Pusdiena

Pusdiena 14.07.2016

Pusdiena

Stoltenbergs par sarunu ar Krieviju: Tā nebija līdzīgi domājošu cilvēku tikšanās

Mediji: Mejas valdības sastāvs apliecina – «Brexit» būs

Mediji: Mejas valdības sastāvs apliecina – «Brexit» būs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

„Jaunieceltās britu premjerministres Terēzas Mejas patlaban zināmais valdības sastāvs skaidri liecina, ka Lielbritānija aiziet no Eiropas Savienības,” tā vērtē britu un pasaules mediji.  

Vislielāko pārsteigumu, kas pāršalcis ne tikai Eiropu, bet arī licis pēc iespējami diplomātiskas atbildes lūkoties ASV, sagādājusi ziņa, ka par ārlietu ministru iecelts bijušais Londonas mērs un aktīvs izstāšanās kampaņas atbalstītājs Boriss Džonsons.

Izveidots arī īpašs „Brexit” ministra postenis, kurā iecelts pārliecinātais eiroskeptiķis Deivids Deivis.

Trešdien, 13.jūlijā, Terēza Meja saņēma oficiālu aicinājumu no britu karaļnama kļūt par valsts vadītāju un izveidot jauno kabinetu.  

Vairāki būtiskākie posteņi britu jaunajā valdībā tapuši zināmi zibens ātrumā. Tikai dažas stundas pēc oficiālā lūguma saņemšanas no karalienes Elizabetes II, premjerministre Terēza Meja amatā iecēlusi vairākus jau iepriekš plaši zināmus vārdus - līdzšinējais ārlietu ministrs Filips Hamonds atbildēs par ekonomiku un finansēm un faktiski būs Mejas labā roka; par jauno ārlietu ministru iecelts nesenais Londonas mērs un izstāšanās kampaņas seja Boriss Džonsons;  aizsardzības ministra portfeli saglabā Maikls Falons; izveidots arī īpašs „Brexit” ministra postenis, ko ieņems Deivids Deiviss, kurš jau sen zināms kā pārliecināts eiroskpetiķis; savukārt vēl viens līdz šim ass un pārliecināts aiziešanas kampaņas atbalstītājs Laiams Fokss kļuvis par pilnīgi no jauna izveidotas pozīcijas ministru, proti, turpmāk atbildēs par starptautisko tirdzniecību.

Nomainīti kultūras, izglītība un pašvaldību lietu ministri, kuri bija ekspremjera Deivida Kamerona sabiedrotie un palikšanas Eiropas Savienībā piekritēji.  Amats nav atradies Andreai Ledsemai, kuru vajadzējis īpaši pierunāt, lai viņa atsakās no konkurences ar Meju par konservatīvo partijas līdera amatu. 

Tas liecina, ka Lielbritānija ir gatava lūkoties citu valstu virzienā, jo, aizejot no Eiropas Savienības, būs spiesta arī pamest Eiropas Savienības kopējo tirgu, Šī ir realitāte, no kuras ļoti baidās daudzi līdzšinējie britu tirdzniecības partneri Eiropas Savienībā, īpaši Lielbritānijas kaimiņiene Īrija.

„Mejas kabineta sastāvs lieku reizi apliecina viņas iepriekš sacīto, ka „Brexit” tiešām nozīmē „Brexit””, tā vērtē mediji, norādot, ka nozīmīgus posteņus valdībā ieguvuši vairāki redzami eiroskeptiķi

Lielākais pārsteigums - Boriss Džonsons 

Gan Eiropu, gan arī Lielbritānijas politisko procesu vērotājus citur pasaulē pārsteigusi ziņa, ka bijušais Londonas mērs Boriss Džonsons kļuvis par ārlietu ministru par spīti tam, ka aktīvi kampaņoja par Lielbritānijas aiziešanu no Eiropas Savienības.

“Es tikai domāju, ka tas ir paradoksāli, ka Amerikas Savienotās Valstis, kam sapņos nerādās pieļaut mazāko savas suverenitātes pārkāpumu, lasa lekcijas citām valstīm par nepieciešamību izšķīdināt sevi federālā supervalstī. Tātad tas ir paradokss, uz ko es vēršu uzmanību," iepriekš, pirms britu referenduma, klāstīja Džonsons. 

Britu liberāldemokrātu vadītājs Tims Farrons medijiem izteicies, ka Džonsons, visticamāk, labu laiku pavadīs, atvainojoties valstīm par to, ko ir nodarījis, iekams būs pilnvērtīgi spējīgs pievērsties jaunajiem pienākumiem.

Džonsonam tagad būs jāstrādā ar zemēm, kurām par „Brexit” ir bijuši ļoti atšķirīgi uzskati. Lai gan interneta sociālos tīmekļus pāršalkušas ļoti dažādas reakcijas - no smagas nopūtas līdz pat uzjautrinājumam -, Eiropas Savienības dalībvalstu ārlietu ministri Londonas virzienā sūta neitrālus, diplomātiskus sveicienus, norādot, ka ir gatavi strādāt ar jauno kolēģi.

Pēc iespējami diplomātiskas atbildes lūkojās arī ASV. Medijos nonācis video ieraksts, kurā redzams, ka ASV Valsts departamenta runasvīrs Marks Toners, lūgts komentēt šo jautājumu un izdzirdējis Borisa Džonsona vārdu, nenoturas plati nepasmaidījis, bet trupina nopietnā tonī.

„Mēs vienmēr strādāsim ar britiem neatkarīgi no tā, kurš ir ārlietu ministrs, un tas tādēļ, ka mums ar Apvienoto Karalisti  ir noturīgas, dziļas attiecības,” sacīja Toners.

“Mēs sveicam bijušo ārlietu ministru Filipu Hamondu jaunajā amatā un esam gatavi strādāt ar Borisu Džonsonu. Godīgi sakot, šis viss stāv pāri personiskām attiecībām. Šis ir ļoti svarīgs  brīdis gan pašas Lielbritānijas vēsturē, gan ASV un britu attiecībās, tā kā mēs esam absolūtu gatavi strādāt un doties uz priekšu,” uzsvēra Toners.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Tiek pat pieļauts, ka Meja grib, lai Džonsons izgāžas un pilnībā pamet politiku. 

Bijušais ārlietu un tagad finanšu ministrs Filips Hamonds izsakās diplomātiski. 

“Boriss ir nozīmīgs spēlētājs konservatīvo komandā. Mums visiem ir dažādas īpašības un prasmju kopumu - tieši tas veido komandu. Jūs nevēlaties cilvēku grupu, kas visi izskatās vienādi un ir ar vienādiem raksturiem. Mēs strādājam kopā, un es esmu pārliecināts, ka tā būs veiksmīga komandas cīņa Lielbritānijas labā,” norādīja Hamonds. 

Pats Boriss Džonsons uzreiz pēc ziņu saņemšanas neslēpa gandarījumu un sacīja, ka ar pazemību saņem šo piedāvājumu, bet uz žurnālistu jautājumu, ka tagad viņam vajadzēs vairākām valstīm atvainoties un ASV būs to vidū, atbildēja: „ASV būs šīs rindas priekšgalā.”

 Vai slavenā britu humora izjūta? 

„Cilvēki saka, ka premjerministrei nav humora izjūtas, bet, apstiprinot amatā Borisu Džonsonu, viņa parāda gluži pretējo,” šādi un līdzīgi komentāri turpina pārpludināt interneta sociālos medijus.  

Francijas ārlietu ministrs Žans Marks Ero jau pateicis, ka Džonsons ir melis, ka samelojis britiem, lai tie pamet Eiropas Savienību. Ero paziņoja, ka Džonsons ir daudz melojis, bet Francijai vajag uzticamu partneri. 

Vācijas ārlietu ministrs Franks Valters Šteinmeiers Džonsonu vēl pirms nominācijas nosaucis par bezatbildīgu politiķi.  Šteinmeiers neslēpa sašutumu par bezatbildīgajiem politiķiem, kuri vispirms ievilināja valsti "Brexit", un tad ir devušies spēlēt kriketu.  Vācu mediji atgādina, kur jaunais britu diplomātu galva jau izgāzies.

"Tas būs jautri jebkurā gadījumā. Viņš jau ir izgāzies vismaz divreiz. Piemēram, viņš šogad pateica, ka Obama  ir pa pusei  kenijietis ar  iedzimtu nepatiku pret Lielbritāniju - ļoti diplomātiski; un viņš ir arī apvainojis Hilariju Klintoni, sakot, ka viņa atgādina sadistisku medmāsu psihiatriskajā slimnīcā.  Tātad mēs varam cerēt, ka izklaides turpināsies, bet tajā pašā laikā jums ir jāapzinās, ka viņš būs atbildīgs par izlūkošanas dienestiem, par MI6, un dažus cilvēkus tas šobrīd padara ne sevišķi laimīgus,” klāstīja politikas komentētāja Kristiāna Meijere.

Jaunā Lielbritānijas valdība un Boriss Džonsons
00:00 / 02:31
Lejuplādēt

Asu kritiku Mejas kadru izvēlei veltījis arī Eiropas Parlamenta spīkers Martins Šulcs norādot, ka tās sastāvs liecina par vēlmi sakārtot attiecība konservatīvo partijā, nevis rūpēties par valsts interesēm, nerunājot  par auglīgu sadarbību ar Eiropas Savienību. Tomēr jāstrādā ar to, kas ir, un labi, ka  rīcībspējīga valdība nebija jāgaida līdz rudenim.  

Bijušais Zviedrijas ārlietu ministrs Karls Bilts savā sociālās saziņas vietnē tviterī pavēstījis: “Es gribētu, lai tas būtu joks, bet baidos, ka tas tā nav.” 

Savukārt bijušais čehu diplomāts un tagad Eiropas Parlamenta deputāts Pavels Telička līdzīgā veidā pavēstījis: „Cilvēki saka, ka premjerministrei nav humora izjūtas, bet, apstiprinot amatā Borisu Džonsonu, viņa parāda gluži pretējo”. 

Tomēr daudzas valdības, saglabājot neitralitāti un diplomātiju, ir apsveikušas Džonsonu ar stāšanos amatā.

Jau nākamnedēļ Boriss Džonsons būs Briselē, lai piedalītos savā pirmajā Eiropas Savienības ārlietu ministru sanāksmē.  

Daudzus ir pārsteidzis fakts, ka valdībā amats nav atradies kādreizējam Lielbritānijas bijušā premjerministra Deivida Kamerona ciešākajam sabiedrotajam, tolaik finanšu ministram Džordžam Osbornam, taču, kā norāda Filips Hamonds, kurš tagad ieņem viņa vietu, Meja ir vēlējusies veidot komandu, kas apvienos valsti.

Hamonds arī sola, ka aktīvi pievērsīsies ekonomikas un finanšu stabilitātei, krīzes budžeta nebūšot,  ceturtdien viņš tiekas arī ar Lielbritānijas centrālās bankas vadību.

Raidorganizācija BBC vēsta, ka Meja šajās dienās turpinās apstiprināt arī pārējās ministru pozīcijas.

Jau ziņots, ka Deivids Kamerons par nodomu atkāpties paziņoja nākamajā dienā pēc Lielbritānijas referenduma, kurā vairākums nobalsoja par izstāšanos no Eiropas Savienības. Taču sākotnēji bija plānots, ka viņš no partijas vadītāja un premjera amata atkāpsies rudenī. Viņš arī nesteidza iesniegt Briselei pieteikumu par Apvienotās Karalistes aiziešanu no bloka, uzskatot, ka tas jādara nākamās valdības vadītājam.

Par Konservatīvās partijas vadītāja un līdz ar to arī premjera krēslu pēdējā kārtā palika cīnīties līdzšinējā iekšlietu ministre Meja un enerģētikas valsts ministre Andrea Ledsoma, taču pirmdien Ledsoma paziņoja, ka izstājas no cīņas.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti