Miermīlīgais Japānas imperators 85. gadadienā atvadās no tautas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Vairāk nekā 80 tūkstoši cilvēku šodien bija ieradušies sveikt Japānas imperatoru Akihito viņa 85. dzimšanas dienā. Šīs bija pēdējās dzimšanas dienas svinības pirms nākamā gada aprīlī paredzētās Akihito atkāpšanās no troņa. Savā uzrunā tautai Akihito pateicies par viņam gadu garumā izrādīto uzticību un cieņu, kā arī paudis gandarījumu par to, ka šo 30 gadu laikā Japāna nav iesaistījusies karos. 

Japānas imperators svin 85. dzimšanas dienu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt
Imperatora dzimšanas diena Japānā ir nacionālā brīvdiena, un tās laikā iedzīvotājiem tiek atvērta arī imperatora pils. Taču šīsdienas svinības bija īpašas – imperators Akihito atzīmēja savu 85. dzimšanas dienu, bet viņa uzruna tautai bija pēdējā monarha amatā. Pirms diviem gadiem Akihito paziņoja, ka veselības stāvokļa un cienījamā vecuma dēļ viņš 2019. gada aprīļa beigās no troņa atteiksies. Iespējams, ka šī iemesla dēļ šodien izrādīt savu cieņu imperatoram ieradās paust gandrīz 83 tūkstoši cilvēku – tas ir lielākais skaits cilvēku, kas jebkad apmeklējuši pili Akihito trīsdesmit gadu ilgās valdīšanas laikā.

Kā, uzrunājot savus sveicējus, šodien paziņojis imperators Akihito, viņš ir lepns, ka viņa valdīšanas laikā Japānai ir izdevies izvairīties no dalības bruņotajos konfliktos. Tāpat viņš aicinājis jaunāko paaudzi izglītoties un neaizmirst tos neskaitāmos upurus, ko nesa Otrais pasaules karš. (Jāatgādina, ka Japāna karā iesaistījās Akihito tēva Hirohito vadībā.) Imperators arī aicinājis atcerēties, ka Japānas pēckara miers un labklājība ir celti ar milzīgu Japānas iedzīvotāju centību un ziedošanos.

Akihito tiek uzskatīts par imperatoru pacifistu, un viņa valdīšanas laiks tiek dēvēts par Heisei ēru jeb laiku, kad tiek sasniegts miers. 30 gadu laikā imperators ar savu sievu, imperatori Mičiko Akihito, ir apceļojis daudzas savulaik iekarotās Klusā okeāna reģiona salas.

Lai arī oficiāli imperators nav atvainojies par Japānas agresīvo politiku Otrajā pasaules karā, viņš pēdējos gados vairākkārt paudis nožēlu par tā laika notikumiem. Šāda samiernieciskā politika ir pretrunā ar citiem Japānas mūsdienu līderiem, tostarp premjerministru Sindzo Abi, kurš bieži vien tiek apsūdzēts par mēģinājumiem pieklusināt vēsturiskos notikumus.

Emocionālajā uzrunā Akihito arī īpašu paldies teicis tieši vienkāršajiem pilsoņiem, kuri gadu garumā ir pauduši viņam atbalstu un uzticību kā valsts simbolam.

Pēdējo reizi kāds imperators labprātīgi pameta Japānas troni 1817. gadā.

Jau 1. maijā Krizantēmu tronī kāps Akihito vecākais dēls princis Naruhito. Lai arī līdz kronēšanai atlicis vēl pusgads, sabiedrībā jau kādu laiku par šo tēmu valda nopietnas diskusijas. Viens no galvenajiem strīdus objektiem ir kronēšanas izmaksas – lai arī oficiāli šī summa netiek atklāta, tiek prognozēts, ka tie varētu būt vairāki desmiti miljoni eiro.

Akihito kronēšana 1990. gadā izmaksāja nedaudz vairāk kā 84 miljonus eiro. Aptuveni 120 cilvēku liela budistu mūku un kristiešu aktīvistu grupa ir iesniegusi tiesā prasību, apgalvojot, ka reliģisko šintoistu ceremoniju apmaksāšana no valsts naudas ir pretrunā ar konstitūciju, kas strikti nodala reliģiju no valsts.

Par spīti atsevišķu grupu un, starp citu, arī pašas karaliskās ģimenes pārstāvju iebildumiem, Japānas valdība ir paziņojusi, ka ceremonijas apmaksās no valsts līdzekļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti