hospitāli pēc pārciestā 30 gadu vecumā jau pilnībā nosirmojušajam Makeina nedeva nekādas cerības izdzīvot. Taču jaunā pilota dzīvotgriba bija stiprāka. Makeins atveseļojās un turpināja dienestu armijā, līdz astoņdesmito gadu sākumā no tās atvaļinājās, pārcēlās uz Arizonas štatu un iesaistījās politikā.

Makeina personība un viņa Vjetnamas izdzīvošanas stāsts, kas viņu bija padarījis arī pazīstamu mediju slejās un līdz ar to plašākai sabiedrībai, visai ātri ļāva sekmīgi veidot politiķa karjeru. Astoņdesmito gadu sākumā Makeinu ievēlēja ASV Kongresa Pārstāvju palātā, tad Senātā, bet 2008.gadā kā Republikāņu kandidāts viņš iesaistījās cīņā par ASV prezidenta amatu. Taču vēlēšanās uzvarēja demokrāts Baraks Obama.

Visu savas aktīvās politikas laiku Makeins ir bijis ass Krievijas politikas kritiķis un Baltijas valstu aizstāvis un draugs. Viņš atbalstīja arī Ukrainu un Gruziju, kuras pats arī personiski apmeklēja. 

Arī pēc nesenās partijas biedra tagadējā prezidenta Donalda Trampa tikšanās ar Vladimiru Putinu Helsinkos, Makeins nevairījās no publiski kritiskiem vārdiem un to nosauca par traģisku kļūdu. Līdz pat pēdējam brīdim abu politiķu attiecības bija vēsas.

Makeinam aizejot mūžībā, Tramps savu līdzjūtību paudis sociālās saziņas vietnē „Twitter”. Cieņu un līdzjūtību Makeina ģimeni paudis arī bijušais prezidents Baraks Obama un daudzi citi pasaules līderi un politiķi.

ASV republikāņu senators Džons Makeins mūžībā ir aizgājis 81 gada vecumā pēc cīņas ar smadzeņu vēzi. Slimībai progresējot, Makeins bija atteicies no turpināt ārstēšanos. Paredzēts, ka Makeina bēru ceremonija notiks Vašingtonas Nacionālajā katedrālē, bet viņš tika apbedīts Jūras kara flotes akadēmijas kapsētā Anapolisā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti