“Igoram Ļjahovecam piespriests 12 gadu ieslodzījums, Maksimam Umetbajevam – astoņu gadu, Romanam Feofanovam – astoņu gadu, Akbaram Sergalijevam – astoņu gadu, Denisam Konovalovam – piecu gadu ieslodzījums,” paziņoja tiesnesis.
Viens no bijušajiem policistiem Konovalovs tiesā liecināja, ka narkotikas Golunovam piespēlējis pēc Ļjahoveca rīkojuma.
Tiesa arīdzan atņēma policistiem viņu dienesta pakāpes un aizliedza pēc soda izciešanas darboties valsts pārvaldes orgānos.
Tiesa arī apmierināja Golunova civilprasību par kompensācijas piedzīšanu piecu miljonu rubļu (ap 56 000 eiro) apmērā. No katra notiesātā viņam pienākas viens miljons rubļu (nedaudz virs 11 000 eiro).
Notiesātie plāno pārsūdzēt tiesas spriedumu, bet Golunova advokāts aģentūrai “TASS” atzina, ka viņa klients ir apmierināts ar tiesas spriedumu un negrasās to pārsūdzēt.
KONTEKSTS:
Rīgā bāzētā krievu tīmekļa medija "Meduza" korespondents Ivans Golunovs tika aizturēts 2019. gada 6. jūnijā apsūdzībās par narkotiku glabāšanu un realizēšanu. Maskavas tiesa piesprieda viņam mājas arestu līdz 7. augustam, bet žurnālista advokāti to pārsūdzēja.
Golunovs tika aizturēts Maskavā, kad devies tikties ar savu informācijas avotu. Golunovs uzstāja, ka divas paciņas ar nezināmu vielu viņam piesviestas. Pēc aizturēšanas žurnālistam ilgstoši netika atļauts tikties ar advokātu, un viņš arī apgalvo, ka ticis piekauts. Ārsti viņam konstatēja smadzeņu satricinājumu, asinsizplūdumus un, iespējams, arī ribu lūzumu.
Žurnālists arī tiesā pauda, ka savu aizturēšanu saista ar darbu pie materiāla par apbedīšanas biznesa aizkulisēm Krievijā.
Vēlāk kļuva zināms, ka uz it kā Golunovam konfiscētajiem narkotiku iepakojumiem nav atrasti žurnālista pirkstu nospiedumi. Izmeklētāji atzinuši – fotogrāfijas ar aizliegtām vielām nemaz nav uzņemtas Golunova dzīvoklī.
Pēc žurnālistu un preses brīvības aizstāvju protestiem lieta pret Golunovu tika izbeigta un viņu atbrīvoja no apcietinājuma.
Žurnālistu aizturējušos policistus apcietināja pērnā gada janvārī un uzsāka šīs lietas izmeklēšanu. Atklājās, ka šai lietai nav pasūtītāju, bet policisti bija izlēmuši iegāzt Golunovu, lai uzlabotu savus rādītājus un virzītos augšup pa karjeras kāpnēm.
Krievijā spēka struktūras nereti piemet narkotikas, mēģinot apklusināt žurnālistus un opozīcijas aktīvistus, taču lielākoties Krievijas policisti šādā veidā uzlabo atklāto noziegumu statistiku. Trešdaļa visu cietumnieku Krievijā ir notiesāti pēc panta, kas tika inkriminēts arī Golunovam.
Kā skaidroja polittehnologs Staņislavs Belkovskis, Golunova atbrīvošana un krimināllietas izbeigšana nebūtu notikusi, ja žurnālista gadījumu savā labā neizmantotu spēka struktūru intrigās.
"Ir tāds plāns noņemt iekšlietu ministru Vadimu Kolokoļcevu un viņa vietu vēlas ieņemt Vladimira Putina bijušie miesassargi," teica Belkovskis. "Tieši tāpēc Vladimirs Putins, kurš parasti dzīvo tādā paralēlā pasaulē, ātri uzzināja par notiekošo ap Golunovu un par plašiem protestiem ar lūgumu žurnālistu atbrīvot. Putins saprata, ka tas ir vidējā līmeņa pasūtījums un atnes viņam vairāk problēmu."
Putins pēc notikušā parakstīja rīkojumu par vairāku policijas amatpersonu atlaišanu.