Mehiko būvē debesskrāpjus, nebaidoties no zemestrīcēm

Miljoniem cilvēku pasaulē dzīvo kā uz pulvera mucas – kuru katru brīdi var sākties postoša zemestrīce. Meksikā no zemestrīcēm nebaidās – tur tiek būvēti arī augsti debesskrāpji, kas projektēti īpaši šai pilsētai.

Septembrī Meksikas galvaspilsētu Mehiko satricināja spēcīga zemestrīce, kas laupīja vairākus simtus cilvēku dzīvību. Mīkstā augsne, kāda ir pilsētā, situāciju tikai pasliktina. Tā kā Mehiko atrodas seismiski aktīvajā zonā, pazemes grūdieni ir neizbēgami.

Mehiko ir viena no lielākajām pilsētā pasaulē, kurā dzīvo vairāk nekā 20 miljoni cilvēku. Tā kā pilsētā nereti trūkst vietas, tad vienīgā izeja, lai iegūtu papildu telpas, ir būvēt jaunus stāvus jau esošajām ēkām.

"Mehiko ir trīs dažādu klašu celtnes. A klase ir valdības ēkām, slimnīcām un skolām – augstākām ēkām. B klasē ir jebkura cita ēka, kuru varam redzēt pilsētā, savukārt C klase ir neliela mājiņa ar vienu stāvu. Ņemot vērā situāciju Mehiko, mums ir jābūvē A klases ēkas," stāsta arhitekts Bendžamins Romano.

Nesen Meksikas galvaspilsētā atklāta jauna augstceltne, kura būvēta ar īpašām konstrukcijām un tehnoloģijām. Inovatīvie risinājumi, kādi izmantoti šīs ēkas būvniecībā, neļauj ēkai sagrūt pat stipras zemestrīces laikā.

Augstākā ēka Mehiko ir 246 metrus augsta. Tās pamati ir iebūvēti vismaz 60 metru dziļumā zem virszemes līmeņa.

Ēkā ir dažas atveres, kas zemestrīces laikā ļauj sienām locīties un kustēties. Debeskrāpis būvēts uz trīsstūra veida karkasa. Šāda konstrukcija ļauj ēkai tikt galā ar pazemes grūdieniem.

"Šai ēkai ir divas betona sienas, kas darbojas kā atvērta grāmata. Šīs betona sienas ir 246 metru augstumā virs ielas līmeņa, kā arī 60 metru dziļā pazemē. Arī trijstūra karkasa konstrukcija ir veidota tā, lai ēka zemestrīces gadījumā kustētos, bet nekas nesabruktu. Tam ir interesants dizains, ko mēs dēvējam par “Mehiko tetri”. Šādi risinājumi ļauj ēkai bez problēmām izturēt pat spēcīgu zemestrīci," atzīmē Romano.

"Torre Reforma" augstceltne Mehiko nav vienīgā ēka, kas būvēta, īpaši pielāgojoties zemestrīču biežumam. Tāpat kā citās pilsētās pasaulē, kas atrodas seismiski aktīvajā zonā, arī Mehiko arhitekti un inženieri plāno būves tā, lai tās spētu izturēt pazemes grūdienus, iespējams, šādi glābjot ne vienu vien dzīvību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti