Krustpunktā

Deinstitucionalizācijas process Latvijā: kā ar to sokas?

Krustpunktā

Pēc vēlēšanām gaidāmas pārmaiņas reģionos un valdībā. Vērtē eksperti

Intervija ar portāla "Meduza" vadītāju Gaļinu Timčenko. Saruna oriģinālvalodā

«Meduza» vadītāja Timčenko: Krievija ir uzņēmusi kursu uz pašizolāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins mēģinās noturēties pie varas par katru cenu un grasās valdīt līdz pat sava mūža beigām, intervijā Latvijas Radio raidījumam “Krustpunktā” pirmdien atzina neatkarīgā interneta portāla “Meduza” vadītāja Gaļina Timčenko.

Vērtējot pēdējo gadu notikumus, Timčenko secina: “Krievija ir uzņēmusi kursu uz pašizolāciju, melnbaltu pasaules skatījumu: labie “mēs” un sliktie “viņi”.”

Represijas turpinās pilnā sparā

Uz jautājumu, vai Putins mēģinās palikt Kremļa saimnieka postenī līdz pat mūža beigām, Timčenko atbild: “Diemžēl man šķiet, ka jā. Viņš mēģinās noturēties pie varas par katru cenu. Putins jau ir pie varas ilgāk, nekā bija Leonīds Brežņevs, kurš bija kļuvis par marasma simbolu.”

Opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs ir centies mobilizēt sabiedrību protestiem pret Putina varu, taču pagaidām šajās protesta akcijās iesaistījusies salīdzinoši neliela sabiedrības daļa.

“Ja mēs salīdzinām ar 1991. gadu, tad varētu šķist, ka protesta akcijas Krievijā ir nelielas. Ja mēs ņemam vērā, kāda ir situācija 2021. gada Krievijā, tad tas, ka ielās iziet desmitiem tūkstošu cilvēku, patiešām ir daudz,” uzskata Timčenko.

“Tas, ka cilvēki vispār uzdrošinās iziet ielās, jau ir varoņdarbs. Cilvēki tiek piekauti.

Pirms vēl sākušās protesta akcijas, pie viņiem atnāk uz mājām, izlauž durvis, aizved uz policijas iecirkni un veic “izskaidrojošo darbu”, kāpēc nebūtu labi iziet ielās. Represijas turpinās pilnā sparā.”

Neatkarīgai žurnālistikai ir nākotne

Represijas skārušas arī Latvijā reģistrēto portālu “Meduza”, ko Krievijas varasiestādes nesen iekļāva “ārvalstu aģentu” sarakstā. Tas nozīmē, ka portāla izdzīvošana bija apdraudēta, jo Krievijas reklāmdevējiem draudētu nepatikšanas, ja viņi turpinātu izvietot savu reklāmu portālā.

Palikuši bez reklāmas naudas, “Meduza” darbinieki vērsās pie portāla lasītājiem ar aicinājumu finansiāli atbalstīt portāla pastāvēšanu.

“Grasījāmies jau slēgt savu izdevumu, bet redakcija nolēma tomēr vēl pacīnīties. 85 000 cilvēku pauda gatavību mums palīdzēt, kaut vai ar pavisam nelielu summu. Tādējādi esam ieguvuši laiku, lai saprastu, kā darboties tālāk.”

Timčenko ar cerībām atbild arī uz jautājumu, vai neatkarīgai žurnālistikai Krievijā ir nākotne. “Jā, ir. Žurnālistika būs dzīva tik ilgi, kamēs būs cilvēki, kas gatavi ar to nodarboties.”

Timčenko stāsta, ka šobrīd daudzi neatkarīgie žurnālisti darbojas vienatnē kā blogeri vai “YouTube” satura veidotāji. “Kamēr būs šāda iespēja, tikmēr dzīvos neatkarīgā žurnālistika.”

KONTEKSTS:

Mediju “Meduza” 2014. gadā izveidoja bijusī ziņu portāla “Lenta.ru” galvenā redaktore Gaļina Timčenko, pēc tam kad viņa kopā ar vairumu žurnālistu pameta “Lenta.ru”, jo tas nonāca Kremlim pietuvinātu personu kontrolē. “Meduza” 2020. gadā bija viens no TOP 10 citētajiem interneta resursiem krievu valodā.

Eiropas Savienība nosodījusi medija “Meduza” ievietošanu Krievijas “ārvalstu aģentu” sarakstā.

Krievijā kopš 2012. gada ir spēkā likums, kas atļauj piemērot “ārvalstu aģentu” statusu nevalstiskajām organizācijām, kuras saņem finansējumu no ārvalstīm. 2017. gadā likumu attiecināja arī uz mediju organizācijām, pēc tam kad ASV pasludināja par “ārvalstu aģentu” Kremļa finansēto starptautisko televīzijas tīklu RT.

Pašlaik “ārvalstu aģentu” statuss ir piemērots 14 medijiem, kuru vidū ir ASV valdības finansētās raidsabiedrības “Amerikas balss” un “Radio Brīvā Eiropa/Radio Brīvība”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti