Panorāma

Atklāj atjaunoto dzelzceļa līniju Jelgava – Mažeiķi

Panorāma

Vidzemes koncertzālē atdzimst rokopera ‘’Kaupēn, mans mīļais’’

ASV atvēlēs 1 miljardu dolāru Baltijai

Minhenē daudz vairāk nekā iepriekš runā par drošību Baltijā

Minhenes drošības konferencē šoreiz daudz vairāk nekā iepriekšējos gados tiek runāts par drošību Baltijā – šī tēma skarta vismaz trīs dažādos diskusiju paneļos, kas ir daudz.

Piemēram, igauņu domnīca kopā ar vācu analītiķiem prezentēja pētījumu par to, vai sabiedroto klātbūtne Baltijā ir atturēšana vai provokācija. Secinājums vienprātīgs – aicinājums palielināt ASV karaspēka klātbūtni Baltijā, jo Krievijai te ir militārs pārsvars.

“Viņi vismaz cenšas sasniegt šādu pārākumu visā reģionā attiecībā uz konvencionālajiem spēkiem. Tas var raisīt domu viņu galvās – par ierobežotu uzbrukumu Baltijas reģionā kādā krīzes saasināšanās situācijā. Un ņemot vērā kodolraķešu izvietošanu –tas radītu papildu risku,” norāda bijušais NATO ģenerālsekretāra vietnieks Heinrihs Brauss.

Konferencē daudz plašāk izskanējušos pārmetumus ASV, ka tā novēršas no Eiropas un vairāk uzmanības pievērš Ķīnai, ASV valsts sekretārs šodien noraidīja.

“Es priecājos ziņot, ka ziņa par Transatlantiskās alianses nāvi ir izteikti pārspīlēta. Rietumi uzvar, mēs kolektīvi uzvaram! Un mēs to darām kopā!” uzsver ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo.

Arī Latvijas aizsardzības ministrs uzsver, ka bez ASV klātbūtnes Eiropas drošība nav iespējama. Taču norāda, ka vēlas panākt arī Vācijas daudz aktīvāku iesaistīšanos.

“Mēs, baltieši, gribam aicināt arī Vācijas sabiedrību, arī valdību, jo partijas ir dažādas – apzināties, ka viņiem ir jāpaceļ galvas un viņiem ir jādod daudz lielāks ieguldījums Eiropas drošības arhitektūrā gan finansiāli, gan praktiski un viņi nedrīkst vairs slēpties aiz savas otrā pasaules kara ēnas paši no sevis,” skaidroja aizsardzības ministrs Artis Pabriks (Attīstībai/Par!).

Baltijas drošības tēma izskanēs te arī rīt diskusijā par tehnoloģiju ietekmi uz brīvo gribu – par to, kāda būs nākotne, ko rīko Latvijā bāzētais NATO stratēģiskās komunikācijas centrs.

Profesors Džozefs Najs, kurš piedalīsies šajā diskusijā, ir viens no ietekmīgākajiem politologiem pasaulē, kurš 80. gados nāca klajā ar terminu – maigā vara. Viņš vērtē, ka Krievijai to Baltijā īsti neizdodas īstenot.

“Es nedomāju, ka Krievija bijusi veiksmīga maigās varas īstenotāja. Vara ir spēja ietekmēt citus. Jūs to varat izdarīt ar draudiem, ar naudu – bet tās abas ir “stingrās” varas. Vai arī ar savu pievilcību – un tā ir maigā vara. Krievijas izmantotā iebaidīšanas politika, piemēram, pret Ukrainu, Krimas pievienošana, atsvešina daudzus cilvēkus. Tas, kā viņi izmanto spēku ir mazinājis viņu maigo varu,” - tā politologs Džozefs Najs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti