Panorāma

Baltkrievijā protesti nerimst

Panorāma

Daudzi svētceļnieki uz svētkiem nepaliek

Minskas iedzīvotāja: Ir bail, kad dzirdu sprādzienus

Minskas iedzīvotāja: Ir bail, kad dzirdu sprādzienus

Kāpēc baltkrievi turpina iziet ielās un kāda ir šobrīd atmosfēra Minskā un citviet valstī?  Minskas iedzīvotāja Jūlija LTV skaidroja, ka, kaut arī atmosfēra ir pacilājoša, valda arī neziņa un bailes, bet neapmierinātība ar režīmu aug.

Minskas, kā arī citu pilsētu un ciemu ielas vakara pusē kļūst pilnākas. Pa dienu iznākušajiem pievienojas arī tie, kuri pa dienu atradās darba vietās. Uz ielām redzams arī vairāk automašīnu, kas protestētājus atbalsta signalizējot.  

“Kopumā atmosfēra tāda, ka ir bailīgi. Ir bail, kad dzirdu sprādzienus, kad dzirdu, kā cilvēki kliedz. Tas ir tas, ko normālā ikdienā nedzirdējām. Tas ir drausmīgi. Ir bail iziet uz ielas, jo tur vardarbīgi rīkojas milicija. No otras puses, neapmierinātība ar to, kas tagad notiek, kā arī vēlēšanās kaut ko izmainīt, kaut ko darīt, tā ir daudz lielāka par bailēm,” sacīja Jūlija.

Viņa skaidroja, ka lielākā daļa iedzīvotāju ir pārliecināti, ka vēlēšanu rezultāti bijuši viltoti.

To pierādot dažādi pārkāpumi, kā arī vairāku vēlēšanu komisiju protokoli, kuros redzams atbalsts opozīcijas pārstāvei Svetlanai Tihanovskai.

Lai par to pārliecinātos, tagad tiek rīkotas spontānas balsošanas akcijas. Piemēram, kādā uzņēmumā darbinieki nolēma apskatīties, cik daudzi paceļ roku, ka nobalsojuši par Aleksandru Lukašenko, bet cik – par Tihanovsku. Vairumā šādu akciju iedzīvotāji pārliecinājušies, ka opozīcijas kandidātei atbalsts bijis lielāks, nekā oficiālie rezultāti parādīja, apgalvo Jūlija, kura pati aktīvi piedalās dažādos mītiņos.

“Tagad cilvēki savām acīm ieraudzīja, kā valsts pilnībā falsificēja vēlēšanu rezultātus. Proti, mēs zinājām jau līdz šim, ka Baltkrievijā nekad nav bijušas godīgas vēlēšanas. Mēs to it kā zinājām, bet tagad mēs to patiešām ieraudzījām.

Cilvēki ir noguruši. Ir apnicis tas, ka, ieslēdzot valsts televīziju, viss, ko dzirdam, ir, ka nekas nav slikti, pie mums ir tikai labi,”  sacīja Jūlija.

Minskas iedzīvotāja uzsvēra, ka Baltkrievijas šodien atšķiras no Ukrainas pirms pāris gadiem. Būtiskākā atšķirība esot tāda, ka Ukrainas gadījumā bija skaidri divi virzieni, kuros valsts varēja doties. Vai nu tuvāk rietumiem, vai tuvāk Krievijai.

Kā skaidroja Jūlija, baltkrievu vēlme ir panākt godīgu vēlēšanu norisi.

Viņasprāt, tas iespējams, ja sabiedrība turpinās izdarīt spiedienu uz valsts eliti un ja drošības iestāžu darbinieki lems par labu sadarbībai ar protestētājiem, nevis cīņai ar tiem.

KONTEKSTS:

Baltkrievijā iedzīvotāji protestē pret svētdien notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātiem. Saskaņā ar Baltkrievijas Centrālās vēlēšanu komisijas sniegto informāciju, ilggadējais prezidents Aleksandrs Lukašenko saņēma 80,08% atbalstu, bet viņa galvenā konkurente, opozīcijas pārstāve Svetlana Tihanovska – 10,9%.

Otrdien, 11. augustā, izplatītajā ES augstā pārstāvja Žuzepa Borela paziņojumā minēts, ka Baltkrievijā notikušās prezidenta vēlēšanas nav bijušas nedz brīvas, nedz godīgas. Piektdien, 14. augustā, sasaukta ES Ārlietu padomes ārkārtas sanāksme, kur tiks apspriesti steidzami jautājumi, kuru vidū ir situācija Vidusjūras austrumu daļā, Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas un notikumi Libānā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti