Minhenes konferencē apspriež Ķīnas pieaugošo ietekmi pasaulē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Šogad daudzo Minhenes drošības konferences tematu vidū ir arī Ķīnas pieaugošā ietekme pasaulē un ar to saistītie izaicinājumi un apdraudējumi. Āzija, tajā skaitā Ķīna, tiek apspriesta vairākās ekspertu un amatpersonu diskusijās. Starp šo diskusiju tematiem ir gan koronavīrusa uzliesmojums, gan tirdzniecības attiecības, gan 5G tehnoloģijas.

Minhenes konferencē apspriež Ķīnas pieaugošo ietekmi pasaulē
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Minhenes konferences otrās dienas rītu ievadīja ASV valsts sekretāra Maika Pompeo un arī ASV Aizsardzības ministra Marka Espera uzrunas. Nav noslēpums, ka viens no aktuālākajiem diskusiju tematiem saistībā ar Ķīnas ietekmi, ir tehnoloģiju kompānija „Huawei”.

Pompeo skaidroja, ka šī un citas Ķīnas valdības atbalstītas tehnoloģiju kompānijas ir Ķīnas izlūkdienestu Trojas zirgi. Tikmēr ASV Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi konferencē brīdināja – ja vēlaties brīvu informācijas plūsmu un cienāt cilvēktiesības, netuvojieties „Huawei”! Savukārt runājot par Ķīnas pieaugošo lomu pasaulē, Savienoto Valstu Aizsardzības ministrs uzsvēra, ka Ķīnas komunistu partija un tās orgāni palielina savas aktivitātes ārpus robežām, tajā skaitā Eiropā.

„Ir svarīgi, lai mēs kā starptautiskā kopiena pamostos to izaicinājumu priekšā, kurus rada Ķīnas manipulācijas ar ilgstoši uz starptautiskajiem noteikumiem balstīto kārtību. Šī kārtība daudzu gadu desmitu laikā ir devusi labumu mums visiem,” uzsvēra Espers.

Konferences otrajā dienā norisinājās arī viena no vairākām Ķīnai veltītajām diskusijām. Tās nosaukums: „Pūķa savaldīšana: Kā Rietumiem rīkoties Ķīnas radīto izaicinājumu priekšā?”.

Viens no diskusijas dalībniekiem bija ASV domnīcas „Heritage Foundation” Ķīnas politikas un drošības jautājumu pētnieks Dīns Čengs. Viņš minēja, ka Ķīna uz pasauli raugās fundamentāli citādi, nekā to pēdējos 70 gadus dara transatlantiskā kopiena. Čenga ieskatā Ķīna nav uzplaukstoša vara, bet gan atdzimstoša un uz revizionismu tendēta vara.

„Kombinācija, kurā ietilpst Ķīnas suverenitāte un augošā nepieciešamība pēc informācijas, mudina šo valsti piekopt informācijas merkantilismu. Tā ir informācijas pieprasīšana no citiem, legāla, vai ne līdz galam legāla. Un tajā pašā laikā tā ir piekļuves aizliegšana informācijai Ķīnas iekšienē.” skaidroja Čeng.

Pēc Čenga domām, Ķīnas klātbūtne ir arvien jūtamāka gan ūdeņos, gan kibertelpā, gan kosmosā. Tāpat pieaug arī dažādu Ķīnas infrastruktūras projektu būvniecība daudzviet pasaulē. Eksperti diskusijā atzina, ka ASV Ķīnu nesaskata kā eksistenciālu draudu, bet gan kā sāncensi, kura darbības skar Savienoto Valstu intereses.

Minhenes drošības ziņojuma autori ieskicējuši to, kā Ķīnas pieaugošo ietekmi uztver dažādu valstu iedzīvotāji. Pozitīvāk noskaņoti ir iedzīvotāji atsevišķās Āfrikas valstīs, kur Ķīnas klātbūtne ir arvien redzamāka. Tā, piemēram, vairāk nekā puse Kenijas un Nigērijas iedzīvotāju uzskata, ka Ķīnas militārā spēka pieaugums nāk par labu viņu valstij. Savukārt Japānā, Dienvidkorejā un Austrālijā lielākā daļa uzskata, ka tas neko labu viņu valstīm nesola. Kas attiecas uz investīcijām – Nigērijas, Kenijas, Meksikas un arī Brazīlijas iedzīvotāji uzskata, ka Ķīnas investīcijas šajās valstīs ir laba lieta, bet visskeptiskākā šajā jautājumā ir Japāna.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti