Merkele un Tusks mēģina mazinās spriedzi starp Turciju un ES

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Turcijā ierodas Vācijas kanclere Angela Merkele un Eiropadomes prezidents Donalds Tusks. Eiropas līderu delegācija apmeklēs bēgļu nometnes pie Turcijas un Sīrijas robežas. Vizīti starptautiskajos medijos dēvē gan par centieniem mazināt spriedzi Turcijas un Eiropas Savienības (ES) starpā, tā kā Turcijas valdība vaino Briseli solītā nepildīšanā, gan arī atvairīt daudzo kritiķu, tajā skaitā starptautisko organizāciju bažas, ka Turcija nav droša vieta Sīrijas bēgļiem.

Apritējis mēnesis, kopš spēkā stājusies Turcijas un ES slēgtā vienošanās. Tā paredz, ka Turcija būtiski ierobežo Sīrijas un citu valstu bēgļu un migrantu plūsmu uz Grieķiju un tālāk uz citām Eiropas valstīm, bet ES pretī dod naudu, aktivizē sarunas ar Turciju par iestāšanos ES un paātrina bezvīzu režīmu Turcijas pilsoņiem. Šis līgums ir izraisījis asas debates un arī kritiku, īpaši no vairāku starptautisku cilvēktiesību organizāciju puses, kuras norāda, ka līgums izskatās pēc tirgošanās un ka Turcija nav droša vieta bēgļiem. Medijos nesen nonākusi arī informācija, ka Turcija it kā piespiedu kārtā no valsts deportē ne vien tos migrantus, kam patvēruma statuss nepienākas, bet arī sīriešus, kuriem ir tiesības palikt bēgļu nometnēs. Turcijas atbildīgie dienesti šo informāciju noliedz.

Vācijas kanclere Angela Merkele, Eiropadomes prezidents Donalds Tusks un Eiropas Komisijas viceprezidents Franss Timmermanss apmeklēs Sīrijas robežai tuvumā esošās bēgļu nometnes reģionā lielākajā pilsētā Gaziantepā, kur delegācija arī tiksies ar Turcijas premjerministru Ahmetu Davutoglu. Vēl nesen Turcijas līderis izteicās, ka Ankara pārstās pildīt ar ES noslēgto vienošanos par migrantu plūsmas apturēšanu, ja Brisele no savas puses nepildīs savu solījumu un jau līdz jūnijam nebūs ieviesusi bezvīzu režīmu Turcijas pilsoņiem. Ikvienai valstij, kas iegūst brīvas ceļošanas iespējas uz Eiropas Savienību, ir jāizpilda virkne kritēriju un mājas darbu, tādi veicami arī Turcijai. Taču no diplomātiskiem avotiem zināms, ka Turcija no septiņdesmit prasībām labākajā gadījumā ir izpildījusi pusi un, visticamāk, to nebūs iespējams izpildīt šo dažu atlikušo mēnešu laikā.

Šo Eiropas līderu vizīti starptautiskajos medijos redz kā centienus mazināt spriedzi attiecībās ar Turciju un klātienē izrunāt visus gruzdošos un sarežģītos jautājumus, turklāt Merkele ir arī jālīdzina  konflikts, kas sakarsis gan pašmājās, gan Turcijā par tā saukto Turcijas prezidentam Erdoganam veltītā dzejoļa lietu: Vācijas satīras šovā komiķis Jans Bēmermans televīzijas tiešraidē nolasīja paša sacerētu dzejoli, kurā nežēlīgi un skarbi izsmēja Erdoganu. Turcijas valdība reaģēja asi, un Vācijas kanclere piekrita izmeklēšanas sākšanai pret komiķi. Gan Vācijas, gan Turcijas preses brīvības aizstāvji pauduši, ka šīs vizītes laikā no Vācijas kancleres sagaida spēcīgu vēstījumu par mediju tiesībām.

Vel pirms dažām dienām ES organizācija „Frontex”, kas uzrauga situāciju uz ES ārējām robežām un koordinē dienestu darbību, nāca klajā ar informāciju, ka ES un Turcijas līgums nes redzamus rezultātus. Martā migrantu daudzums, kuri no Turcijas līdz šim nonākuši Grieķijā, sarucis uz pusi. Grieķijas krastos laivās ir nonākuši teju 30 000 šis cilvēku, bet, kā apgalvo „Frontex”, šis migrantu  daudzums ir uz pusi mazāks nekā iepriekš, piemēram, februārī. Tagad, aprīlī, Egejas jūras ūdeņus no Turcijas uz Grieķiju šķērsojot ap 100 cilvēku dienā, kas esot vēl mazāk. Pagaidām neesot ziņu, ka migranti meklētu citus ceļus un ka vairāk laivu būtu manīts, piemēram, Vidusjūrā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti