Merkeles valdībā krīzi rada Tīringenes premjera ievēlēšana ar galēji labējo balsīm

Vācijā uzliesmojis politiskais skandāls pēc tam, kad ar eiroskeptiskās un galēji labējās partijas „Alternatīva Vācijai” balsīm Tīringenes federālās zemes premjerministra amatā tika ievēlēts Tomass Kemmerihs – brīvo demokrātu politiķis. Vācijas kanclere Angela Merkele notikušo raksturoja kā „nepiedodamu”. Tradicionālās partijas solījušas nekādā veidā nesadarboties ar „Alternatīvu Vācijai”.

ĪSUMĀ:

 • Par Tīringenes premjeru ievēlēts  Brīvo demokrātu partijas  politiķis Kemmerihs.
 • Tas sadragājis „politisko tabu” - tradicionālajām partijām nestrādāt ar „Alternatīvu Vācijai”.
 • Šis ir pirmais gadījums, kad kādas Vācijas federālās zemes premjeru apstiprina ar „Alternatīva Vācijai” atbalstu.
 • Pēc krīzes sarunām Kemmerihs dienu pēc ievēlēšanas demisionēja. 
 • Merkele notikušo raksturoja kā „nepiedodamu” un aicināja rezultātus anulēt.
 • Merkeles koalīcijas partneri federālajā valdībā - sociāldemokrāti - reaģēja kritiski un asi.
 • Abām koalīcijas partijām sestdien Berlīnē paredzētas krīzes sarunas.

Dienu pēc ievēlēšanas Tomass Kemmerihs ceturtdien paziņoja par demisiju un pieprasīja pirmstermiņa vietējās vēlēšanās. Notikušais atbalsojas arī Berlīnē un radījis krīzi Merkeles valdībā.

Merkeles valdībā krīzi rada galēji labēja politiķa kļūšana par Tīringenes premjeruGints Amoliņš

  Kemmeriha ievēlēšana Vācijas austrumu federālās zemes Tīringenes premjerministra amatā ar eiroskeptiķu, pret imigrācijas un pat par galēji labējo dēvētās partijas „Alternatīva Vācijai” atbalstu satricinājusi Vācijas politisko skatuvi.

  Trešdien Tīringenes reģionālajā parlamentā notikušais balsojums sadragājis „politisko tabu”, saskaņā ar kuru tradicionālās partijas solījušas nekad nesadarboties ar „Alternatīvu Vācijai”.

  Šis ir pirmais gadījums, kad kādas Vācijas federālās zemes premjers apstiprināts amatā ar „Alternatīva Vācijai” balsu atbalstu.

  Skandālam vēršoties plašumā pēc krīzes sarunām ar Brīvo demokrātu partijas līderi, tikai dienu iepriekš Tīringenes premjerministra amatā ievēlētais Tomass Kemmerihs ceturtdien paziņoja, ka demisionē, un pieprasīja sarīkot atkārtotas reģionālā parlamenta vēlēšanas, lai „atbrīvotu premjera amatu no „Alternatīvas Vācijai” atbalsta traipa”.  

  Par Kemmeriha apstiprināšanu amatā nobalsoja arī Vācijā valdošās Kristīgo demokrātu partijas deputāti Tīringenes reģionālajā parlamentā.

  Pirms viņa atkāpšanās kristīgo demokrātu līdere un Vācijas kanclere Angela Merkele vizītes laikā Dienvidāfrikā notikušo raksturoja kā „nepiedodamu” un aicināja rezultātus anulēt.

  “Šīs federālās zemes premjera vēlēšanas bija unikāls incidents, kas ir pretrunā ar kristīgo demokrātu partijas un arī manis pašas pamatprincipu, proti, ka nedrīkst nodrošināt uzvaru ar partijas „Alternatīva Vācijai” balsu palīdzību. Tādēļ šī rīcība ir nepiedodama.

  Tā bija slikta diena demokrātijai. Tā bija diena, kas nebija saskaņā ar kristīgo demokrātu partijas vērtību tradīcijām,” sacīja Merkele.

  Notikušais Tīringenē atbalsojas arī galvaspilsētā Berlīnē. Merkeles kristīgo demokrātu koalīcijas partneri Vācijas federālajā valdībā sociāldemokrāti reaģēja kritiski un asi.

  Abām koalīcijas partijām sestdien Berlīnē paredzētas krīzes sarunas.

  Eiroskeptiskā partija „Alternatīva Vācijai” valsts austrumu pavalstī Tīringenē bauda plašu atbalstu, taču oktobrī notikušajās reģionālā parlamenta vēlēšanās uzvarēja galēji kreisā partija „Die Linke”. Tās līderis Bodo Ramelovs tomēr tika gāzts no reģiona premjerministra amata.

  Brīvo demokrātu kandidāts Tomass Kemmerihs pārspēja Ramelovu tikai trešajā balsošanas kārtā un tikai ar vienas balss pārsvaru – ar 45 pret 44 balsīm. Kemmerihu atbalstīja viņa paša brīvie demokrāti, Merkeles kristīgie demokrāti un partija „Alternatīva Vācijai”.

  Kemmerihs gan uzstāja, ka nekāda sadarbība vai vienošanās ar galēji labējo partiju nebija noslēgta, un „Alternatīvu Vācijai” apsūdzēja par „blēdīga trika pastrādāšanu, lai kaitētu demokrātijai”.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti