«Meduza» žurnālista Golunova atbalsta gājienā Maskavā – 400 aizturētie

Vismaz četri simti cilvēku trešdien, 12. jūnijā, aizturēti Krievijas galvaspilsētas Maskavas centrā, kur notika varas iestāžu neatļautais gājiens iepriekš apcietinātā un nu jau atbrīvotā žurnālista Ivana Golunova atbalstam. Aizturēto vidū ir gan žurnālisti, gan politiskie aktīvisti, gan vienkāršie pilsoņi.

Tikmēr Ivana Golunova kolēģi kopā ar citu izdevumu žurnālistiem plāno pabeigt viņa uzsākto pētījumu un publicēt to pēc iespējas lielākā skaitā preses izdevumu visā pasaulē.

ĪSUMĀ:

  • Lieta pret žurnālistu Golunovu izbeigta, un viņš otrdien atbrīvots.
  • Tomēr trešdien Maskavā mītiņā tūkstošiem cilvēku protestēja pret notikušo.
  • Akcija nebija atļauta, policija sāka aizturēt dalībniekus jau no paša sākuma.
  • Aizturēts arī opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs.
  • Daudzus aizturētos atbrīvoja ātri, bet ziņo arī par vardarbību policijas iecirkņos.
  • Oficiālajos medijos par akciju ziņu nav.
  • “Meduza”: Golunova atbrīvošana ir pilsoniskās sabiedrības panākums.
  • Golunova pētījumā par apbedīšanas biznesu Krievijā iesaistās daudzi citi mediji.
  • “Meduza” runā par pētījuma publicēšanu ar daudzu citu valstu medijiem.

«Meduza» žurnālista Golunova atbalsta gājienā Maskavā – 400 aizturētie
00:00 / 03:20
Lejuplādēt
Mītiņš aizturētā interneta izdevuma „Meduza” pētnieciskā žurnālista Ivana Golunova atbalstam dienā, kad Krievijā tiek atzīmēta Krievijas diena, tika plānots jau vairākas dienas. Pēc tam, kad Iekšlietu ministrija otrdien, 11. jūnijā, izlēma lietu pret Golunovu izbeigt un viņu atbrīvot, nepieciešamība to darīt faktiski izzuda.

“Meduza” redakcija paziņoja, ka piedalīšanās jebkādā varas iestāžu nesaskaņotā akcijā ir uz katra aktīvista atbildības, taču medijs ir gatavs par to ziņot.

Par spīti pēdējās diennakts notikumiem trešdien Maskavas centrā bija pulcējušies vairāki tūkstoši žurnālistu, pilsonisko aktīvistu un arī vienkāršo cilvēku, lai paustu savu neapmierinātību ar varas iestāžu rīcību un Golunova lietas izmeklēšanas laikā izdarītajiem pārkāpumiem.

Jau no paša akcijas sākuma Krievijas gvardes pārstāvji un policijas darbinieki sāka aizturēt mītiņa dalībniekus.

Starp aizturētajiem bija daudz žurnālistu, kuri gan salīdzinoši ātri tikuši atbrīvoti.

Aizturēto vidū ir arī viens no opozīcijas līderiem Aleksejs Navaļnijs, kuram nakti nāksies pavadīt policijas iecirknī. Navaļnija juristi ir paziņojuši, ka viņam sastādīts protokols par atkārtotu masu pasākumu organizēšanas noteikumu pārkāpumu.

Kā ziņo radiostacija „Exo Moskvi”, liela daļa no aizturētajiem ir atbrīvoti bez protokola sastādīšanas, vien pieprasot nodot pirkstu nospiedumus. Vienlaikus tiek saņemtas ziņas, ka atsevišķos policijas iecirkņos pret aizturētajiem pielietota arī vardarbība.

Tikai dažu dienu laikā Ivana Golunova lietas virzība ir piedzīvojusi vairākus straujus pagriezienus un, kā uzskata Golunova darbadevēji no izdevuma „Meduza”, viņa atbrīvošana ir milzīgs žurnālistu un pilsoniskās sabiedrības panākums. Taču, kā intervijā televīzijas kanālam „Dožģ” uzsver “Meduza” galvenais redaktors Ivans Kolpakovs, šis ir tikai pats sākums un ir izstrādāts plāns turpmākajām darbībām.

“Pirmkārt ir nepieciešams juridisks atbalsts. Mūs uztrauc tas, kā notiks uzsāktās izmeklēšanas Iekšlietu ministrijas iekšienē pret personām, kas īstenoja šo spēka operāciju. Tas attiecas gan uz personām, kas Ivanu aizturēja, viņu sita un piemeta narkotikas. Patiesībā tas ir neticams stāsts, jo Iekšlietu ministrija pati sāk sodīt savus cilvēkus, kas ir pārkāpuši likumu pret žurnālistu.

Taču mēs saprotam, ka sodīti tiks tikai izpildītāji. Šo pārbaužu rezultātā mēs neuzzināsim cilvēkus, kas deva pavēles,” sacīja Kolpakovs.

Kā norāda Ivans Kolpakovs, lielāku skaidrību varētu sniegt Ivana Golunova uzsāktais pētījums par apbedīšanas biznesa aizkulisēm Krievijā un iespējamu augstu stāvošu amatpersonu interesēm tajā. Šī pētījuma papildināšanā jau ir iesaistījušies arī vairāki citi Krievijas izdevumi, un, pēc Kolpakova vārdiem, šim pētījumam būtu jāiegūst ļoti plaša rezonanse.

“Ir pētījums, kurš ir jāpabeidz un jānopublicē. Tas ir jāizlasa cilvēkiem visā pasaulē. Mums ir sarunas ne tikai ar Krievijas, bet arī ārvalstu izdevumiem, kuriem ir ļoti liela interese. Ir pieprasījumi no amerikāņu, spāņu, franču un vācu izdevumiem, un es ceru, ka tā būs ļoti jaudīga publicitāte. Man arī liekas, ka šāda žurnālistikas izplatīšana ir viena no progresīvākajām lietām. Tas ir stāsts, kāds iepriekš nekad nav bijis,” sacīja Kolpakovs.

Par šīsdienas protesta akcijām Maskavas centrā Krievijas oficiālajos medijos ziņu praktiski nav. Tā vietā uzmanība pievērsta oficiālajām Krievijas dienas svinībām.

KONTEKSTS:

Rīgā bāzētā krievu tīmekļa medija "Meduza" korespondents Ivans Golunovs Krievijā tika aizturēts 6. jūnijā apsūdzībās par narkotiku glabāšanu un realizēšanu. Golunovs uzstāja, ka divas paciņas ar nezināmu vielu viņam piesviestas. Žurnālists tiesā pauda, ka savu aizturēšanu saista ar darbu pie materiāla par apbedīšanas biznesa aizkulisēm Krievijā.

Pēc žurnālistu un mediju brīvības aizstāvju protestiem 11. jūnijā krimināllieta pret Golunovs izbeigta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt