Merkeles «politiskā mantiniece» atkāpsies no Kristīgo demokrātu līderes amata

Vācijas Kristīgo demokrātu partijas līdere Annegrēta Krampa-Karrenbaure gatavojas atkāpties no amata. Krampa-Karrenbauere tiek uzskatīta par Vācijas kancleres Angelas Merkeles izvēlēto politisko mantinieci, kurai bija paredzēts kandidēt uz federālās valdības vadītājas amatu nākamajās vēlēšanās. Politiķes atkāpšanās ir saistīta ar politisko skandālu Tīringenē.

ĪSUMĀ:

 • Kristīgo demokrātu līdere Krampa-Karrenbaure gatavojas atkāpties no amata.
 • Viņu uzskata par Merkeles politisko mantinieci un kandidāti uz kancleres amatu.
 • Krampa-Karrenbauere negrib vadīt partiju, turpinās būt aizsardzības ministre.
 • Viņa spiesta atteikties no amata pēc skandāla ap Tīringenes premjera vēlēšanām.
 • Tīringenes premjers ievēlēts ar radikālās partijas “Alternatīva Vācijai” atbalstu.
 • Tradicionālās partijas apzināti nesadarbojas ar “Alternatīvu Vācijai”.
 • Kristīgo demokrātu nodaļa Tīringenē rīkojās pret Krampas-Karrenbaures norādēm.
 • Tas spilgti parādīja, ka Krampai-Karrenbaurei partijā trūkst autoritātes.
 • Jaunā kristīgo demokrātu līdera atlase varētu ilgt līdz šā gada vasarai.
 • Šajā laikā Krampa-Karrenbaure varētu palikt partijas priekšsēdētājas krēslā.
 • Par iespējamo pretendentu minēts Armīns Lašets – Merkeles domubiedrs.  
 • Arī Merkeles kritiķis Mercs gatavojas iesaistīties cīņā par partijas vadītāja krēslu.  

Krampa-Karrenbaure nevēlās būt pašreiz valdošo Kristīgo demokrātu partijas kancleres kandidāte nākamajās parlamenta vēlēšanās. Viņa turpinās pildīt tikai aizsardzības ministres pienākumus.

Kristīgo demokrātu līdere bija spiesta atteikties no sava amata pēc pamatīga politiskā skandāla ap Tīringenes federālās zemes premjerministra vēlēšanām.

Merkeles «politiskā mantiniece» atkāpsies no Kristīgo demokrātu līderes amataArtjoms Konohovs

Aizvadītajā nedēļā par Tīringenes premjerministru negaidīti tika ievēlēts liberāldemokrātu politiķis. Viņš saņēma ne tikai kristīgo demokrātu, bet arī radikālās partijas “Alternatīva Vācijai” atbalstu. Tas bija pirmais gadījums Vācijā, kad kādas federālās zemes vadītājs ir ticis ievēlēts ar šīs radikālās partijas balsīm. Tā dēvētās tradicionālās partijas līdz šim ir apzināti izvairījušās no jebkādas sadarbības ar “Alternatīvu Vācijai”.

Kristīgo demokrātu vietējā nodaļa Tīringenē rīkojās pret partijas vadītājas Krampas -Karrenbaures norādījumiem. Tikai tad, kad Merkele publiski iejaucās šajā situācijā, nosaucot to par nepieņemamu, kļuva skaidrs, ka ievēlētais Tīringenes premjerministrs nevarēs izveidot valdību. Tādēļ dažas dienas vēlāk viņš bija spiests pamest savu krēslu. Tomēr šis gadījums vēlreiz spilgti parādīja, ka Krampai-Karrenbaurei partijā trūkst autoritātes.

Politiskie notikumi Tīringenē nebūt nebija pirmais gadījums, kad tika apšaubīta Krampas-Karrenbaures spēja vadīt partiju un valsti. Bijusī Zāras reģiona premjerministre saņēma asu kritiku gan par neveiksmīgo joku karnevāla laikā, gan par viņas reakciju uz populārā jauniešu blogera aicinājumu nebalsot par kristīgajiem demokrātiem.

Krampa-Karrebauere pirmdien paziņoja, ka turpinās organizēt jauna kandidāta atrašanu līdz vasarai un tad atkāpsies no partijas līderes amata.

“Pēc ilgām pārdomām un ar nolūku stiprināt Kristīgo demokrātu savienību, es partijas vadību šodien informēju par savu lēmumu – es nekandidēšu uz kancleres amatu. Tomēr es turpināšu virzīt procesu, lai vienotos par kopīgu kristīgo demokrātu un Kristīgi sociālās savienības kanclera amata kandidātu,” sacīja partijas līdere.

Jaunais vadītājs kļūs arī par kristīgo demokrātu kandidātu uz kanclera amatu nākamgad gaidāmajās vēlēšanās.

Kā viens no iespējamiem pretendentiem uz šīs ietekmīgās partijas vadītāja amatu tiek minēts Armīns Lašets. Pašlaik viņš ir Ziemeļreinas-Vestfālenes reģiona premjerministrs. Lašeta politiskie uzskati ir ļoti tuvu Merkeles līdz šim īstenotajai politikai.

Turpretī Frīdrihs Mercs, kurš iepriekšējās partijas vadītāja vēlēšanās zaudēja Krampai-Karrenbauerei, ir krietni konservatīvāks politiķis. Viņš ir viens no Merkeles kritiķiem. Ir zināms, ka Mercs jau aktīvi gatavojas iesaistīties cīņā par partijas vadītāja krēslu. Tiek minēti arī citi kandidāti.

Tikmēr Annegrēta Krampa-Karrenbauere joprojām vēlas palikt Vācija aizsardzības ministres amatā, un kanclere Merkele to atbalsta.

Saskaņā ar avotu teikto Vācijas medijiem Krampa-Karrenbauere kristīgo demokrātu vadošās amatpersonas nebija brīdinājusi par lēmumu atkāpties no partijas līderes amata, un sanāksmē pēc politiķes negaidītā paziņojuma sekoja ilgs klusuma brīdis.

KONTEKSTS:

Par Vācijas valdošo Kristīgo demokrātu savienības vadītāju līdzšinējā partijas ģenerālsekretāre Annegrēta Krampa-Karrenbauere ievēlēta pērn oktobrī. Šāds lēmums pieņemts partijas kongresā Hamburgā, kurā savas pilnvaras pēc 18 gadu ilgas partijas vadīšanas nolika Vācijas kanclere Angela Merkele. Merkele par pilnvaru nolikšanu paziņoja pēc vēlēšanām Hesenes federālajā zemē, kur Vācijas valdošās partijas – Merkeles vadītā Kristīgo demokrātu savienība un Sociāldemokrātiskā partija – cieta smagu sakāvi.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt