Krustpunktā

Mediju anatomija. Kā uzrunāt jauniešu auditoriju?

Krustpunktā

Žurnālisti par netīrajiem miljoniem, Rīgas domes budžetu un citām aktualitātēm

Krustpunktā - ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs

Ministrs: Latvija vēlas ES vienotu pozīciju par Trampa Tuvo Austrumu miera plānu

Lai gan Izraēlas un palestīniešu jautājumā Eiropas Savienībai (ES) ir sarežģīti vienoties par kopēju skatījumu, Latvija vēlētos redzēt vienotu ES pozīciju par ASV prezidenta Donalda Trampa piedāvāto Tuvo Austrumu miera plānu, intervijā Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Jaunā Vienotība”).

Rinkēvičam nav liela pārsteiguma, ka palestīnieši noraidīja Trampa piedāvāto plānu, faktiski ar to pat neiepazīstoties. Viņš skaidroja, ka palestīniešu pašpārvalde ir pārtraukusi attiecības ar ASV administrāciju jau vairāk nekā divus gadus, kopš ASV paziņojuma par Jeruzalemes atzīšanu par Izraēlas galvaspilsētu.

“Mani gan vairāk satrauc tas, ka izskan runas, - vienalga, kā šī plāna pieņemšana, apspriešana īstenosies, Izraēla ir gatava anektēt daļu no tām teritorijām, ko tā savulaik ir okupējusi. To mēs gan atbalstīt nevaram, jo tas ir pilnīgā pretrunā gan ar starptautiskajām tiesībām, gan ar starptautisko organizāciju rezolūcijām,” sacīja Rinkēvičs.

Trampa plānā viņš saskata “interesantus elementus”: “Daudzi, protams, kritizē, ka tas ir ļoti proizraēlisks plāns, bet tur tomēr ir arī lietas, kas, manuprāt, varētu būt samērā interesantas arī otrai pusei.

Nav tā, ka tas plāns ir sagatavots, tikai balstoties uz vienas puses interesēm.”

Kopumā Eiropas Savienībai ir pozīcija Izraēlas un Palestīnas jautājumā: “Tā saucamais divu valstu risinājums, tātad Palestīnas valsts un Izraēlas valsts. Atrisināt Jeruzalemes kā galvaspilsētas jautājumu. Un jautājums arī par to, ka Palestīna veidojas 1967. gada robežās.”

Latvija vēlētos redzēt arī vienotu ES pozīciju attiecībā uz Trampa piedāvāto plānu. Rinkēvičs uzskata, ka nav prātīgi noraidīt plānu, to pat neapspriežot. Tāpat viņš norādīja uz reģiona un citu valstu ļoti atšķirīgajiem skatījumiem.

Turklāt ES ir sarežģījumi izveidot vienotu pozīciju tieši šajā jautājumā, jo vieni vairāk atbalsta Izraēlu, citi – palestīniešus, un ir vēl kādi, kas uzstāj uz maksimāli vienotu pozīciju. Latvija ir trešajā valstu grupā. “Mēs esam centušies iestāties par to, ka mums vajadzētu vienoties par kaut ko vienu,” piebilda Rinkēvičs.

KONTEKSTS:

Janvāra beigās ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja par miera plānu Tuvajiem Austrumiem, kas paredz Izraēlas un Palestīnas attiecību normalizēšanu. Viņš plānu sauc par vēsturisku iespēju Palestīnai izveidot spēcīgu, neatkarīgu valsti.

Tramps plāno austrumu Jeruzalemi atzīt par Palestīnas galvaspilsētu un atvērt tur ASV vēstniecību. Plānots arī noteikt stingrākas valstu robežas un palīdzēt Palestīnai attīstīt savu ekonomiku, nodrošinot miljonu jaunu darbavietu nākamajos desmit gados.

Tajā pašā laikā Tramps prasa Palestīnai pārtraukt teroristisko organizāciju finansēšanu, cīnīties pret korupciju un aizstāvēt cilvēktiesības. Palestīnai arī būtu jāatzīst Izraēlas neatkarība un jāveic demilitarizācija. Palestīnieši Trampa plānu vēl pirms tā publiskošanas jau noraidījuši.

Pasaulē Trampa piedāvātais plāns izpelnījies pretrunīgas atsauksmes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti