Panorāma

Advokāts Minskā: inaugurācija nenotika saskaņā ar likumu

Panorāma

Baltkrievijā šovakar protesti

Negaidīti notikusi Lukašenko inaugurācija

Minskā notikusi Lukašenko inaugurācijas ceremonija

Minskā trešdien, 23. septembrī, notikusi līdzšinējā Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko inaugurācijas ceremonija, vēsta BELTA.

Kā ziņo baltkrievu mediji, šodien Minskas Neatkarības pilī notikusi iepriekš neizziņota prezidenta inaugurācijas ceremonija. Lukašenko, liekot roku uz konstitūcijas, gan nodevis zvērestu baltkrievu valodā, gan no Centrālās vēlēšanu komisijas vadītājas Lidijas Jermošinas rokām saņēmis prezidenta apliecību.

Minskā notikusi Lukašenko inaugurācijas ceremonijaPaula Dēvica

Uz inaugurācijas ceremoniju bija uzaicināti vairāki simti cilvēku, tostarp augstākās valsts amatpersonas, Pārstāvju palātas deputāti, reģionu pārvalžu, kā arī valsts līmeņa organizāciju vadītāji. Baltkrievijas konstitūcija paredz, ka Lukašenko prezidenta amatā varēs atrasties turpmākos piecus gadus.

"Prezidenta inaugurācijas diena ir mūsu uzvaras diena, pārliecinoša un liktenīga. Mēs ne tikai ievēlam valsts prezidentu – mēs aizstāvam mūsu vērtības, mierīgo dzīvi, suverenitāti un neatkarību. Šajā ziņā mums ir vēl daudz darāmā. Reiz mēs, Baltkrievijas iedzīvotāji, ar dievpalīgu viegli un, atklāti sakot, negaidīti ieguvām savu neatkarību. Ilgu laiku mēs to uzskatījām par pašsaprotamu, dažreiz to nenovērtējām," pauda Lukašenko.

Pēc inaugurācijas ceremonijas Baltkrievijas militārpersonas nodeva uzticības zvērestu tautai un prezidentam, kā arī zvērēja vienmēr aizstāvēt savas tēvzemes suverenitāti un teritoriālo integritāti.

Saņemot ziņas par notikušo inaugurācijas ceremoniju, cilvēki daudzviet Minskas ielās nelielās un arī lielākās grupās, ar karogiem un plakātiem rokās, sāka rīkot spontānas akcijas. Tajās iesaistījušies arī daudzi desmiti studenti. Vienā no tām jaunieši, pulcējoties pie savas izglītības iestādes, skandēja saukli “Saša, atnāc, mēs tevi apsveiksim!”.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") sociālajā tīklā "Twitter" tikmēr norādījis, ka Lukašenko inaugurācija nepadara leģitīmu vēlēšanu viltošanu un neleģitimizē viņu kā valsts vadītāju.

 

Vairums starptautiskās sabiedrības, tostarp Latvija, 9. augustā notikušās Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas neuzskata par likumīgām.

Latvija neuzskata, ka trešdien notikusī inaugurācijas ceremonija leģitimizē un pilnvaro bijušo Baltkrievijas prezidentu Lukašenko ieņemt prezidenta amatu sesto termiņu, uzsver Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM).

Kā aģentūru LETA informēja ĀM preses sekretārs Jānis Beķeris, ĀM uzskata, ka šāds solis tikai padziļina politisko krīzi Baltkrievijā. Nākamo Baltkrievijas prezidentu var izvēlēties tikai Baltkrievijas tauta brīvās un godīgās vēlēšanās starptautisko novērotāju klātbūtnē, uzsver Latvijas ĀM.

ĀM atkārtoti pauž nostāju, ka 9. augusta Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas nebija ne brīvas, ne godīgas. Latvija neatzīst šo vēlēšanu rezultātu. Latvija neuzskata Aleksandru Lukašenko par leģitīmu Baltkrievijas prezidentu.

“Latvija ir ļoti konsekventi paudusi savu nostāju jau kopš vēlēšanu dienas. Proti, mēs neuzskatām, ka vēlēšanas bija brīvas. Mēs neuzskatām, ka tās bija godīgas. Līdz ar to mēs neesam atzinuši vēlēšanu rezultātus. Mēs neatzīstam, loģiski, arī vēlēšanu pieteikto uzvarētāju. Šodienas ceremonija mūsu acīs nemaina šo apstākli. Tā nekādā gadījumā nevar leģitimizēt Lukašenko kungu. Mēs neuzskatām, ka Lukašenko kungs varētu ieņemt prezidenta amata sesto termiņu pēc kārtas,” sacīja Beķeris.

“Mēs, protams, nebijām informēti par šo notikumu, tāpat kā mūsu Eiropas kolēģi; šobrīd cītīgi strādājam gan Minskā, gan Briselē, lai vienotos par kopīgu nostāju šajā jautājumā, kas, mūsuprāt, ir ļoti būtiski,”  LTV sacīja Beķeris.

Kā norādīja ministrijā, Latvija pašlaik "atstās atvērtus diplomātiskos kanālus sadarbībai ar Baltkrieviju tehniskajā līmenī".

“Diplomāti, iespējams, krīzes situācijās ir vēl nepieciešamāki nekā tad, kad viss ir pavisam mierīgi un paredzami, līdz ar to sadarbība ir jāturpina. Mums ir nepieciešams miermīlīgā sarunu ceļā risināt šo krīzi; mums, protams, kā kaimiņvalstij ir ļoti, ļoti svarīgi, kas notiek kaimiņvalstī,” skaidroja Beķeris.

Baltkrievijas opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska izplatījusi video paziņojumu, kurā norāda, ka Lukašenko inaugurācija ir mēģinājums pasludināt vēlēšanu viltošanu par leģitīmu, kas novedis pie tā, ka viņa iepriekšējās pilnvaras ir izbeigušās.

"Jaunu mandātu tauta viņam nav izsniegusi. Tā sauktā inaugurācija ir farss. Patiesībā –
šodien Lukašenko vienkārši devās pensijā. Tas nozīmē, ka viņa pavēles tiesībsargājošajām struktūrām vairs nav leģitīmas. Tādēļ nav arī pildāmas. Es, Svetlana Tihanovska, esmu vienīgais līderis, kuru ievēlēja baltkrievu tauta. Mūsu uzdevums ir kopīgi celt jaunu Baltkrieviju. Pirms divām dienām es beidzu vizīti Briselē. Eiropas valstis atbalsta Baltkrievijas tautu tās prasībās apturēt vardarbību, atbrīvot politieslodzītos un sarīkot jaunas, godīgas un caurspīdīgas vēlēšanas. Viņi ir gatavi sniegt reālu palīdzību," pauda Tihanovska.

KONTEKSTS:

Baltkrievijā turpinās masu protesti pret 9. augustā notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu. Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem līdzšinējais autoritārais prezidents Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, kamēr opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska tikai 10,1%. Taču opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka šie rezultāti ir viltoti.

Vēlēšanu rezultātus atteikusies atzīt arī Eiropas Savienība un citas rietumvalstis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt