Merkeles partija cieš sakāvi divu Vācijas federālo zemju vēlēšanās

Vācijas kancleres Angelas Merkeles pārstāvētā Kristīgo demokrātu partija svētdien cietusi zaudējumu vēlēšanās divās federālajās zemēs, liecina sākotnējie rezultāti. Šis iznākums var ietekmēt arī partijas izredzes septembrī gaidāmajās Bundestāga vēlēšanās.

Kristīgo demokrātu (CDU) popularitātes kritums tiek saistīts ar sabiedrībā pieaugošo neapmierinātību par Covid-19 pandēmijas dēļ ieviestajiem ierobežojumiem, vakcinācijas gauso gaitu un augstiem saslimstības rādītājiem. Partijas reputāciju iedragāja arī skandāli, kas saistīti ar sejas masku iepirkumiem.

Vēlēšanu maratons

Merkeles partija cieš sakāvi divu Vācijas federālo zemju vēlēšanās
00:00 / 03:38
Lejuplādēt

2021. gads Vācijā ir lielo vēlēšanu gads, kura kulminācija gaidāma šī gada septembrī, kad notiks vispārējās vēlēšanas. Reģionālās vēlēšanas divās federālajās zemēs – Reinzemē Pfalcā un Bādenē – Virtembergā – tika uzskatītas par pirmo nopietno pārbaudījumu šajā vēlēšanu maratonā.

Angela Merkele pēc Vācijas parlamenta vēlēšanām plāno atbrīvot kancleres amatu, kurā darbojusies jau vairāk nekā 15 gadu, bet CDU vājie rezultāti federālo zemju vēlēšanās ir slikta zīme šai partijai, kurai būs grūti paturēt kanclera posteni savās rokās.

Jauni deputāti tika vēlēti Reinzemē-Pfalcā un blakus esošajā, ekonomiski spēcīgajā Bādenē-Virtembergā, kur Kristīgo demokrātu partija vēsturiski baudījusi lielu atbalstu. Šoreiz, uzrādot vēsturiski zemākos rezultātus, kristīgie demokrāti piekāpušies attiecīgi sociāldemokrātiem un Zaļajai partijai.

Korupcijas skandāli

Provizoriskie rezultāti liecina, ka Bādenē-Virtembergā kristīgie demokrāti saņēmuši tikai 24% balsu (uzvarēja Zaļā partija ar 32% balsu), savukārt Reinzemē-Pfalcā kristīgie demokrāti ieguvuši ap 27% balsu (uzvarēja sociāldemokrāti ar 35% balsu).

Sakāvi vēlēšanās atzinis Kristīgo demokrātu ģenerālsekretārs Pauls Cīmiaks, kurš gan vairāk uzsver nevis partijas neveiksmes, bet gan pretinieku labo sniegumu.

"Mēs nesasniedzām tādus rezultātus, uz kādiem cerējām, un Kristīgo demokrātu savienībai šīs nebija labākās vēlēšanas. Mēs zinājām, ka šī būs ļoti smaga vēlēšanu kampaņa un cīņa notiks par katru balsi. Es nebiju pārsteigts par šīsdienas rezultātiem, jo pēdējo dienu aptaujas liecināja tieši par šādu iznākumu."

Kristīgo demokrātu reputāciju neilgi pirms vēlēšanām iedragāja vairāki skandāli. Atklātībā nonāca informācija, ka Kristīgo demokrātu un tās māsas partijas Kristīgi sociālās savienības likumdevēji ir guvuši peļņu no sejas masku iepirkumiem pandēmijas sākumposmā. Trīs deputāti bija spiesti atkāpties, bet pārējiem uzdots par pienākumu deklarēt jebkādus līdzīgus ienākumus.

Vēlēšanas kā modinātājzvans

Par vienu no vēlēšanu lielākajiem uzvarētājiem tiek saukts tieši Zaļo partijas līderis Vinfrīds Kretčmans, kurš nodrošinājis sev trešo termiņu Bādenes-Virtembergas vadībā. Viņš norādījis, ka jau ir uzsācis sarunas par jaunās koalīcijas veidošanu.

"Es pašlaik rīkoju izpētes sarunas ar visām demokrātiskajām partijām, balstoties uz to uzrādītajiem rezultātiem – ar Kristīgajiem demokrātiem, sociāldemokrātiem un brīvajiem demokrātiem. Šīs sarunas ir ļoti nopietnas un ir izpratne, ka šajā sarežģītajā laikā ir nepieciešams izveidot uzticamu un stabilu valdību, ka būtu pietiekami ambicioza, lai risinātu valsts problēmas. Tās ir klimata pārmaiņas, pārejas process autobūves industrijā, kā arī vienotības veicināšana sabiedrībā."

Nākamās reģionālās vēlēšanas un nākamais nopietnais pārbaudījums valdošajai partijai gaidāms 6.jūnijā, kad reģionālās vēlēšanas notiks Saksijā-Anhaltē. Un atlikušajā laikā sevi īpaši jāpierāda jaunajam Kristīgo demokrātu līderim Armīnam Lašetam. Kā norāda vācu prese, pirmajām reģionālajām vēlēšanām ir jākļūst par modinātājzvanu kristīgajiem demokrātiem, pretējā gadījumā Lašets tā arī var nesagaidīt iespēju ieņemt Angelas Merkeles vietu kanclera krēslā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt