Maskavā tiesā mirušo Magņitski

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Maskavā šodien plānots atsākt tiesas procesu pret bijušo fonda „Hermitage Capital” juristu Sergeju Magņitski. 2009. gadā mirušais Magņitskis, kurš atklājis ievērojamu naudas piesavināšanās shēmu, pēc nāves tiek pats apsūdzēts nodokļu nemaksāšanā. Eksperti norāda, ka šāda tiesa pret mirušu personu vispār nav iespējama, paužot pārliecību, ka tā metīs ēnu uz visu Krievijas tiesu sistēmu.

Šī būs jau ceturtā pirmstiesas noklausīšanās lietā pret 2009. gadā mirušo Sergeju Magņitski. Iepriekš tiesas process atlikts dažādu iemeslu dēļ. Janvārī tas notika pēc advokātu lūguma, jo aizstāvji tikai tagad uzņēmušies lietu, un viņiem nepieciešams laiks, lai iepazītos ar lietas materiāliem.

Sergejs Magņitskis, kā arī fonda „Hermitage Capital” vadītājs Viljams Brouders tiek apsūdzēti nodokļu nemaksāšanā. Process pret Viljamu Brouderu notiek neklātienē, jo viņš ir Lielbritānijas pilsonis un britu varas iestādes šajā lietā ar Krieviju ir atteikušās sadarboties.

Sergejs Magņitskis par izvairīšanos no nodokļu maksāšanas un krāpšanos ar nodokļu deklarācijām tika aizturēts 2008. gada novembrī. Viņš tika apsūdzēts vairāku simtu miljonu rubļu piesavināšanā no valsts budžeta. Pats Magņitskis toreiz apgalvoja, ka viņa uzņēmuma samaksātos 5,4 miljardus rubļu jeb aptuveni 230 miljonus dolāru it kā esot nozagušas reiderisma kompānijas, bet koruptīvajā darījumā bijuši iesaistīti iekšlietu ministrijas darbinieki.

Kā jau esam ziņojuši,

Magņitska nāve cietumā izraisīja ļoti plašu rezonansi visā pasaulē un radīja bažas par cilvēktiesību ievērošanu Krievijā. Šodien plānotā tiesas atsākšanās šādas bažas tikai pastiprina.

Kā norāda Rietumu prese, šādai tiesas prāvai pret mirušu cilvēku vispār nevajadzētu notikt. Arī Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs janvārī intervijā telekompānijai CNN atzina, ka mirušā tiesāšana ir neiespējama. Konstitucionālā tiesa pagājušā gada sākumā gan sprieda, ka tiesa ir iespējama izņēmuma gadījumā, proti, ja apsūdzētais pēc nāves ir attaisnots. Magņitska lietā gan nekas tāds nav noticis. Mirušā jurista māte notiekošo ir nosaukusi par cinisku un pretlikumīgu rīcību. Viņa vismaz 25 reizes ir iesniegusi prasību lietu slēgt, taču šī prasība nav apmierināta.

Arī cilvēktiesību aizstāvības grupa „Amnesty International” ir nākusi klajā ar paziņojumu, kurā pauž bažas par šo bīstamo precedentu, kas var novest pie cilvēktiesību stāvokļa pasliktināšanās Krievijā. Cilvēktiesību aizstāvji arī norāda, ka šis tiesas process rupji pārkāpj juridiskās normas un faktiski nojauc jebkādas robežas starp valsti un organizēto noziedzību, kas prezidenta Vladimira Putina valdīšanas laikā atkal kļuvusi daudz ietekmīgāka.

Arī otrs šīs lietas figurants Viljams Brouders intervijā aģentūrai „Associated Press” paudis pārliecību, ka process pret Magņitski pārkāpj jebkādas ļaunuma robežas. Pēc viņa vārdiem, šo procesu politiski vada gan prezidents Putins, gan premjerministrs Dmitrijs Medvedevs, kuri ir devuši nepieciešamos norādījumus vēlamajam spriedumam. Brouders arī ir pārliecināts, ka šī ir kārtējā lieta, kad Krievijas varas iestādes cenšas ar finansiālo līdzekļu konfiscēšanu apklusināt Kremļa oponentus, līdzīgi kā tas savulaik bija ar kompānijas JUKOS vadītāju Mihailu Hodorkovski. Viljams Brouders arī izmanto interneta vietni „Krievijas neaizskaramie”, lai publicētu materiālus par Magņitska savulaik atmaskotajām amatpersonām. Daudzas no tām pēc Magņitska nāves ir kļuvušas ievērojami turīgākas un pat ar savām salīdzinoši pieticīgajām algām spēj doties ārvalstu ceļojumos, iegādāties greznas automašīnas vai dārgus īpašumus, piemēram, Dubajā. Pašlaik gan Šveices, gan Kipras, gan Igaunijas un Latvijas varas iestādes mēģina izsekot daļu no 230 piesavinātajiem miljoniem dolāru, kuri tagad izvietoti šo valstu bankās. Krievijas amatpersonas gan jebkādus likumpārkāpumus šajā lietā noliedz.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti