Meja: Eiropas Savienībai jāciena Lielbritānija «Brexit» sarunās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ceturtdien Zalcburgā notikušo Eiropas Savienības (ES) samitu britu prese dēvē par Lielbritānijas pazemojumu, jo ES faktiski ir paziņojusi, ka premjerministres Terēzas Mejas izstrādātais izstāšanās plāns jeb tā dēvētais "Chequers" (Čekers) plāns nebūs ilgtspējīgs. Britu valdība ir paudusi neapmierinātību par šādu ES nostāju, pieprasot Briselei nākt klajā ar saviem alternatīviem piedāvājumiem.

Meja piektdien paziņoja, ka ES jāpiedāvā jaunas iespējas, kā rast izeju no politiskā strupceļa. Pretējā gadījumā pastāv risks, ka Lielbritānijas izstāšanās no ES notiks bez tā saucamās "Brexit" vienošanās. 

"Mēs bijām panākuši zināmu progresu, taču tagad esam tālu no vienošanās. Viens no Briseles piedāvājumiem Lielbritānijai ir saglabāt vietu Eiropas Ekonomiskajā un muitas zonā. Tas nozīmētu, ka mums būtu jāpakļaujas Eiropas likumiem, nekontrolētā migrācija turpinātos un mēs nevarētu brīvi tirgoties. Tā būtu ņirgāšanās par referenduma rezultātu," uzsvēra Meja. 

Otrs galvenais šķērslis sarunās ar Briseli ir Ziemeļīrijas un Īrijas robežjautājums. Meja uzskata, ka saglabājot Īrijas robežu atvērtu, Ziemeļīrija faktiski turpinātu pastāvēt ES muitas ūnijā. Tas, pēc Mejas vārdiem, nozīmētu Lielbritānijas sašķelšanos. Viņa norādīja, ka vēl ir nedaudz laika, lai sarunās atrisinātu galvenos problēmjautājumus. 

Vēl pirms Zalcburgas samita Lielbritānijas premjere uzsvēra, ka viņas izstrādātais izstāšanās plāns ir vienīgais reālais piedāvājums, kura vienīgā alternatīva būtu ES pamešana bez konkrētas vienošanās ar Briseli un pārējām dalībvalstīm.

Pēc saņemtās kritikas Zalcburgā Meja piektdien nāca klajā ar īpašu paziņojumu, kurā norādīja, ka "Brexit" sarunās ES būtu jāciena Apvienotā Karaliste, līdzīgi, kā Londona to ir darījusi attiecībā pret Eiropu.

Pēc viņas teiktā, nav pieņemams tik vēlu sarunu procesā noraidīt britu piedāvāto plānu, nepiedāvājot alternatīvas un nesniedzot detalizētus paskaidrojumus.

Un tieši tāpēc Lielbritānija sagaida, ka ES paskaidros, kas tad ir tie strīdīgie jautājumi un kādas ir Briseles piedāvātās alternatīvas, lai tās būtu iespējams apspriest. Līdz tam nekāds progress sarunās nebūšot iespējams.

Britu premjerministre arī uzsvērusi, ka abām pusēm joprojām ir ļoti atšķirīgi viedokļi par turpmākajām ekonomiskajām attiecībām, piebilstot, ka divi ES piedāvājumi, proti, Lielbritānijai palikt Eiropas Ekonomiskajā zonā un muitas savienībā, kā arī vienkārši Eiropas brīvās tirdzniecības līgums - šie abi varianti neesot pieņemami. Un jebkurš no šiem piedāvājumiem būšot slikta vienošanās, un tas noteikti esot sliktāk, kā nepanākt vienošanos vispār.

Tāpat Meja uzsvērusi, ka viņa negatavojas atcelt "Brexit" referenduma rezultātus un arī negrasās sadalīt savu valsti.

KONTEKSTS:

Lai panāktu "Brexit" vienošanos, ES līderi vienojušies par īpaša samita sasaukšanu novembrī.

"Brexit" vienošanās ir nosacījumu kopums, uz kādiem Lielbritānija izstāsies no Eiropas Savienības. To vidū ir jautājumi par tirdzniecību, Lielbritānijā dzīvojošo ES pilsoņu tiesības, kā arī Ziemeļīrijas un Īrijas robežjautājums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti