Pasaules panorāma

Tuvo Austrumu miera process pēc Izraēlas vēlēšanām

Pasaules panorāma

Brīdina par ugunsnedrošību pasaules kultūras pieminekļos

Militārā eskalācija Lībijā

Militārā eskalācija Lībijā: ģenerālis Haftars ignorē aicinājumus pārtraukt uguni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Simtiem migrantu, kas tradicionāli no Lībijas pa Vidusjūru devās uz Eiropu, nonākuši krustugunīs – ilgus gadus valstī valdījusī nestabilitāte pāraugusi militārā konfliktā. Ofensīvu konkurējošai valdībai uzsākušais ģenerālis Halīfa Haftars var tikt apsūdzēts kara noziegumos, jo nav paklausījis nevienam aicinājumam pārtraukt uguni, lai izveidotu humāno koridoru, kā arī veicis uzlidojumus civilajai infrastruktūrai – galvaspilsētas Tripoles lidostai.  

“Es atstāju Lībiju ar smagu sirdi,” tā pagājušonedēļ, braucot prom no Lībijas, izteicās ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs. Tur viņš devās pēdējā mēģinājumā novērst militāro konfrontāciju, kad Lībijas austrumdaļas valdībai lojālais maršals Halīfa Haftars paziņoja par ofensīvas sākšanu, lai ieņemtu galvaspilsētu Tripoli, kur bāzējas konkurējošā ANO atbalstītā Lībijas valdība.

Pēc Gutērreša aizbraukšanas galvaspilsētas apkaimē izcēlās sīvās kaujas, kurās gāja bojā desmitiem cilvēku abās karojošajās pusēs. No valsts bija spiesti bēgt tūkstošiem cilvēku, bet rietumvalstu valdības evakuēja savu pārstāvniecību personālu.

“Pirmkārt, mēs aicinām visas puses un reģionālo spēlētājus nekavējoties nodrošināt humāno uguns pārtraukšanu, kā to pieprasa ANO. Otrkārt, mēs aicinām visus izvairīties no turpmākām militārām darbībām un atgriezties pie sarunu galda ANO vadībā,” aicināja Eiropas Savienības (ES) augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni.

Lībija slīgst haosā kopš 2011. oktobra, kad ar NATO atbalstu tika gāzts ilggadējais diktators Muamars Kadafi.  Tagad tā arī kļuvusi par tranzītvalsti tūkstošiem migrantu no visas Āfrikas, kuri pa Vidusjūru dodas uz Eiropu, plaukstot cilvēku tirdzniecības biznesam.

“Lībija nav civilizēta, viņi pārdod cilvēkus. Lībija ir ļoti korumpēta valsts. Mani viņi pārdeva divreiz. Kopš es nonācu Lībijā, man nebija brīvības,” medijiem stāstīja migrants no Nigērijas Evanss.

“Daudzi cilvēki Lībijā nomira, daudzi tika ievainoti. Lībijā ir problēmas, tur nav miera. Tādēļ es vēlos nokļūt Eiropā, tādēļ nolēmu bēgt. Lūdzu, mēs zinām, ka šis ceļš ir slikts, bet mums nav izvēles. Mums vajag palīdzību, lūdzu, palīdziet mums,” aicināja Evanss.

Lībijas labklājība tika izpostīta, jo konkurējošie spēki tā arī nespēja izveidot valsts pārvaldības modeli pēc Kadafi diktatūras beigām.

Bijušais ASV prezidents Baraks Obama izteicās, ka viņa prezidentūras lielākā kļūda bija nespēja sagatavoties pārmaiņu periodam pēc Kadafi gāšanas.

Faktiski valstī ir divas administrācijas, kas abas pretendē uz varu visā Lībijā. Tripolē bāzējas starptautiski atzītā Nacionālās saskaņas valdība, ko vada premjers Fajezs Sarradžs. Viņš Lībijā ieradās 2016. gadā, kad ar ANO starpniecību panākta vienošanās izveidot valstī vienotības valdību.

Pēdējos trīs gados viņš centās iegūt dažādu kaujinieku grupu un politiķu atbalstu, taču aizvien nav noteicējs pār notiekošo valstī un pat pār viņa pakļautībā esošo karaspēku.

Otrā administrācija atrodas valsts austrumos Tubrukā un ietver parlamentu, kas tika ievēlēts apstrīdētajās 2014. gada vēlēšanās. Kad galvaspilsētas pārvaldītāji pēc vēlēšanām atteicās nolikt pilnvaras, jaunievēlētie parlamentārieši pārcēlās uz ostas pilsētu Tubruku.

Šo valdību arī balsta neseno ofensīvu Tripolei uzsākušais ģenerālis Halīfa Haftars, kura pakļautībā ir spēcīgā Lībijas nacionālā armija. Daži pat pieņem, ka ģenerālim Haftaram ir ambīcijas kļūt par Lībijas Sisi, atsaucoties uz armijas ģenerāli, kas sagrāba varu kaimiņos esošajā Ēģiptē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti