Maskavā uz Kremļa mediju popularizēto «Antimaidana» akciju pulcējas vairāki tūkstoši

Varasiestāžu uzkurināti, Krievijas prezidenta Vladimira Putina režīma atbalstītāji sestdien izgāja Maskavas ielās, lai "pieminētu" pirmo gadskārtu kopš Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča gāšanas, ko Kremļa propaganda dēvē par "vardarbīgu apvērsumu". 

 „Antimaidana” akcijā piedalījās vairāki tūkstoši cilvēku, akciju aktīvi propagandē Kremļa kontrolētie masu mediji, kas akciju popularizēja ar lozungu „Gads Maidanam. Neaizmirsīsim, nepiedosim”, vēstīja raidsabiedrības BBC Krievijas dienests. Akcijā aicināja piedalīties visus patriotus, kas neatbalsta revolūcijas.

 Pēc BBC korespondenta Pavla Aksenova aplēsēm akcijā piedalījās vismaz 10 000 cilvēku.  Tikmēr Krievijas oficiālā ziņu aģentūra „RIA Novosti” ziņo, ka pēc policijas aplēsēm akcijā piedalījušies 35 000 cilvēku.

Savukārt pēc rīkotāju domām sanākušos skaits esot pārsniedzis 100 tūkstošus. Daudzi no viņiem rokās turēja dažādus sarkanus karogus un plakātus, kā arī skandēja, ka Krievijā Maidana nebūs.

„Antimaidana” gājiens notika Maskavas centrā, un revolūcijas laukumā pēc tam rīkots mītiņš, kas notika ar saukļiem “esi nolādēts Maidans”. 

Gājiena priekšgalā gāja kazaku grupa, kopumā demonstranti bija sadalīti pa grupām pēc teritoriālajām un politiskajām pazīmēm, katrai grupai savi plakāti un lozungi.  

 


 
Pasākumu vadīja dziedātāja Vika Ciganova un rakstnieks Nikolajs Starikovs, kuri neskopojās ar skaļām frāzēm un nosodījumu Maidana kustībai Ukrainā, kas tieši pirms gada noveda pie iepriekšējā Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča gāšanas.

„Šodien aprit tieši gads kopš melnā Maidana. Mēs to neaizmirsīsim un nepiedosim! Tā nav tukša skaņa. Tas nav drauds. Tā pukst mūsu sirdis!” paziņoja Ciganova.

„Maidana galvenais ierocis ir meli. Rezultātā ir tūkstošiem bojā gājušo, simtiem tūkstošu ievainoto un sakropļoto, miljoniem apdalīto bērnu un veco ļaužu. Lūk, kas ir Maidans!” sauca Ciganova.

„Maidans ir Gēbelsa embrijs, kas ir pārstādīts cilvēkveidīgā būtnē, kas dejo svētā templī!” paziņoja Starikovs. „Maidans ir nāves festivāls jauniešiem un studentiem!”

Tāpat pasākuma vadītāji nodēvēja Maidanu arī par simbolu visam, kas ir vērsts pret Krieviju, un sacīja, ka Amerikas vēstnieks Ukrainā vien priecājas, redzot kā brālis nogalina brāli. Savu uzrunu pasākuma vadītāja Ciganova noslēdza ar emocionālu izsaucienu.

„Pagājušā gada 2. maijā fašisti sarīkoja Odesā Katiņas slaktiņu! Viņi sadedzināja tur manus draugus! Manus draugus! Kā gan to var aizmirst? Kā to var piedot? Esi nolādēts, Maidans!” sauca Ciganova.

Ar šo, acīmredzot, ir domāts ugunsgrēks Odesas arodbiedrību namā.

Vēlāk uz skatuves kāpa arī kāda šajā ugunsgrēkā bojā gājušā cilvēka māte. Tāpat uzstājās arī vairāki dziedātāji, kurus Ukrainas varas iestādes ir iekļāvušas melnajā sarakstā.

Izskanēja saucieni apvienoties ap Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu viņa atbalstam. Jo, kā apgalvoja baikers ar iesauku Ķirurgs jeb Aleksandrs Zaldostanovs, šajās dienās notiekot visu Krievijas ienaidnieku mobilizācija.

 „Antimaidana” akcijas atbalstītāji varas maiņu Ukrainā sauc par apvērsumu un uzsver, ka neatbalsta „krāsainas revolūcijas”.

Kustība „Antimaidans” dibināta 15.janvārī, tās galvenais mērķis ir pulcēties tur, kur pulcējas opozīcija, lai  „nepieļautu krāsainas revolūcijas”. 

 


 

BBC korespondents vēstīja, ka neviens no aptaujātajiem akcijas dalībniekiem neziņoja, ka viņam par ierašanos uz mītiņu būtu maksāts, bet daži gan atzinuši, ka viņus no piemaskavas atveda organizēti, ar autobusu.

Savukārt Krievijas neatkarīgajam telekanālam „Doždj”  kāds Maskavas Valsts ūdenstransporta akadēmijas students vaļsirdīgi atzina, ka viņam ierasties uz pasākumu „pavēlēja dekanātā”.

Saruna dekanātā esot bijusi „brīvprātīgi pavēloša”,  viņam esot teikuši, ka no grupas akcijā jāpiedalās pieciem cilvēkiem, tāpēc „redz, savācām un atnācām”. Jaunietim bija arī plakāts  ar opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija un vēl kāda cilvēka fotogrāfijām un uzrakstu „Zaglim jāsēž cietumā”. Students atzina, ka nemaz nezina, kas ir otrs cilvēks uz plakāta, un viņš arī neuzskata, ka Navaļnijam būtu jāsēž cietumā.

Jautāts, kāpēc tad viņam ir šis plakāts rokās, jaunietis vienkārši atjokoja, ka „nav kur citur to likt”.

Kustības līderis Dmitrijs Sabļins paziņoja, ka sestdien akcijā Maskavā piedalīšoties cilvēki no dažādiem Krievijas reģioniem. Maskavas mērija atļāva akciju ar 10 000 dalībnieku.

Akcija notiek dienu pēc tam, kad Ukrainas prezidents Petro Porošenkoapsūdzējis Krieviju par līdzatbildību pērn februārī Kijevas centrā notikušajā slaktiņā, kurā Ukrainas toreizējam prezidentam Viktoram Janukovičam lojālie spēki nogalinājuši vairākus desmitus protestētāju Neatkarības laukumā.  Porošenko paziņojis, ka demonstrantus nogalinājusi ārzemju snaiperu grupa, kuru vadīja Krievijas prezidenta palīgs Vladislavs Surkovs.  Krievija noliedz  saistību ar notikumiem Maidanā.

Piektdien vakarā Kijevā arī notika vairāki pasākumi, pieminot Maidanā bojāgājušos.  Piemiņas pasākumi notika arī daudzviet citur Ukrainā.  

Kopumā sadursmēs Maidanā notikušo demonstrāciju laikā no 2013.gada novembra līdz 2014.gada februārim bojā gāja vairāk nekā simts cilvēku. Vairums no viņiem bija protestētāji pret bijušā prezidenta Viktora Janukoviča režīmu, kā arī milicijas darbinieki.

Tagad katru gadu 20.februāris Ukrainā tiks atzīmēts kā „Debesu simtnieka” jeb ukraiņu valodā „Nebesna Sotņa” varoņu piemiņas diena.

Šajā dienā, 20.februārī, pirms gada Kijevas centrā situācija bija ārkārtīgi nokaitēta un notikumi asiņainai - pret protestētājiem uguni atklāja snaiperi, todien bojā gāja vairāk nekā 50 cilvēki. Tā bija asiņainākā diena vairāku nedēļu ilgušo Maidana demonstrāciju laikā. Divas dienas iepriekš dzīvību bija zaudējuši vairāk nekā 20 cilvēki.

Dienu pēc snaiperu apšaudēm Janukovičs un opozīcijas pārstāvji pēc sarunām ar Eiropas Savienības starpniecību parakstīja vienošanos, lai izbeigtu krīzi. Taču jau drīz Janukovičs izrādījās pazudis bez vēsts un vēlāk publiski parādījās jau Krievijā, paziņojot, ka varu Kijevā sagrābuši valsts apvērsumu sarīkojuši „fašisti”. Martā Kijevu un starptautisko sabiedrību šokēja Krievija, anektējot Krimu, bet Ukrainas austrumos aktivizējās prokremlisko separātistu kaujinieki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti