Dienas ziņas

Tālmācībā šogad par 1500 skolēniem vairāk

Dienas ziņas

No latviešu ģimenēm ārzemēs izņemti 40 bērni

Aprit mēnesis kopš "Taliban" ieiešanas Kabulā

Mēnesi pēc «Taliban» nākšanas pie varas Afganistānā iestājies drūmas neziņas laiks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Trešdien aprit mēnesis, kopš radikālā kustība “Taliban” pārņēma savā kontrolē Afganistānas galvaspilsētu Kabulu un gandrīz visu valsts teritoriju. Pa šo laiku ir izveidota valdība, kuras darbības virzieni arvien nav skaidri, tūkstošiem cilvēku ir devušies bēgļu gaitās, bet starptautiskā sabiedrība arvien vēl prāto, kā turpmāk veidot attiecības ar Afganistānu.

Tas bija viens mirklis, nekādas pretošanās un cīņas – 15. augusta rītā “Taliban” jau bija pie Kabulas vārtiem. Ar ieročiem, tumši, pilsētniekiem sveši, tie pārņēma pēdējo valsts nozīmīgāku punktu, lai pavēstītu par pilnīgu uzvaru pēc 20 gadu ilgās cīņas ar ASV un sabiedrotajiem.

“Taliban” ierašanās izraisīja milzu bailes un haosu, it īpaši Kabulas lidostā, kurp tūkstošiem cilvēku metās bēgt un meklēt pēdējās iespējas izlidot no valsts.

Tagad pēc mēneša “Taliban” kontrolē Kabulā un valstī kopumā ir iestājies neziņas laiks. Pretēji solītajam “Taliban” turpina saslēgt zemi ciešā un radikālā dūrē. Jaunajā valdībā ir daudzi no tumšajiem 90. gadiem, sievietēm atkal jāvalkā noslēdzošs apģērbs, viņām noteikti ierobežojumi izglītībā un darba tirgū, bet žurnālisti, kuri atspoguļojuši iedzīvotāju protestus, tika aizturēti un sisti.

Daudzi uzņēmēji, kas šajos divdesmit gados bija spējuši attīstīties un radīt darbavietas, atrast eksporta tirgu, šobrīd nogaida, jo citas izejas pagaidām nav.

“Cilvēki tagad ir lielās nepatikšanās. Daudzas sievietes ir pametušas apkārtni, lai konflikta laikā viņām atkal nenodarītu pāri. Bet mēs cenšamies šeit saglabāt kaut cik normālu darbību,” stāsta lakricas rūpnīcas izpilddirektors Reifs Heidari.

Valsts bankas ir slēgtas, un grūtāk kļūst iegūt ēdienu gan pilsētās, gan laukos. ANO ziņo par milzīgu humāno katastrofu Afganistānas bēgļu vidū, kas bailēs no “Taliban” tagad izkaisīti visā valstī.

Bet ārvalstis arvien formulē savu nostāju, vai un kā veidot attiecības ar jauno valdību.

Piemēram, Eiropas Savienība ir pateikusi, ka uzturēs kontaktus ar “Taliban”, jo grib Afganistānai sniegt humāno palīdzību, bet to oficiāli neatzīs. Savukārt Ķīna ir viena no aktīvākajām un gatava norobežoties no politiskās puses, visiem ceļiem tuvināties ekonomiski, sola investīcijas, Covid vakcīnas un palīdzēt cīnīties ar terorismu.

KONTEKSTS:

ASV un starptautiskās koalīcijas spēki augusta beigās noslēdza gandrīz 20 gadu ilgušo misiju Afganistānā. Amerikāņu atkāpšanos savā labā izmantoja islāma fundamentālistu grupējums “Taliban”, kas pārņēma kontroli pār arvien jauniem Afganistānas apgabaliem un augusta vidū bez cīņas ieņēma arī valsts galvaspilsētu Kabulu. Tādējādi visa Afganistāna atkal nonākusi “Taliban” kontrolē.

Lai gan “Taliban” solīja, ka nemēģinās izrēķināties ar režīma pretiniekiem, starptautiskā sabiedrība raizējas par cilvēktiesību stāvokļa pasliktināšanos Afganistānā un jauniem ierobežojumiem, kas tiek uzlikti dažādām sabiedrības grupām, it sevišķi sievietēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti