Maskavā ieradies ES augstais pārstāvis ārlietās; Navaļnijs atkal stājas tiesas priekšā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Krievijas galvaspilsētā Maskavā ieradies Eiropas Savienības (ES) augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels, kurš ar Krievijas amatpersonām plāno pārrunāt pēdējos notikumus saistībā ar opozicionāra Alekseja Navaļnija aizturēšanu un Krievijas skarbo vēršanos pret protestētājiem. Pats Navaļnijs piektdien atkal stājas tiesas priekšā. Tikmēr Amerikas Savienoto Valstu (ASV) prezidents Džo Baidens brīdinājis Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, ka ASV vairs „nepiekāpsies Krievijas agresīvo darbību priekšā”.

Krievijas opozīcijas līderim Aleksejam Navaļnijam, kuram 2014. gadā piespriestais nosacītais sods nesen tika nomainīts pret reālu cietumsodu, piektdien atkal jāstājas tiesas priekšā. Viņš apsūdzēts par kāda Otrā pasaules kara veterāna „nomelnošanu”. Veterāns pērn piedalījās reklāmas klipā, kurā aģitēja balsot par konstitūcijas grozījumiem, kas ļautu prezidentam Vladimiram Putinam pretendēt uz jaunu pilnvaru termiņu. Cilvēkus, kas toreiz piedalījās šajā video, Navaļnijs nosauca par nodevējiem bez sirdsapziņas un korumpētiem sulaiņiem. 

Tiesa, likuma grozījumi, kas šādus nodarījumus pasludināja par krimināli sodāmiem, izdarīti pēc izskatāmā „nozieguma”, tādēļ Navaļnijam šajā prāvā nevar piespriest jaunu ieslodzījumu.

Vakarpusē tiesa pēc vairāku stundu ilgas sēdes izsludināja pārtraukumu līdz nākamajai piektdienai.

Maskavā ieradies ES augstais pārstāvis ārlietās; Navaļnijs atkal stājas tiesas priekšā
00:00 / 03:29
Lejuplādēt

Ceturtdien Krievijā ieradās Eiropas Savienības augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels. Viņa vizīte Maskavā ir pirmā augsta ranga Eiropas Savienības diplomāta vizīte šajā valstī kopš 2017. gada. Daudzas Eiropas Savienības dalībvalstis asi nosodījušas Krievijas aso vēršanos pret protestētājiem un Navaļnija aizturēšanu, pieprasot opozicionāra atbrīvošanu, tomēr par sankciju piemērošanu lēmums aizvien nav pieņemts.

Vēl pirms tikšanās ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu bloka galvenais diplomāts atzina, Krievija un Eiropas Savienība redz viena otru kā “konkurentu un sāncensi”.

Savukārt Kremļa runasvīrs Dmitrijs Peskovs norādījis, ka neatrisinātās atšķirības starp Krieviju un Eiropas Savienību skaitliski ir “diezgan lielas”.

Krievijas rīcību nosodījušas arī Amerikas Savienotās Valstis. Prezidents Džo Baidens uzsvēris, ka ASV vairs „nepiekāpsies Krievijas agresīvo darbību priekšā”:

„Es no mana priekšgājēja ļoti atšķirīgā veidā skaidri norādīju prezidentam Putinam, ka dienas, kad ASV piekāpjas, saskaroties ar Krievijas agresīvo darbību, iejaukšanos mūsu vēlēšanās, kiberuzbrukumiem, savu pilsoņu indēšanu, ir beigušās! Mēs nekavēsimies pacelt cenu Krievijai un aizstāvēt mūsu vitālās intereses un mūsu tautu.”

Tikmēr uz dialoga saglabāšanu ar Krieviju aicinājis Francijas prezidents Emanuels Makrons. Kā teicis Makrons, neskatoties uz Krievijas „milzīgo kļūdu”, ieslogot Navaļniju, viņš atbalsta pašreizējo dialogu ar Maskavu, jo Krievija ir „Eiropas daļa” un ir „neiespējami” uzturēt mieru un stabilitāti Eiropā bez iespējas risināt sarunas ar Krieviju.

Ceturtdien, pirmo reizi pēc tiesas lēmuma piemērot Navaļnijam reālu cietumsodu, opozionārs nāca klajā ar paziņojumu, mudinot savus atbalstītājus uzveikt bailes un atbrīvot Krieviju no „zagļu-okupantu saujiņas”.

Tiesa, Navaļnija dibinātais Korupcijas apkarošanas fonds izlēmis tuvākajās brīvdienās nerīkot mītiņus Navaļnija atbalstam. Protestus plānots atsākt pavasarī. Kā skaidroja opozicionāra reģionālo štābu tīkla vadītājs Leonīds Volkovs, ņemot vērā masveida aizturēšanas pēdējos trīs protestos mazāk nekā divu nedēļu laikā un tiem sekojošos Navaļnija līdzgaitnieku arestus, kārtējais mītiņš var novest pie tā, ka Navaļnija komandas darbs būs paralizēts, bet ielu protestu aktivitāte mazināsies. Navaļnija komanda šobrīd kopīgi ar Eiropas Savienību izstrādā projektu, lai meklētu un konfiscētu Krievijas ierēdņu nelikumīgi iegūtos īpašumus ārzemēs.

Kā aģentūrai „Reuters” apliecinājuši divi informēti avoti, Kremlis ir pārliecināts, ka bez pūlēm spēs apslāpēt protestus, kurus visā valstī izsaukusi opozīcijas līdera Navaļnija ieslodzīšana, un ir gatavs nepieciešamības gadījumā dot rīkojumu pielietot pret demonstrantiem vēl lielāku spēku.

KONTEKSTS:

Kremļa opozicionāru Navaļniju aizturēja Maskavas lidostā brīdi pēc tam, kad viņš bija ieradies no Vācijas, kur viņš ārstējās pēc saindēšanas ar "Novičok" 2020. augustā Krievijas pilsētā Tomskā. Nākamajā dienā pēc atgriešanās Krievijā kļuva zināms, ka Navaļnijs ir apcietināts uz 30 dienām līdz februāra vidum, tas skaidrots ar to, ka opozicionārs pārkāpis viņam 2014. gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumus. Navaļnijs gan norādījis, ka apsūdzības ir politiski motivētas. Tagad viņu apsūdz divos atsevišķos kriminālprocesos.

2. februārī Maskavas tiesa Navaļnijam piemērojusi divu gadu un astoņu mēnešu cietumsodu. Ar šo lēmumu apmierināta Krievijas Federālā soda izciešanas dienesta prasība. Tiesa lēmusi, ka opozicionārs sodu izcietīs vispārīgā režīma kolonijā.

Apcietinātā Krievijas opozīcijas līdera Navaļnija atbalstītāju demonstrācijās 23. janvārī Krievijā aizturēti vairāki tūkstoši cilvēku. Pasaule uz notikušo Krievijā reaģējusi nosodoši. Piemēram, Eiropas Savienības augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels paudis nosodījumu par plašajām aizturēšanām un nesamērīgo spēka pielietošanu.

Arī 31. janvārī notikušajos protestos aizturēti vairāki tūkstoši cilvēku. Kā ziņo Krievijas neatkarīgie mediji – jūtams, ka protesti Navaļnija atbalstam pāraug protestos pret pastāvošo režīmu Krievijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti