Minskā atbalsta akcija skolotājiem, kuri atteicās parakstīt viltotos vēlēšanu rezultātus

Baltkrievijā otrdien, 25. augustā, notikušas atbalsta akcijas izglītības darbiniekiem, kurus prezidents Aleksandrs Lukašenko solījis atlaist no darba, ja tie neatbalstīs viņa ideoloģiju. Vienlaicīgi notikusi arī vairāku opozīcijas koordinācijas padomes locekļu nopratināšana un tiesāšana. Bet tikmēr Baltkrievijā tiek atzīmēta 29. gadskārta, kopš stājās spēkā deklarācija par Baltkrievijas Republikas suverenitāti.

Minskā atbalsta akcija skolotājiem, kuri atteicās atbalstīt vēlēšanu rezultātu viltošanuUģis Lībietis
Skandējot saukļus "Neaizmirsīsim! Nepiedosim!" un citus, otrdien Minskā pie Izglītības ministrijas bija pulcējies liels skaits skolotāju, ministrijas darbinieku un viņu atbalstītāju, lai 1. septembra priekšvakarā paustu savu atbalstu izglītības sistēmā strādājošajiem, kuri pēdējās dienās izpelnījušies arī valsts prezidenta Lukašenko naidu.

 

Nevienam nav noslēpums, ka daudzi no skolotājiem darbojās arī vēlēšanu komisijās un daudzi no viņiem ir atteikušies parakstīties zem viltotajiem balsošanas protokoliem.

Otrdien Lukašenko paziņoja, ka tos pedagogus, kuri neatbalstīs pašreizējo valsts ideoloģiju, no amata atlaidīs. Kā radiostacijai "Radio Svaboda" norādīja vairāki akcijas dalībnieki, viņu mērķis ir paust atbalstu skolotājiem.

Minskā atbalsta akcija izglītības darbiniekiem, 2020. gada 25. augustā

"Es neredzu, ka pašreizējā vara būtu gatava dialogam. Sišana, falsifikācija un vardarbība – tā nav ideoloģija. Es nekad to neesmu mācījusi un nemācīšu, pat ja mani atlaidīs! Citu ideoloģiju es šajā valstī neredzu!" teica viena no protestu dalībniecēm.

"Es šeit esmu ieradies, lai atbalstītu skolotājus, kaut arī pats neesmu skolotājs. Man ir dziļa pārliecība, ka skolotāji uz skolu sākotnēji devās, lai mācītu bērnus un dotu viņiem ko jaunu, dotu tādu kā ceļazīmi turpmākajai dzīvei. Rezultātā viņi falsificē vēlēšanas un atņem viņiem nākotni. Tā tam nav jābūt.

Tāpēc skolotājiem visiem ir jāapvienojas pret falsifikāciju, pret milicijas visatļautību un draudzīgi jāuzsāk streiks no 1. septembra," teica kāds akcijas dalībnieks.

Blakus izglītības darbinieku protesta akcijai jau visai drīz tika novietotas gan īslaicīgās aizturēšanas automašīnas, gan ūdens lielgabali.

Baltkrievijas milicija ir aizturējusi vairākus vadošos opozīcijas aktīvistus, kā arī dažus protestētājus, kuri piedalījās demonstrāciju vilnī nedēļas nogalē. Un divi no viņiem otrdien, 25. augustā, jau stājušies tiesas priekšā.

Pēc nakts izolatorā tiesā nogādāta Olga Kovaļkova un Sergejs Diļevskis, kuri ir Lukašenko sīvākās konkurentes Svetlanas Tihanovskas Koordinācijas padomes locekļi. Viņi tika aizturēti pie Minskas Traktoru rūpnīcas, kuras darbinieki iesaistījušies streikos pret prezidentu Lukašenko, un tiek vainoti nesankcionētas akcijas rīkošanā.

Minskā atbalsta akcija izglītības darbiniekiem, 2020. gada 25. augustā

Tāpat otrdien uz nopratināšanu Izmeklēšanas komitejā bija jāierodas gan Nobela prēmijas laureātei Ludmilai Aleksijevičai, gan vienam no opozīcijas izveidotās Koordinācijas padomes locekļiem, bijušajam kultūras ministram Pāvelam Latuško. Pēc 3,5 stundu ilgās nopratināšanas Latuško pauda pārliecību, ka Koordinācijas padome savu darbu turpinās.

"Mēs uzskatām, ka Koordinācijas padomes darbs tiks turpināts, jo mēs neuzskatām, ka tās darbības būtu pretrunā ar likuma ietvaru un Baltkrievijas konstitūciju.

Mēs uzsvērām un uzsveram, un es to norādīju arī nopratināšanas laikā, ka mēs darbojamies likuma ietvaros," teica Latuško.

Šodien Baltkrievijā daudzviet tiek pieminēts arī 1991. gada 25. augusts, kad konstitucionālu statusu ieguva mēnesi iepriekš pieņemtā deklarācija. Daudzi opozīcijas aktīvisti tieši šo dienu uzskata par Baltkrievijas neatkarības pasludināšanas dienu. Vairāki mediji arī atgādina, ka 1991. gadā starp Baltkrievijas neatkarību atbalstošajiem parlamenta deputātiem Lukašenko vārds nav atrodams.

KONTEKSTS:

Pēc 9. augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā nerimst protesti un streiki. Saskaņā ar Baltkrievijas Centrālās vēlēšanu komisijas sniegto informāciju, ilggadējais prezidents Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, bet opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska - 10,1%. Opozīcija uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti un vēlēšanās pārliecinoši uzvarējusi Tihanovska.

Protestētāji pieprasa autoritārā prezidenta Aleksandra Lukašenko atkāpšanos un jaunu vēlēšanu rīkošanu.

Izkliedējot demonstrācijas, varas iestādes sākotnēji pielietoja spēku un aizturēja tūkstošiem protestētāju, kas milicijas aizturēšanas izolatoros pakļauti necilvēcīgiem apstākļiem un vardarbībai.

Eiropas Savienība (ES) neatzīst Baltkrievijā notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātus. Tāpat ES ir gatava ieviest sankcijas pret personām, kuras atbildīgas par vardarbību Baltkrievijā un vēlēšanu rezultātu viltošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti