Dienas ziņas

Krievija apšauda Doneckas apgabalu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Sašūpojusies Lielbritānijas valdība

Ministri pieprasa britu premjera Džonsona atkāpšanos; viņš to noraida

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lielbritānijas premjera Borisa Džonsona krēsls ir nopietni apdraudēts, jo daļa viņa valdības ministru pieprasa premjera atkāpšanos, uzskatot, ka pēc virknes skandālu Džonsons vairs nav spējīgs vadīt Konservatīvo partiju un valsti. Taču pagaidām pats Džonsons paudis apņēmību turpināt darbu.

Britu mediji ziņo, ka trešdien vakarā valdības rezidencē sapulcējusies ministru grupa, kas pieprasa premjeram atkāpties no amata, bet Džonsons aicinājumu noraidījis.

Starp ministriem, kas bija ieradušies pie Džonsona Dauningstrītā un mudināja viņu demisionēt, bija arī jaunais finanšu ministrs Nadims Zahavi, iekšlietu ministre Priti Patela un satiksmes ministrs Grants Šapss.

Džonsons ministriem norādījis, ka paliks amatā, jo viņam jārisina "ļoti svarīgās problēmas, ar kādām pašlaik saskaras valsts", vēsta plašsaziņas līdzekļi.

Tiesa gan, valdības locekļu vidū nav vienprātības un daļa ministru uzskata, ka Džonsonam jāpaliek amatā.

Desmitiem līdzgaitnieku pamet grimstošo kuģi

Pēdējo 24 stundu laikā no amata atkāpušies vairāki svarīgi Džonsona valdības ministri, kas kritiski izteikušies par premjera vadības stilu, godīgumu un kompetenci.

Par atkāpšanos paziņojušas arī citas valdības amatpersonas; Džonsona komandu kopumā pametuši jau vairāk nekā 30 līdzgaitnieku.

Arī ietekmīgais Konservatīvās partijas politiķis Maikls Govs teicis Džonsonam, ka viņam ir jāatkāpjas.

Skaidrojot savus atkāpšanās iemeslus, veselības ministrs Sažids Džavids pārmeta Džonsonam godprātības trūkumu un stingrības trūkumu amatā. Viņš aicināja vēl palikušos valdības ministrus atkāpties. Tiesa gan, Džonsonam no rīta visai ātri izdevās atrast aizvietotājus aizgājušajiem ministriem.

Taču pēcpusdienā viņam gāja grūti gan parlamentā, kur notika iknedēļas premjerministra izvaicāšanas sesija, gan pēc tam Konservatīvās partijas deputātu komitejā. Pret viņu vērsās ne tikai opozīcija, bet arī daudzi paša partijas biedri.

Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons
Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons

Skandālu novājināta valdība

Britu valdības krīze sākās jau pirms vairākiem mēnešiem. Premjera reputāciju iedragāja ziņas par to, ka kovida ierobežojumu laikā Džonsona birojā tika rīkotas ballītes, kurās pats premjerministrs piedalījies. Tagad Džonsonam pārmet arī Krisa Pinčera iecelšanu Konservatīvās partijas vadītāja vietnieka amatā; šis postenis nozīmē arī atbildību par partijas disciplīnas uzturēšanu.

Pinčers atkāpās, kad nāca gaismā apsūdzības, ka viņš dzērumā uzmācies diviem vīriešiem kādā privātā biedru klubā. Džonsonam pārmet, ka viņš zinājis par apsūdzībām, ieceļot Pinčeru amatā. Džonsona valdības krīzi padziļina arī konservatīvo sliktie rezultāti nesenajās starpvēlēšanās. Nu jau bijušie kolēģi Džonsonam pārmet arī melošanu.

Valdība bez ministriem nevarēs strādāt

Taču britu politiskā sistēma ir tāda, ka premjeru ir grūti gāzt, pie tam pirms mēneša Džonsons izturēja neuzticības balsojumu, un tas viņu var pasargāt uz veselu gadu, ja vien viņa partijas biedri nemaina šos noteikumus. Savukārt pats Džonsons paziņojis, ka negrasās pamest amatu.

"Atklāti sakot, spīkera kungs, premjerministra pienākums grūtos apstākļos, kad viņam ir piešķirts kolosāls mandāts, ir turpināt darbu. Un to es arī darīšu," teica Džonsons.

Britu premjera pazinēji uzskata, ka viņš pats labprātīgi no amata neatkāpsies, lai arī viņa palikšana amatā nenāk par labu partijas reitingiem. Taču, ja ministru aiziešana turpināsies un nebūs iespējams rast aizvietotājus, Džonsonam nāksies savas domas mainīt, jo valdība gluži vienkārši nespēs strādāt.

KONTEKSTS:

Lielbritānijas politisko dzīvi ir pārņēmuši skandāli par Džonsona un viņa padoto rīkotajām darba ballītēm Dauningstrītā un arī premjerministra dzīvoklī laikā, kad visā valstī bija spēkā stingri kovida pulcēšanās ierobežojumi. 

Lai arī Džonsons savu vainu atzīst un sola neatkārtot pieļautās kļūdas, netrūkst politiķu, kas pieprasa viņa demisiju.

Konservatīvās partijas deputāti 6. jūnijā rīkoja balsojumu par Džonsona palikšanu partijas līdera un Lielbritānijas premjera amatā. Džonsons izturēja šo uzticības balsojumu, bet fakts, ka vairāk nekā 40% paša partijas deputātu balsoja pret premjeru, bija slikta zīme Džonsonam.

Džonsons kopš Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības ir ne pārāk ieredzēts Briselē, toties viņš ir augstu vērtēts Austrumeiropā kā viens no aktīvākajiem Ukrainas atbalstītājiem cīņā pret Krievijas agresiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti