Sākotnēji studenti netraucēti miliču pavadībā devās gājienā pa Neatkarības prospektu, bet tad, kad viņi sasniedza Uzvaras laukumu, sākās aizturēšanas. Tiek ziņots par desmitiem aizturēto.
Baltkrievijas mediji vēsta, ka represijas vērstas vismaz pret 18 jauniešiem. Nakti policijas izolatorā bija spiesti pavadīt arī citi demonstrāciju dalībnieki, tai skaitā žurnālisti.
Vairāku universitāšu studentiem gājienā Minskas centrā pievienojās simtiem cilvēki. Drošībnieki, tostarp milicijas īpašo uzdevumu vienība OMON, veidoja blokādes. Neraugoties uz varasiestāžu centieniem izjaukt studentu rīkoto protesta akciju, jauniešiem vairākkārt izdevās apiet drošībnieku izveidotās dzīvās ķēdes.
Vienā vietā studenti omoniešu priekšā sarīkoja deju akciju.
Svinīgās līnijas vietā – protesta akcija pret līdzšinējo valsts galvu Aleksandru Lukašenko. Tāds izskatās 1. septembris Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā, kur milicijas un OMON spēki jau veikuši vairākas aizturēšanas. Tostarp aizturēti studenti un @euroradio žurnālisti. pic.twitter.com/D4Lsgqb49p
— LTV Ziņu dienests (@ltvzinas) September 1, 2020
Vietējie mediji vēsta, ka Baltkrievijas ārlietu ministrs Vladimirs Makejs par godu mācību gada sākumam otrdien ieradies Minskas Valsts lingvistikas institūtā, kur viņu ar plakātiem sagaidīja studenti, kas piedāvāja ministram parakstīt petīciju par godīgu vēlēšanu sarīkošanu. Taču Makejs un institūta rektors to atteicās darīt.
Aculiecinieki vēsta, ka, sākoties protestam pie institūta ēkas, atbrauca omonieši un nobloķēja durvis.
“Sanāca tā, ka viena daļa studentu nevarēja iznākt un doties mājās. Bet citi studenti nevarēja ieskriet iekšā paslēpties universitātē. Te stāvēja OMON darbinieki un nelaida studentus ārā,” medijiem stāstīja kāds students no Minskas Valsts lingvistikas institūta.
Tikmēr ziņu vietne "Tut.by" ziņo, ka pie Baltkrievijas Nacionālās tehniskās universitātes miliči aizturējuši kādu jaunu sievieti, kas gatavojusies parakstīt šo petīciju.
Arī šīs mācību iestādes studenti piedalījušies gājienā pa Neatkarības prospektu, kā arī izveidojuši solidaritātes ķēdi kādā citā no Minskas ielām.
Demonstrācijas prognozē arī citās Baltkrievijas pilsētās, izskanot ziņām, ka opozīcija aicinājusi uz masu streikiem.
Baltkrievijas opozīcija pirmdien paziņoja par jaunas partijas dibināšanu ar nosaukumu “Kopā”. Par to paziņoja viena no opozīcijas izveidotās Koordinācijas padomes līderēm Marija Koļesņikova un nereģistrētā prezidenta amata kandidāta Viktora Babariko štābs.
“Valstī ir politiskā un sociālekonomiskā krīze, un mēs kopā zinām, kā pārvarēt šo krīzi. Simtiem un tūkstošiem baltkrievu, talantīgu profesionāļu, ir gatavi uzņemties atbildību un kopīgi veidot jaunu Baltkrieviju,” paziņoja Marija Koļesņikova.
Partija sevi prezentē kā platformu tiem, kas vēlas pārmaiņas, un kā galveno mērķi izvirzījusi konstitucionālās reformas. Partija gan vēl nav reģistrēta.
Trimdā Lietuvā esošā prezidenta amata kandidāte Svetlana Tihanovska otrdien paziņojusi, ka neatbalsta šādas partijas izveidi.
Viņa arī nepiekrītot Babariko štāba paziņojumam, ka opozīcijas prioritāte ir konstitucionālā reforma. Tihanovska sacīja, ka protestētāju galvenās prasības nav mainījušās un tās ir prezidenta Aleksandra Lukašenko atkāpšanās, visu politieslodzīto atbrīvošana, represiju izbeigšana un tajās vainojamo saukšana pie atbildības, kā arī jaunu un godīgu vēlēšanu sarīkošana.
Viņasprāt, Koļesņikovas un Babariko vēlme reģistrēt jaunu partiju nozīmējot gatavību atteikties no prasības par varas maiņu un lūgt pašreizējai varai atļauju reģistrēt politisko spēku.
KONTEKSTS:
Baltkrievijā jau ceturto nedēļu turpinās masu protesti pret 9. augustā notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu.
Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem līdzšinējais autoritārais prezidents Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, kamēr opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska tikai 10,1%.
Taču opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka šie rezultāti ir viltoti.
Vēlēšanu rezultātus atteikusies atzīt arī Eiropas Savienība (ES) un citas rietumvalstis.