Pusdiena

Starp Maķedonijas un Grieķijas galvaspilsētām atjaunoti avioreisi

Pusdiena

Stradiņa slimnīcas jaunās korpusa būvniecība sadārdzinājusies par 30 miljoniem eiro

Aprit mēnesis kopš Saūda Arābijas žurnālista Džamala Hašogi slepkavības

Mēnesi kopš žurnālista Hašogi slepkavības lieta joprojām pilna noslēpumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Piektdien, 2.novembrī, aprit mēnesis kopš Saūda Arābijas žurnālista Džamala Hašogi slepkavības konsulātā Turcijas pilsētā Stambulā. Slepkavības lieta joprojām ir pilna noslēpumu, un bojā gājušā žurnālista mirstīgās atliekas joprojām nav atrastas. No Saūda Arābijas augstāko amatpersonu puses izskan visai pretrunīgi paziņojumi, bet tikmēr Rietumu mediji vērš uzmanību uz gaidāmajām politiskajām pārmaiņām Saūda Arābijas karaliskajā ģimenē.

Saūda Arābijas valdošo režīmu asi kritizējošais žurnālists Džamals Hašogi, kurš pēdējā laikā aktīvi sadarbojās arī ar tādu ietekmīgu amerikāņu izdevumu kā "The Washington Post", pēdējo reizi tika redzēts, ieejot Saūda Arābijas konsulātā Stambulā. Šīs vizītes mērķis bija iegūt dokumentus, lai Hašogi varētu apprecēties ar savu turku līgavu. Taču no konsulāta ēkas viņš tā arī neiznāca.

Jau pašā sākumā izskanēja bažas par to, ka Hašogi varētu būt nogalināts, taču Saūda Arābijas oficiālās varas iestādes ar kroņprinci Mohamedu bin Salmanu priekšgalā šo informāciju kategoriski noraidīja, paziņojot, ka žurnālists ēku ir atstājis un viņa atrašanās vieta nav zināma. Šie apgalvojumi gan nav pārliecinājuši Turcijas varas iestādes, kas uzsākušas plašu izmeklēšanu un noskaidrojušas, ka Hašogi slepkavība ir bijusi rūpīgi plānota, tajā iesaistītas vismaz 15 personas un, visticamāk, ka žurnālists ir nogalināts jau tūlīt pēc ieiešanas konsulāta ēkā.

Turcijas tieslietu ministrs Abdulhamits Gils paziņojis, ka daudzi viņa valsts uzdotie jautājumi par Hašogi slepkavību tā arī nav atbildēti.

Tikai 20.oktobrī Saūda Arābijas varas iestādes atzina, ka Džamals Hašogi tiešām ticis nogalināts konsulāta telpās un tas, visticamāk, esot bijis negadījums. Proti, vairākas personas pēc strīda izcelšanās esot apjukušas un Hašogi ir nožņaugts. Par saistību ar šo noziegumu ir aizturētas 18 personas un atlaistas piecas amatpersonas. Saūda Arābijas karalis ir izdevis pavēli pārkārtot valsts izlūkdienestus, taču šī restrukturizācija ir uzticēta īpašai komitejai, ko vada kroņprincis Mohameds bin Salmans. Tieši viņš tiek minēts kā reālākā persona, kas varētu būt šo slepkavību pasūtījusi. Vēlāk valsts Ārlietu ministrija gan atkārtoti uzsvēra, ka ne kroņprincis, ne kāds cits no valsts vadības par plānu nogalināt Hašogi neesot zinājuši.

Taču šajās dienās "The Washington Post" un "The New York Times" ziņo, ka nedēļu pēc Hašogi pazušanas un vēl pirms slepkavības oficiālās atzīšanas kroņprincis Mohameds bin Salmans telefonsarunā ar ASV prezidenta Donalda Trampa znotu Džaredu Kušneru un nacionālās Drošības padomnieku Džonu Boltonu esot paziņojis, ka Džamals Hašogi ir bijis islāmistu organizācijas "Musulmaņu brālība" loceklis. Kroņprincis arī esot aicinājis Balto namu saglabāt ASV un Saūda Arābijas aliansi.

Tramps pēc šī incidenta ļoti atturīgi izteicies par iespēju atcelt vairāk nekā 100 miljardu dolāru lielās bruņojuma piegādes sabiedrotajai Saūda Arābijai, rosinot domāt par citām iespējamām sankcijām.

ASV Kongresā, kurš pašlaik gan atrodas brīvdienās, nākamnedēļ plānoto vidustermiņa vēlēšanu dēļ gatavo likumprojektu, kur militāro sadarbību ar Saūda Arābiju aicina pārtraukt.

Tikmēr raidsabiedrība CNN ziņo, ka šajās dienās Saūda Arābijā pēc vairāku mēnešu prombūtnes ir atgriezies karaļa brālis, princis Ahmeds bin Abdulazizs al Sauds. Viņš gadu desmitiem ir bijis iekšlietu ministra vietnieks un 2012.gadā uz laiku kļuvis arī par ministru, tādējādi tiekot uzskatīts par vienu no politiski pieredzējušākajiem karaļnama pārstāvjiem. Pieaugot starptautiskajam spiedienam izmeklēt Džamala Hašogi slepkavību, kā arī ASV un Lielbritānijas izteiktajiem aicinājumiem izsludināt pamieru Jemenā, CNN aptaujātie eksperti pieļauj, ka karaļnama iekšienē ir gaidāmas pārmaiņas. Lai arī kroņprinča Mohameda bin Salmana pozīcijas uz troni, visticamāk, netiks apšaubītas, ļoti iespējami esot mēģinājumi mazināt viņa ietekmi, ieceļot amatos citas augstu stāvošas personas, tostarp princi Ahmedu.

Pēc CNN teiktā, al Saudu karaļnams ir sapratis, ka Hašogi slepkavības dēļ politiskais klimats ir izmainījies un ir nepieciešams steidzami kaut ko darīt, lai pašreizējās attiecības ar citām valstīm tiktu saglabātas vismaz esošajā līmenī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti