Īsumā:
- Britu amatpersonas neapmierinātas ar ''Chequers'' plāna kritiku.
- Abām pusēm atšķirīgas sarkanās līnijas.
- Mejas plānam nav atbalsta ne parlamentā, ne sabiedrībā.
- Strupceļš draud ar sarežģītiem scenārijiem.
- Ja notiks jaunas parlamenta vēlēšanas, jaunā valdība varētu panākt ''Brexit'' aizkavēšanu un jaunas vienošanās izstrādi.
- Atkārtota referenduma rīkošanu neatbalsta, tā rezultāts nav prognozējams.
Tusks nosauc Mejas plānu par dzīvot nespējīgu
Pagājušajā nedēļā notikušais Eiropas Savienības līderu samits Zalcburgā nesa Lielbritānijai pamatīgi aukstu dušu, Eiropadomes priekšsēdētājam Donaldam Tuskam paziņojot, ka britu premjerministres Terēzas Mejas izstrādātais izstāšanas plans jeb tā dēvētais ''Chequers'' plāns, nav dzīvotspējīgs. Pilnīgi saprotama bija britu vadošo amatpersonu neapmierinātība par šādu kritiku, kas izskanējusi tik vēlu sarunu procesā. Gan britu premjerministre Terēze Meja, gan ''Brexit'' lietu ministrs Dominiks Rābs pieprasījuši Briselei izrādīt cieņu Londonai un izskaidrot – kādi tad ir Eiropas Savienības iebildumi un kādas ir piedāvātās alternatīvas?
Britu valdība līdz šim ir atkārtoti uzsvērusi, ka ''Chequers'' plāns ir visapjomīgākais un detalizētākais plāns ceļā uz vienošanos ar Eiropas Savienību.
Ja netiks apstiprināts šis plans, Lielbritānija ir gatava pamest Eiropas Savienību bez gala vienošanās par turpmākajām attiecībām.
Kā Londonā Latvijas žurnālistiem pastāstīja Apvienotās karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības ministrijas jaunākais ministrs Robins Volkers (Robin Walker), abām pusēm ir savas sarkanās līnijas un abas ir bijušas gatavas kompromisiem, taču pašlaik bumba ir Briseles laukuma pusē:
''Mēs esam runājuši par ļoti plašu jautājumu loku. Par tādiem sarežģītiem jautājumiem kā finansiālās saistības vai pilsoņu tiesības mums ir izdevies panākt pilnīgu vienošanos. Taču ir arī joprojām neatrisināti jautājumi, kā, piemēram, Ziemeļīrijas robežas jautājums. Lielbritānija ir piedāvājusi risinājumu, kas, mūsuprāt, ir saprātīgs. Tas attiecas uz kopīgo noteikumu grāmatu un atvieglotām muitas procedūrām. Mēs vēlamies tos detalizēti apspriest ar Eiropas Komisiju. Bet mēs esam skaidri pateikuši, ka Eiropas Komisijas piedāvājums pārcelt robežu uz Īru jūru un attiekties pret Ziemeļīriju kā tādu, kas atrodas ārpus Lielbritānijas muitas teritorijas, nav pieņemams. Tāpēc mums ir nepieciešams progress šajā jautājumā un izdomas pilni un radoši piedāvājumi no abām pusēm. Lielbritānija ir ievērojami panākusi pretī, lai apmierinātu Eiropas Komisijas bažas, īpaši jautājumos par četrām Eiropas pamatbrīvībām un Eiropas Savienības lēmumu pieņemšanas autonomiju. Mums ir nepieciešams redzēt tādu pašu cieņu pret Lielbritānijas konstitucionālo un teritoriālo vienotību.''
Arī Lielbritānijas parlamentā Mejas plāna pieņemšana apdraudēta
Ietekmīgās domnīcas ''Chatham House'' Eiropas programmas vadītājs Tomass Reinss (Thomas Reines) norāda, ka vairums cilvēku tomēr apzinās, ka izstāšanās līguma detaļas tiks izstrādātas tikai pēc 2019. gada marta. Līdz šim galvenais jautājums ir bijis par to, vai ''Chequers'' plāns vispār var kalpot par pamatu turpmāko attiecību veidošanai. Taču viņš ir skeptiski noskaņots par to, vai ''Chequers'' plānu vispār izdosies apstiprināt britu parlamentā,
jo Terēzas Mejas politiskais potenciāls ir gandrīz izsmelts un politiskā atbalsta plānam ne parlamentā, ne sabiedrībā nav:
''Vienīgais, ko atbalsta britu parlamenta vairākums, ir apziņa, ka izstāšanās no Eiropas Savienības bez vienošanās būs slikts risinājums. Tāda vairākuma nav ''Chequers'' plānam, tāda atbalsta nav otrajam referendumam vai Norvēģijas stila maigajam ''Brexit''. Gan Leiboristu partija, gan pietiekami daudz izstāšanās atbalstītāju uzskata, ka aiziešana no Eiropas Savienības bez vienošanās būs ļoti kaitējoša. Ja mēs nonāksim situācijā, ka sarunās iestājas strupceļš, mums jārēķinās ar vairākiem scenārijiem. Tās var būt vispārējās vēlēšanas, maz ticams otrais referendums, vai arī īslaicīgi starppartiju sadarbība ar mērķi izvairīties no izstāšanās bez vienošanās. Ir pietiekami daudz cilvēku, kuri uzskata, ka sekas būs tik graujošas, ka no šāda scenārija ir jāizvairās visiem līdzekļiem.''
Šajās dienās Liverpūlē notiek opozīcijā esošās Leiboristu partijas gadskārtējā konference. Sagaidāms, ka tās laikā tiks balsots par aicinājumu partijas vadībai atbalstīt visas varbūtējās iespējas gadījumā, ja Terēzas Mejas plāns tiks noraidīts. Starp šīm iespējam ir arī kampaņa par vēl vienu sabiedrības balsojumu par izstāšanos no Eiropas Savienības. Pagaidām gan netiek prognozēts, kādu jautājumu varētu izvirzīt tautas balsojumam. Kā paziņojis partijas līderis Džeremijs Korbins, ja partijas biedri šādu ierosinājumu atbalstīs, viņš šādam lēmumam pakļausies.
Reāls liekas aicinājums izsludināt jaunas parlamenta vēlēšanas
Pēc nedēļas nogalē notikušās tikšanās ar dažādu arodbiedrību pārstāvjiem daudz reālāks gan liekas aicinājums izsludināt jaunas parlamenta vēlēšanas ar mērķi gāzt valdošos torijus no varas. Ja tas nenotiek, vēlamais risinājums varētu būt garantēta palikšana Eiropas vienotajā tirgū. Savukārt izstāšanās bez vienošanās netiek uzskatīta par vēlamu, bet leiboristu parlamentārieši tiks aicināti darīt visu iespējamo, lai neatlaidīgi pretotos šādam valdības scenārijam
Ietekmigākais leiboristu atbalstītājs no arodbiedribu rindām Lens Maklaskijs norādījis, ka jaunā leiboristu valdība varētu panākt ''Brexit'' aizkavēšanu un jaunas vienošanās izstrādi. Pec viņa vārdiem, jāpanāk tāda vienošanās, kas apmierinās gan tos, kuri atbalstīja palikšanu Eiropas Savienībā, gan izstāšanos no tās, un to būtu iespējams paveikt ar leiboristu līderi Džeremiju Korbinu valdības priekšgalā. Līdzīgi kā Korbins, arī Maklaskijs iestājies pret vēl vienu referendumu, kas atceltu 2016. gada referenduma rezultātus, norādot, ka iedzīvotāju viedoklis ir jāciena.
Arī ''Chatham House'' eksperts Tomass Reinss uzskata, ka otra referenduma rīkošana ir maz ticama, turklāt, ja šāds balsojums arī notiktu, nav prognozējams tā iznākums:
''Pat ja liela daļa no leiboristiem vēlētos atcelt ''Brexit'' referenduma rezultātus, daudzi deputāti joprojām ir satraukti par iespējamām sekām. Tas attiecas gan uz viņu pašu vietām parlamentā, gan uz valsts nākotni kopumā. Turklāt, es neesmu pārliecināts, ka otro referendumu uzvarētu palikšanas atbalstītāji. Un iemesls tam ir tāds, ka kopš referenduma sabiedriskajā domā nav notikušas ievērojamas pārmaiņas. Jā, ir nelielas izmaiņas, taču kopumā tie cilvēki, kuri atbalstīja ''Brexit'', joprojām to dara, un tie, kuri gribēja palikt Eiropas Savienībā, joprojām no ''Brexit'' baidās.''
Atkārtotu referendumu parlaments neatbalstīs
Tomass Reinss arī ir pārliecināts, ka otra referenduma rīkošanu pašreizējais parlaments neatbalstīs, turklāt šāda balsojuma sarīkošanai būtu nepieciešams gan ilgs sagatavošanās process, gan pamatīgi strīdi pat par referenduma jautājumu.
Nedēļas otrajā pusē Birmingemā notiks arī Lielbritānijā valdošās Konservatīvās partijas konference. Nenoliedzami, šajā
konferencē vislielākā uzmanība tiks pievērsta tieši premjerministrei Terēzai Mejai – vai viņa spēs pārliecināt savus partijas biedrus par stingro pozīciju ''Brexit'' sarunās
un spēs pārliecināt viņus to atbalstīt, vai arī viņai nāksies saskarties ar jaunu kritikas vilni, kas varētu nozīmēt arī viņas politiskās karjeras beigas un Konservatīvās partijas iespējamu iesaistīšanos nākamajā vēlēšanu ciklā jau ar jaunu līderi.