Mariupoles apšaudes dēļ Rietumi varētu palielināt spiedienu uz Krieviju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Dienu pēc notikumiem Ukrainā, kad Mariupoles pilsētas apšaudē gāja bojā 30 cilvēki un aptuveni simts ievainoti,  prokrieviskie separātisti atgriezušies pie vecās taktikas un notikušajā vaino Ukrainas bruņotos spēkus. Taču starptautiskā sabiedrība šiem apgalvojumiem un diplomātiskajās sarunās solītajam vairs netic un sola sniegt pienācīgu atbildi.

Mariupoles dienestiem izdevies apdzēst apšaudes izraisītos ugunsgrēkus un atjaunot elektroapgādi, un situācija šajā ostas pilsētā  svētdien ir mierīga, kaut gan iedzīvotāji ir pārbiedēti ar notikušo.

Tikmēr starptautiskajā arēnā saistībā ar uzbrukumu izcēlās īsta vētra. Speciāli sasauktajā ANO Drošības padomē tika izskatīts paziņojums, kas nosoda Mariupoles apšaudi un "separātistu nesenos provokatīvos izteikumus", ar ko bija domāts pašpasludinātās "Doņeckas tautas republikas" līdera Aleksandra Zaharčenko paziņojums, kurā viņš pasludina uzbrukumu Mariupolei. Taču Krievija dokumenta pieņemšanu nobloķējusi.

Pirmdien pēc Latvijas ierosinājuma Briselē plānots sasaukt Eiropas Savienības ārlietu padomes sēdi. Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs jau aicinājis noteikt jaunas sankcijas pret Krieviju.

Tikmēr Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīnī paziņoja, ka sasauks ārkārtas sanāksmi nedēļas otrajā puse – ceturtdien.

Spiedienu pret Maskavu solījis palielināt arī ASV prezidents Baraks Obama: „Mēs esam dziļi nobažījušies par pēdējo pamiera pārkāpšanu un agresiju, ko pastrādā separātisti ar Krievijas atbalstu, Krievijas aprīkojumu, Krievijas finansējumu un Krievijas karavīriem. Mēs turpināsim savu pieeju – palielināt spiedienu pret Krieviju un izskatīsim papildu iespējas, kas mums ir pieejamas.”

EDSO novērotāji, kas strādā notikuma vietā, apstiprina, ka Mariupoles artilērijas apšaude veikta no austrumu un ziemeļaustrumu virziena – vietām, kur koncentrēti tieši prokrievisko kaujinieku spēki.

Arī Ukrainas prezidents Petro Porošenko sola jau pirmdien nodrošināt pierādījumus tam, ka Mariupoli apšaudījuši Krievijas atbalstītie separātisti – Ukrainas drošības spēki aizturējuši apšaudes uguns koriģētāju, un viņš sniedz liecības. Jau vakar armijai izdevies likvidēt četras iekārtas “Grad”, no kurām uz pilsētu raidīti nāvējoši šāviņi.

Jau ziņots, ka sestdien agrā rītā uz Melnās jūras ostas pilsētu Mariupoli raidītas trīs reaktīvo mīnmetēju “Grad” zalves: apšaudīti Ukrainas armijas blokposteņi, arī dzīvojamās mājas, veikali, tirgus laukums un sabiedriskā transporta pietura. Dienas laikā pilsēta ar iekārtām “Grad” apšaudīta vairākas reizes.

Tiek ziņots par 30 bojāgājušajiem un gandrīz 100 ievainotajiem civiliedzīvotājiem.

Pēc nodarīto postījumu rakstura Ukrainas bruņotie spēki secināja, ka apšaudes mērķis bija tieši apdzīvotie rajoni. Tie apliecināja, ka Mariupoli droši sargā, taču drošības nolūkā sāka iedzīvotāju evakuāciju no pilsētas austrumu uz rietumu rajoniem.

Jau piektdien Zaharčenko izsludinājis plašas ofensīvas sākumu ar mērķi iegūt kontroli pār visu Doņeckas apgabalu. Tad Krievijas Drošības padomes sēdē prezidents Vladimirs Putins apgalvojis, ka tā bijusi Kijeva, kas deva oficiālu pavēli sākt plašas kaujas operācijas.

Kopumā situācija Mariupolē līdz šim ir bijusi diezgan mierīga. Tā atrodas Ukrainas valdības kontrolē un kaujas tur notika tikai pašā konflikta sākumā. Šī pilsēta ar 500 000 iedzīvotāju ir arī stratēģiski svarīga, jo tā ir osta pie Azovas jūras. Tās ieņemšana ļautu nemierniekiem būtiski paplašināt savu kontroli reģionā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti