Militārās mācības Gruzijā ar NATO valstu karogiem – praktiskas un simboliskas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Nozīmīgas militārās mācības pirms dažām dienām noslēdzās Gruzijā. „Agile Spirit 2015” mācības šoreiz, atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, vairs nebija divpusējas Gruzijas un ASV mācības - tām pievienojās vēl četras NATO dalībvalstis, arī Latvija. 

Šogad mācības vēl notika Gruzijas vadībā, bet nākamgad tās jau varētu būt NATO pārraudzībā. Formāta izmaiņas saistītas ar NATO Velsas samitu, kurā uzmanības centrā bija Krievijas agresija Ukrainas austrumos. Atceroties 2008.gada karu ar Krieviju un situāciju ar separātiskajiem reģioniem Dienvidosetiju un Abhāziju, šoreiz šajās mācībās bija arī teritoriālās aizsardzības elementi.

Gruzija jauno mācību formātu vērtē kā ļoti svarīgu, ņemot vērā reģiona drošības situāciju un valsts apņēmību iestāties NATO. Kaut no NATO puses solījums ir, konkrētāka zaļā gaisa dalībai vēl nav dota.  

 ASV jūras kājinieki un arī NATO valstu karogi

Vaziani militārā bāze atrodas vien pusstundas brauciena attālumā no Gruzijas galvaspilsētas Tbilisi. Augustā apritēs septiņi gadi kopš Krievijas - Gruzijas 2008.gada kara. Toreiz Krievijas bumbas krita arī šīs bāzes teritorijā.

Tagad tur notiek militārie vingrinājumi. Mācību demonstrējums, uz kuru sapulcējušies pārdesmit žurnālisti, sākas pēkšņi, bez kāda īpaša brīdinājuma. Šāvienu trokšņi, piebrauc vairāki džipi - karavīri izpilda mācību operāciju, lai atgūtu ienaidnieka ieņemtas ēkas. Gaisu piepilda dūmu granātu vāli.

„Agile Spirit”, aptuvenā tulkojumā „Veiklais gars”, militārās mācības ilga divas nedēļas. Mācībās piedalījās vairāk nekā 700 militāristi - galvenokārt Gruzijas karavīri un ASV jūras kājnieki, bet arī vairāki desmiti Rumānijas un Bulgārijas karavīru, kā arī Latvijas un Lietuvas bruņoto spēku pārstāvji.

Mācībās piedalījās vairāk nekā 150 ASV jūras kājnieki no ASV Melnās jūras rotācijas spēkiem, kas bāzēti Rumānijā. To uzdevums ir nodrošināt ASV jūras kājnieku spēku Eiropā komandieri ar krīzes un ārkārtas reaģēšanas spēkiem, kā arī piedalīties mācības Melnā jūras reģiona, Kaukāza un Baltijas valstīs.

 Daļa no šiem amerikāņu karavīriem piedalījās arī martā  notikušajā Latvijas vadītajā starptautiskajā vingrinājumā  "Operation Summer Shield" Ādažu bāzē, arī  virsleitnante, ASV  Melnās jūras rotācijas spēku pārstāve Sāra Bērnsa.

 Viņas sešu mēnešu rotācija šajos spēkos tuvojas noslēgumam,  šajā laikā aizvadītas deviņas starptautiskās mācības. Bērnsa  stāsta, ka Latvija viņai ļoti patika, Ādažu bāze palikusi atmiņā ar  ļoti labām takām skriešanai, viņa cildina latviešu viesmīlību. No  Ādažiem ir arī piemiņa - pēdējā mācību dienā kāds karavīrs  viņai uzdāvinājis Latvijas karoga uzšuvi no sava formastērpa.

Tas bija auksts Latvijas marts, bet mācības bija ļoti vērtīgas, atminas virsleitnante Bērnsa. Savukārt šeit, karstajā Gruzijas jūlijā, viens no galvenajiem uzdevumiem ir trenēties, kopīgi sastrādāties dažādu valstu karavīriem.

„Mācību laikā karavīri īstenoja dažādus manevrus, atstrādāja kājnieku pamata prasmes, kombinētu komandu uzbrukumus. Karavīri arī izmēģināja viens otra ieroču sistēmas. ASV jūras kājnieki mācījās, kā šaut no gruzīnu sistēmām, viņi mācījās šaut no mūsējām. Tas bija diezgan forši," saka Bērnsa.

"Mācības bija ļoti laba iespēja saprast, kas mums ir līdzīgs, kas atšķirīgs. Jo mēs visi esam apmācīti izmantot paši savus taktiskos risinājumus. Un šādas mācības ir ļoti svarīgas, lai saprastu, kā šādā vidē darbojas mūsu sabiedrotie un partneri,” skaidro Bērnsa.

Scenārijs – lai nenokaitinātu Krieviju

Šīs Gruzijā bija piektās “Agile Spirit” mācības. Taču šogad ir viena būtiska atšķirība. Tās vairs nav divpusējās - Gruzijas un ASV, bet gan daudznacionālas mācības. Šoreiz tajās piedalās vēl četras NATO dalībvalstis - Rumānija, Bulgārija, Latvija un Lietuva.

Mācību scenārijs izstrādāts, lai tiešā veidā neaizkaitinātu Krieviju, ar ko Gruzijai vēl pirms dažiem gadiem bija karš un kuras loma Ukrainas austrumos un Krimas aneksija satraukusi rietumvalstis. Mācību scenārijs „attīstās izdomātā fiktīvā reģionā, kur separātisti pārņēmuši Apvienoto Nāciju palīdzības noliktavas”, stāsta ASV Jūras spēku Eiropā un Āfrikā pārstāvis kapteinis Ričards Ulšs.

ANO spēki „nespēj tikt galā ar situāciju, tādēļ viņi vēlas, lai NATO reaģēšanas spēki ierodas un palīdz stabilizēt reģionu”, stāsta Ulšs.

Pulkvedis Džeimss Donelans, ASV Jūras spēku Eiropā un Āfrikā komandiera vietnieks skaidroja, ka šo mācību formāts, iesaistot vairāk NATO dalībvalstu, ir mainījies, jo “ASV un NATO mācībās nodoms bijis lietderīgāk darīt to, ko mēs darām”.

“Proti, ja mums ir ASV divpusējās mācības ar kādu konkrētu valsti, tad mums vajadzētu meklēt iespējas iesaistīt mūsu NATO sabiedrotos. Un tad vai nu tās padarīt par NATO mācībām vai vismaz viņus iesaistīt un tad skatīties, vai viņi nākotnē vēlas paplašināt savu dalību,” saka Donelans.

Drošības situācija reģionā un Krievijas darbības “protams, ir vadošais apsvērums jebkuram mūsu sabiedrotajam austrumos”, atzīst Donelans, bet piebilst, ka “jebkuram NATO sabiedrotajam vai partnerim ir jābūt spējīgam sastrādāties ar citām NATO dalībvalstīm”.

“It īpaši šajā fiskālās taupības laikā rietumvalstīs mums labāk ir lietderīgāk izmantot mūsu iespējas, nekā rīkot NATO mācības un tad divus mēnešus vēlāk arī ASV divpusējās mācības,” saka pulkvedis.

Savukārt ASV Jūras kājnieku pulkvežleitnants Deivids Falons saka, ka mācību rīkošana Gruzijā ar ASV un citu NATO dalībvalstu iesaisti ir veids, kā veicināt stabilitāti.

„Runājot par stabilitāti reģionā - vienkārši nerīkojoties mēs riskējām destabilizēt situāciju. Līdz ar to mūsu sadarbošanās, mūsu iesaistīšanās šajās valstīs ved uz stabilāku situāciju. Ar gruzīniem mums ir ilga vēsture, strādājot plecu pie pleca Afganistānā. Mūsu jūras kājniekiem strādājot kopā ar viņiem šādās militārās mācībās kā „Agile Spirit”, mēs varam labāk saprasties. Jo ir liela varbūtība, ka mēs atradīsimies plecu pie pleca kaut kāda veida konfliktā nākotnē,” saka Falons.

Nākotnē jau, iespējams, NATO vadībā

No Latvijas šajās mācībās piedalījās četri pārstāvji, viņi iesaistījās plānošanā. Pulkvežleitnants Reinis Baško pārstāvēja Latviju daudznacionālā brigādes līmeņa štābā, ko vadīja gruzīni. Viņš norāda, ka mācību mērķis ir „atstrādāt kopējās plānošanas procedūras”. Katrai valstij ir sava veida plānošanas procedūras, un kopējās nepieciešams atstrādāt, lai varētu veikt uzdevumus daudznacionālo spēku sastāvā.

Šogad šīs mācības vada Gruzija, bet jau nākamgad tās varētu pārraudzīt NATO. Par to vēl tiks lemts. Jautāju pulkvežleitnantam Baško, ar ko saistītas šīs izmaiņas, ņemot vērā, ka iepriekšējos gados „Agile Spirit” mācības tomēr bija divpusējas.

„Es domāju tas saistīts ar ģeopolitisko situāciju, kas notiek. Un Gruzija ir lūgusi NATO izvērtēt lielāku NATO karogu klātbūtni šeit. Viens no veidiem ir organizēt starptautiskās mācības,” skaidro Baško.

 „Pagaidām viņiem ir vairāk divpusējās sadarbības mācības. Bet nākotnē... Šeit ir arī NATO štāba pārstāvji, viņi izvērtē, kā gruzīni ir spējīgi organizēt un vadīt šādas mācības. Izanalizēs, un tad jau droši vien nākamgad vai aiznākamgad šī mācības būs zem NATO pārraudzības,” sprieda Baško.

Iepriekšējos gados „Agile Spirit” mācības divpusējā formātā starp ASV un Gruziju bija paredzēts, lai stiprinātu gruzīnu karavīru prasmes operācijām Afganistānā. Gruzija bija viena no ārpus NATO esošajām valstīm, no kuras starptautiskajā misijā Afganistānā piedalījās visvairāk karavīru. Bet tagad NATO vadītajā apmācību operācijā Afganistānā piedalās gandrīz 900 Gruzijas karavīru, kas ir otrais lielākais skaits aiz ASV.

Kaujas operācijām Afganistānā noslēdzoties, „Agile Spirit” mācībās šogad fokuss no pretterorisma mācībām pārnests uz konvencionāliem uzbrukuma un aizsardzības manevriem. Ņemot vērā Tbilisi centienus integrēties eiroatlantiskajās struktūrās, militāro mācību nozīmi uzsver Gruzijas bruņoto spēku ģenerālštāba vadītāja vietnieks, pulkvedis Romans Jokhadze.

„Mūsu galvenais mērķis ir iestāties NATO un Eiropas Savienībā. Šīs mācības dod mums vairāk iespēju iet šajā virzienā. Šogad ir pirmā reize, kad NATO dalībvalstu Rumānijas, Bulgārijas, Latvijas un Lietuvas karavīri piedalās šajās mācībās. Tādēļ mums tas ir ļoti svarīgs brīdis. Ir ļoti svarīgi, ka šīs ir NATO dalībvalstis, pirmo reizi Gruzijā mēs kopā rīkojam mācības,” skaidro Jokhadze.

Mācībām arī simboliska nozīmē

Mācību jaunais formāts saistīts ar NATO Velsas samitā apstiprināto īpaša atbalsta programmu Gruzijai, kas paredzēta, lai stiprinātu tās aizsardzības spējas.

Viena no paketes sastāvdaļām - NATO valstu mācības kopā ar Gruziju, arī militāro mācību centra atvēršana šajā valstī. NATO sakaru un informācijas biroja Gruzijā vadītājs Viljams Lahjū norādīja, ka līdz ar to „Agile Spirit” mācību politiskā loma šogad ir citāda.

„Šīm mācībām ir ne tikai praktiska vērtība gruzīniem un sabiedrotajiem, kas piedalās, bet tās ir arī politiski ļoti simboliskas. Jo tā ir spēcīga zīme par NATO apņemšanos attiecībā uz Gruziju. Kā jūs zināt, 2008.gada Bukarestes samitā NATO apsolīja, ka Gruzija kļūs par dalībvalsti. Tādēļ NATO karavīru klātbūtne šeit, piedaloties mācībās kopā ar gruzīniem, šajā valstī politiski ļoti nozīmīga. Un tas palīdz viņiem saglabāt cerības viņu ceļā uz NATO,” saka Lahjū.

Mācību nozīmi uzver arī Tbilisi Valsts universitātes profesors, domnīcas „Gruzijas politikas institūts” vadītājs Kornēlijs Kakačia. Viņš pauž, ka tās ir ļoti svarīgas Gruzijai ne tik daudz tāpēc, ka šoreiz tās bija daudznacionālas mācības, bet tāpēc, ka tas ir vienīgais veids, kā Gruzija var pozicionēt sevi attiecībā pret Krieviju.

„Gruzijai ir vajadzīgs atbalsts, bet tai nav tiešas NATO aizsardzības kā alianses dalībvalstīm. Šāda veida mācības dod Gruzijai iespēju stāties pretim Krievijai un parādīt, ka starptautiskā sabiedrība stāv aiz Gruzijas, ka rietumvalstu sabiedrotie parāda savu solidaritāti ne tikai ar politiskiem lēmumiem, bet arī ar šādām mācībām,” saka  Kakačia.

“Bet, godīgi sakot, tas nav pietiekami. Gruzijai ir drošības dilemma. 40 kilometrus no Tbilisi atrodas Krievijas okupācijas spēki. Šāda veida mācības neatrisinās drošības problēmas. Bet tās ir ļoti svarīgas Gruzijas bruņotajiem spēkiem. Un šogad ļoti svarīgi bija, ka, atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, kad mācības koncentrējās uz Gruzijas armijas prasmēm Afganistānā, šogad tajās bija neliela teritoriālās aizsardzības komponente. Tā ir nozīmīga izmaiņa,” uzsver profesors.

Tajā pašā laikā Kakačia norāda, ka Gruzijai ir nepieciešama stingrākas drošības garantijas. Mācības ir labs solis, bet tas nav pietiekami. Viņš piebilst, ka „militārās mācības beidzas, bet Gruzija paliek viena pret Krieviju”. 


 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti