Merkele: Nepieciešams reformēt ANO Drošības padomi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Vācijas kanclere Angela Merkele paziņojusi par nepieciešamību reformēt ANO Drošības padomi. Pēc viņas vārdiem, pašai ietekmīgākajai starptautiskās organizācijas struktūrvienībai ir jāatbilst 21.gadsimta realitātei. Vācijas līdere aicinājusi gan mainīt pašu reformēšanas procesu, gan apsvērt iespēju piešķirt pastāvīgās dalībvalsts statusu Vācijai, Japānai, Indijai vai Brazīlijia.

Diskusijas par nepieciešamību reformēt ANO Drošības padomi turpinās jau vairākus gadu desmitus. Tradicionāli tiek uzskatīts, ka piecas pastāvīgās Drošības padomes valstis – ASV, Krievija, Lielbritānija, Francija un Ķīna – ir ietekmīgākās pasaules lielvaras, kuras ne tikai ir uzvarētājas Otrajā pasaules karā, bet ir arī lielākās kodolvalstis pasaulē. 10 nepastāvīgās padomes dalībvalstis tiek ievēlētas uz diviem gadiem.

Taču ir ne mazums valstu, kas uzskata, ka Drošības padomes dalībvalstu sastāvs būtu jāmaina, jo ģeopolitiskā un ekonomiskā situācija pasaulē ir ievērojami mainījusies.

Tā, piemēram, savas pretenzijas uz pastāvīgās dalībvalsts statusu jau ilgu laiku ir pieteikusi Vācija kā ekonomiski un arī politiski ietekmīgākā valsts Eiropā. Aktīvi tiek lobēta arī ideja par to, ka pastāvīgās dalībvalsts statusu varētu piešķirt Eiropas Savienībai (ES), taču tas nozīmētu pastāvīgās dalībvalsts statusa atņemšanu gan Francijai, gan Lielbritānijai, kuras šo ideju, pilnīgi saprotami, noraida.

Pēc Krievijas darbībām Krimā un Ukrainas austrumos un daudzajiem Maskavas uzliktajiem veto diskusijas par Drošības padomes reformu atkal ir uzjundījušas ar jaunu sparu.

Mēneša sākumā ANO Ģenerālā asambleja vienojās par vadlīnijām Drošības padomes reformēšanai. Saskaņā ar jauno piedāvājumu, jebkādas strukturālās ANO Drošības padomes reformas būtu jāapstiprina Ģenerālajā asamblejā, kā arī tām jāgūst atbalsts no divām no piecām pastāvīgajām dalībvalstīm. Taču trīs no pastāvīgajām dalībvalstīm – Ķīna, ASV un minētā Krievija - atkal atteicās šo iniciatīvu parakstīt.

Šajās dienās, kad Ņujorkā notiek ANO Ģenerālās asamblejas sēde, Vācijas kanclere Angela Merkele nākusi klajā ar kārtējo ierosinājumu padarīt ANO Drošības padomi par tādu organizāciju, kas atbilstu 21.gadsimta realitātei un atspoguļotu patieso spēku sadalījumu pasaulē.

Pēc viņas vārdiem, pašlaik ir nepieciešama pilnīgi jauna pieeja dažādu starptautisku problēmu risināšanai.

Galvenokārt tas attiecas uz dažādu globālo konfliktu un krīžu risināšanu. Kā piemēru šeit var minēt gan karadarbības izbeigšanu Sīrijā, kur ANO Drošības padome līdz šim tā arī nav spējusi vienoties par vienotu pozīciju, vai pieaugošo bēgļu krīzi, kas vairs nav tikai Eiropas problēma, bet gan jautājums, kas jārisina visas pasaules līmenī.

Angela Merkele Ģenerālās asamblejas tikšanās laikā tikusies arī ar Brazīlijas, Indijas un Japānas, jeb tā dēvētās G4 grupas, līderiem Dilmu Rusefu, Nerendru Modi un Sindzo Abi. Katra no šīm četrām valstīm ir ļoti nozīmīgs spēlētājs kādā no pasaules reģioniem un tiek uzskatīti par pamatotiem pretendentiem uz ANO Drošības padomes pastāvīgās dalībvalsts statusu, tāpēc arī atbalstīs viena otras izvirzīšanu uz šo vietu.

Daži no Drošības padomes paplašināšanas idejas aizstāvjiem arī norāda, ka, piemēram, Dienvidamerika vai Āfrika pasaulē ietekmīgākajā struktūrā nav pārstāvētas, bet tās pašas Krievijas ietekme, galvenokārt ekonomiskajā jomā, pēdējā laikā ir kritusies. Savukārt Vācija un Japāna ir ne tikai finansiālās lielvaras, bet arī vienas no lielākajām maksātājām ANO budžetā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti