Mediju eksperti: No termina «viltus ziņas» vajadzētu atteikties vispār

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

No ASV prezidenta Donalda Trampa lietotā termina “viltus ziņas” patiesībā vajadzētu atteikties vispār - tā žurnālistikai veltītā diskusijā Lielbritānijā aicinājuši vairāki starptautiskie eksperti, arī latviešu izcelsmes Austrālijas žurnālists Pēteris Greste, kurš tika nepamatoti ieslodzīts Ēģiptē un vēlāk atbrīvots tikai pēc plaša starptautiska spiediena. 

“Redzam, ka valdības izmanto nacionālās drošības likumdošanu, lai nospraustu robežas, cik tālu žurnālisti drīkst iet. Tas mūsu darbu ļoti sarežģī.  Mēs redzam, ka žurnālistiem uzbrūk visur pasaulē, ne tikai fiziski, bet arī verbāli, aizskarot un apvainojot internetā. Un tas notiek arī šeit, Apvienotajā Karalistē, tieši tāpat, kā jebkur citur. Viss tas padara mūsu darbu krietni grūtāku. Tādēļ mums ir jāatgādina cilvēkiem, kādēļ demokrātijās ir nepieciešama kvalitatīva žurnālistika, un tas attiecas gan uz Apvienoto Karalisti, gan uz jebkuru citu vietu pasaulē,” diskusijā norādīja Pēteris Greste.

Diskusijas dalībnieki īpaši aicināja žurnālistus visā pasaulē atteikties no populārā termina “viltus ziņas” lietošanas.

Žurnālists, kluba “Frontline” dibinātājs Vogans Smits norādīja, ka “termins “viltus ziņas” tiek lietots, lai nopeltu žurnālistus, to lieto Tramps, to terminu lietoja nacistiskās Vācijas tā dēvētajā “Lugenpresse” vai melu presē, un šis termins ir toksisks, mums to nevajadzētu lietot”.

“Žurnālistikā mums nevajadzētu lietot terminus, kas tiek lietoti, lai nomelnotu žurnālistus. Mums ir perfekti precīzi termini, piemēram, propaganda, dezinformācija vai vienkārši meli. Taču tie nav žurnālisti, kuri melo, tieši žurnālistiem šobrīd iet ļoti grūti, lai parādītu patieso situāciju, piemēram, Amerikā, kur melo prezidents,” uzsvēra Smits.

Dezinformācija parādās gan medijos, gan sociālajos tīklos, bieži vien lasītājam ir ārkārtīgi grūti atšķirt, vai sniegtā informācija ir patiesa.

Organizācijas “Reportieri bez robežām” Lielbritānijas biroja vadītāja Rebeka Vincenta pastāstīja, ka organizācija uzsākusi projektu, ko sauc par “žurnālistu uzticības iniciatīvu”, un “strādā pie standarta, kas šobrīd iet cauri procedūrai Eiropā, kurā iesaistījušies simtiem mediju, neatkarīgo žurnālistu un blogeru, lai izstrādātu kritērijus, ko tieši standarts nozīmē”.

“Vēlamies nākt klajā ar sistēmu, lai lasītājs, ieraugot ziņu, uzreiz varētu saprast, ka tā atbilst profesionālas žurnālistikas kritērijiem. Tādējādi mūsu organizācija cenšas fokusēties uz pozitīvām lietām un veicināt kvalitatīvu žurnālistiku tā vietā, lai fokusētos uz uzbrukumiem žurnālistiem,” skaidroja Vincenta. 

Diskusijas dalībnieki atzīmēja kādu bīstamu tendenci - arvien biežāk režīmam nevēlami žurnālisti tiek apklusināti, vainojot terorismā vai sadarbībā ar teroristiem.

Tādējādi valstī politisko ieslodzīto nav, un terorisma definīcija var būt visai izplūdusi. Arī Pētera Grestes oficiālais ieslodzīšanas iemesls bija sadarbība ar teroristiem, nevis darbs telekanālā “Al Jazeera”, ziņojot par notikumiem Ēģiptē. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti