Panorāma

K. Ģirģens un V. Orlovs saplūcas par ētiku

Panorāma

Palielinās uzticēšanās policijai

Briti balsos par «Brexit» bez līguma

Meja zaudē kontroli pār «Brexit»

Pēc otrdienas vakarā ar lielu balsu pārsvaru noraidītā "Brexit" līguma, Lielbritānijas parlaments trešdien turpina debates par otru iespējamo risinājumu – izstāties no Eiropas Savienības (ES) bez jebkāda līguma. Šis variants tiek dēvēts par "bezvienošanās" jeb ''mežonīgo "Brexit"''. Sagaidāms, ka vairākums britu deputātu balsos pret šādu aiziešanu no ES.

Britu avīzes trešdien ar virsrakstiem smagi "sit" pa premjeres Terēzas Mejas atkārtoto zaudējumu Vestminsterā. "The Times" raksta - “Iedzīta izmisumā” ar apakšvirsrakstu – "Lielbritānija ir krīzē, un Mejas plāns atkal drupās. Meju var aicināt atkāpties".  “Financial Times” raksta – "Meja zaudē kontroli pār "Brexit" pēc tam, kad deputāti izmet ārā viņas pārstrādāto vienošanos".

Runas par Mejas atkāpšanos uzvirmo atkal un atkal, un arī sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka nu jau puse aptaujāto vēlas, lai Meja atkāpjas. Tiesa gan – to no Mejas ne partija, ne parlaments tuvākā gada laikā nevar pieprasīt, jo viņa nesen izturēja uzticības balsojumu.

Trešdienas vakarā deputāti debatēs un balsos par izstāšanos no ES bez līguma. Te ir brīvais balsojums, un sagaidāms, ka vairākums pateiks “nē” "mežonīgajam Brexit"'' kā apzinātai izvēlei. Tas gan nenozīmē, ka tas nevar notikt netīšam – nespējot piņemt lēmumu nākamo divu nedēļu laikā, 29. marts var pienākt gluži nemanot.

Lesteras Universitātes profesors Adams Sigans atzīst, ka šobrīd ir grūti pateikt to, kāds būs nākamais solis pēc trešdienas balsojuma. "Ir spiediens, lai būtu vairāki inidkatīvi balsojumi, lai saprastu, kam tieši ir vairākuma atbalsts, pie tam arī opozīcijas partijās – kādā virzienā varētu doties. Viena no iespējām, kas jau tiek aplūkota, ir ideja par Norvēģijas stila "Brexit" vai potenciāli kaut kas, kas mūs noved pie Eiropas Ekonomikās zonas tipa attiecībām. Varbūt ne vienotais tirgus," atzina Sigans. 

Taču briti – drošs paliek nedrošs - gatavojas "mežonīgā "Brexit"'' brīdim un trešdienas rītā paziņoja savu jauno tarifu politiku.

Eiropas Komisijas "Brexit" sarunu delegācijas vadītājs Mišels Barnjē trešdien gan apšaubīja, vai ir jēga atlikt Lielbritānijas izstāšanos.

Eiropas Komisijas "Brexit" sarunu delegācijas vadītājs Mišels BarnjēGints Amoliņš

    „Pēc šī balsojuma tas būs britu valdības ziņā pateikt, kādā veidā tā vēlas turpināt ceļu uz priekšu. Tā ir Apvienotās Karalistes atbildība mums pateikt, ko tā vēlas no mūsu nākotnes attiecībām, kāda ir tās izvēle. Tas ir jautājums, uz kuru mēs gaidām atbildi. Un tas ir jautājums, uz kuru jāatbild pat pirms jebkāda lēmuma par sarunu pagarināšanu. Kādēļ lai mēs pagarinātu sarunas? Lai izdarītu ko? Jo 50. panta sarunas ir beigušās. Mums jau ir vienošanās," sacījis Barnjē.

    Pasaulē
    Ziņas
    Jaunākie
    Interesanti