Minhenes drošības konferencē meklē Lībijas konflikta risinājumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Vienošanās par pamieru Lībijā un ieroču embargo netiek ievērotas. Par to šodien Minhenes konferences laikā paziņojusi ANO pārstāve Stefānija Viljamsa. Pēc viņas vārdiem, starptautiskajai sabiedrībai ir pienākums aktīvāk iesaistīties, lai nodrošinātu konflikta drīzāku atrisināšanu. Savukārt Vācijas ārlietu ministrs aicinājis šajā procesā lielāku lomu uzņemties Eiropas Savienībai.

Minhenes drošības konferencē meklē Lībijas konflikta risinājumus
00:00 / 03:02
Lejuplādēt

Kopš Lībijas ilggadējā diktatora Muamara Kadafi gāšanas 2011. gadā, Lībijā ir izveidojušās divas paralēlas valdības. Vienu valsts austrumos atbalsta Ēģipte un Apvienoto Arābu Emirāti, bet otru galvaspilsētā Tripolē atzīst Apvienoto Nāciju Organizācija. Janvāra vidū Berlīnē notikušā Lībijai veltītā samita laikā starptautiskajiem līderiem izdevās panākt vienošanos par pamieru, kas izbeigtu ieilgušo bruņoto konfliktu un novērstu ārvalstu spēku turpmāku iejaukšanos Lībijas karā. Dažādas karojošās puses atbalstošās valstis vienojās ievērot ieroču embargo. Arī ANO Drošības padome šonedēļ pieņēma rezolūciju, kas aicina ievērot ilgstošu pamieru.

Nedēļas nogalē notiekošās Minhenes drošības konferences kuluāros šodien notika vēl viena Lībijas situācijai veltīta tikšanās uz kuru bija ieradušies vairāk nekā desmit valstu ārlietu ministri, kā arī starptautisko organizāciju pārstāvji. Pēc tikšanās ANO īpašā sūtņa vietniece Lībijas jautājumos Stefānija Viljamsa atzina, ka Berlīnes vienošanās netiek pienācīgi pildītas.

"Situācija Lībijā joprojām ir ļoti satraucoša," uzsvēra Stefānija Viljamsa. "Pamiers karājas mata galā un ir konstatēti vairāk nekā 150 pamiera pārkāpumu. Visvairāk cieš tieši Lībijas iedzīvotāji. Ekonomiskā stuācija turpina pasliktināties un to pastiprina gan naftas blokāde, gan draudošā banku krīze. Tāpēc, mūsuprāt, ir svarīgi, lai starptautiskā komiteja saglabā sasniegto progresu. Mēs esam pilnīgi pārliecināti, ka šis mehānisms mums ļaus kopīgi pārvarēt tos šķēršļus, kuri joprojām ir Lībijas ceļā uz mieru un drošību. Šim nevajadzētu būt un tas nevar būt individuāls uzdevums. Tā ir mūsu kopējā atbildība un atsauksies uz mūsu kopējo reputāciju."

Lai arī abas konfliktējošās puses atbalstošie spēki ir solījuši Lībijai ieročus nepiegādāt, šis punkts ievērots netiek un, kā uzsver Stefānija Viljamsa, šis embargo jau ir kļuvis par joku, jo tas tiek pārkāpts gan pa zemi, gan pa gaisu, gan pa ūdeni.

Tieši tāpēc tikšanās namatēvs, Vācijas ārlietu ministrs Heiko Māss ir aicinājis izveidot Eiropas Savienības misiju, kas rūpētos par ieroču embargo uzraudzību. Šis piedāvājums dalībvalstu ārlietu ministriem tiks piedāvāts jau pirmdien.

Māss atzina, ka dalībvalstu vidū pašlaik ir atšķirīgi viedokļi par to, kuram kas būtu jādara un vai šajā Eiropas misijā būtu jāiesaista arī karakuģi. Taču viens ir skaidrs – ieroču piegādes maršrutus ir nepieciešams stingri uzraudzīt. Vācijas ārlietu ministrs arī uzsvēra, ka savs ieguldījums krīzes risinājumā tuvākajās nedēļās ir jāsniedz arī Āfrikas Savienībai.

Sagaidāms, ka 26.februārī Ženēvā tiks sarīkots iekļaujošs Lībijas politiskais forums, kur pēc ilgāka pārtraukuma pie viena galda sēdīsies Lībijā konfliktējošo pušu pārstāvji. Nākamās starptautiskās saruna, kas notiks ANO vadībā, ir paredzēts sarīkot Itālijas galvaspilsētā Romā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti