Dienas ziņas

Apvienotajā Karalistē svin Jāņus

Dienas ziņas

Gulbenes novada ļaudis izspēlē "Teātri ap limuzīnu"

Koronavīrusa ēnā Maskavā aizvada Uzvaras dienas parādi

Maskavā notiek tradicionālā Uzvaras dienas parāde

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Maskavā trešdien, 24.jūnijā, notiek tradicionālā Uzvaras dienas parāde. Šogad aprit 75 gadi kopš Otrā pasaules kara noslēguma. Koronavīrusa dēļ parādi nācās pārcelt no 9. maija, kad Krievijā tiek atzīmēta uzvaras diena, uz 24. jūniju. Sarkanajā laukumā šogad atrodas tikai atsevišķi ārvalstu līderi.

Maskavā notiek tradicionālā Uzvaras dienas parāde
00:00 / 02:52
Lejuplādēt
Tradicionālajā Uzvaras dienas parādē Maskavas Sarkanajā laukumā šogad piedalās 14 tūkstoši karavīru ne tikai no Krievijas, bet arī no Armēnijas, Indijas, Mongolijas un citām valstīm, kas karoja Padomju Savienības pusē.

Parāde tika gatavota ar vērienu, lai atzīmētu 75. gadadienu kopš Otrā pasaules kara noslēguma. Tomēr koronavīrusa dēļ norises datumu nācās pārcelt uz 24. jūniju. Šis datums tika izvēlēts, jo 1945. gada 24. jūnijā Sarkanajā laukumā notika uzvarētāju parāde par godu nacisma sagrāvei.

Ceremonijā Krievijas prezidents Vladimirs Putins cildināja PSRS lomu Otrajā pasaules karā.

"Neiespējami iedomāties, kas būtu noticis ar pasauli, ja to nebūtu aizstāvējusi Sarkanā armija," sacīja Putins.

Starp goda viesiem tribīnē blakus Putinam sēdēja īpaši uzaicināti kara veterāni. Viņiem pirms parādes un tikšanās ar prezidentu bija divas nedēļas jāpavada karantīnā sanatorijās. Covid-19 uzliesmojuma laikā pats Putins vairāk nekā divus mēnešus bija pavadījis pašizolācijā rezidencē Piemaskavā.

Ārvalstu līderi šogad pārsvarā ir izvēlējušies palikt mājās un parādē nepiedalīties.

Francijas prezidents Emanuels Makrons, kurš esot sākotnēji plānojis būt Maskavā 9. maijā, uz pārcelto pasākumu neieradās. Nepiedalījās arī neviens cits no Eiropas Savienības valstu līderiem. Horvātijas prezidents Zorans Milanovičs pēdējā brīdī paziņoja, ka ir salūzusi oficiālā lidmašīna, tādēļ viņš nevar ierasties Maskavā.

No vizītes atteicās arī Armēnijas, Azerbaidžānas un Turkmenistānas vadītāji. Turklāt Turkmenistānas prezidenta Gurbanguli Berdimuhamedova atteikums varētu būt viens no oriģinālajiem. Berdimuhamedovs esot paziņojis, ka 29. jūnijā viņam aprit 63 gadi. Tas musulmaņu valstīs esot pravieša vecums un šo dzimšanas dienu ir pieņemts svinēt radu lokā. Ja viņš aizbrauktu uz Maskavu, tad saskaņā ar likumu savu dzimšanas dienu viņam nāktos pavadīt karantīnā. 

Uz Maskavu devās tādi bijušo PSRS republiku vadītāji kā Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko un Kazahstānas vadītājs Kasims Žomarts Tokajevs.

Kā norāda laikraksts "Novaja Gazeta”, Tokajevs ir ieradies Maskavā par spīti ārkārtīgi negatīvai reakcijai, ko Kazahstānā izsauca nesenā Krievijas prezidenta Vladimira Putina intervija. Tajā viņš norādīja, ka vairākas PSRS republikas ir pametušas savienību ar vēsturiski Krievijai piederošajām zemēm. Putins deva mājienu, ka, izstājoties no PSRS, šīm valstīm vajadzēja atdot kādreiz piešķirtās teritorijas.

Bet Kazahstānas līderim varētu būt nepieciešams izskaidrot Maskavai, kādēļ no Senāta priekšsēdētājas amata nesen ir atbrīvota bijušā prezidenta Nursultana Nazarbajeva meita Dariga Nazarbajeva. 

Tāpat Maskavā ieradās Tadžikistānas, Serbijas, Moldovas un vairāku citu valstu līderi. Arī Ķīnas, Indijas un Venecuēlas delegācijas. Uz Maskavu atbrauca arī Kirgizstānas prezidents Sooronbajs Žeenbekovs, taču ierodoties diviem viņa delegācijas locekļiem atklāja inficēšanos ar koronavīrusu. Tādēļ Kirgizstānas līderis pašizolējās un parādi neapmeklēja.

Vēl pirms dažām dienām Pasaules Veselības organizācija atkārtoti brīdināja Krieviju, ka šāds masu pasākums rada vīrusa "pastiprinātas izplatības" risku.

Kaut Covid-19 dēļ ieviestie ierobežojošie pasākumi tiek atcelti, arī Maskavas mērs Sergejs Sobjaņins aicināja iedzīvotājus palikt mājās un parādi skatīties pa televizoru.

Krievija reģistrējusi vairāk nekā 600 tūkstošus saslimšanas gadījumu, vairāk ir tikai ASV un Brazīlijā.

Tomēr parāde Kremlim ir iespēja radīt patriotisku un optimistisku noskaņojumu nedēļu pirms tautas nobalsošanas par grozījumiem Krievijas konstitūcijā, kas Putinam ļautu kandidēt uz vēl diviem termiņiem prezidenta amatā. Kā prezidents un premjers Putins vadījis Krieviju jau divas desmitgades.

KONTEKSTS:

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju pērnā gada nogalē. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti