Manfrēds Vēbers: ES valstīm ir jādara viss, lai ātri atkoptos no krīzes

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena otrdien gatavojas prezentēt ilgi gaidīto ekonomikas atgūšanās instrumentu un pārskatīto Eiropas Savienības daudzgadu budžetu. Paredzams, ka arī turpmāk notiks asas cīņas starp valstīm, kas vēlas ekonomikā ieguldīt pēc iespējas vairāk naudas, un tā dēvētajiem „sīkstuļiem”, kuri tēriņos ir piesardzīgi. Lielākās Eiropas Parlamenta frakcijas vadītājs Manfrēds Vēbers intervijā Latvijas Radio norāda, ka bloka valstīm ir jādara viss, lai ātri atkoptos no krīzes.

Vēbers - tāpat kā fon der Leiena - nāk no Vācijas un pārstāv kristīgos demokrātus.

Manfreds Vēbers: ES valstīm ir jādara viss, lai ātri atkoptos no krīzesArtjoms Konohovs

 

Ir sagaidāms, ka ekonomikas atlabšanas instruments, ko Eiropas Komisija gatavojas prezentēt, varētu būt 500 miljardus eiro liels. Kaut arī precīzi skaitļi būs zināmi tikai pēdējā brīdī, jau tagad var noprast, ka vairāk nekā puse no šiem līdzekļiem būs pieejama kā granti, kas nav jāatmaksā. Un mazākā daļa būs aizdevumi.

Eiropas Tautas partijas grupas vadītājs Manfrēds Vēbers šāda fonda nepieciešamību pamato ar to, ka bloka valstīm ir jādara viss, lai ātri atkoptos no krīzes.

“Mums ir divi pamatargumenti. Pirmkārt, mēs nevaram samierināties ar vēl vienu zudušo paaudzi. Mums jau bija viena zudusī paaudze pirms 10-12 gadiem, kad notika ekonomikas krīze. Tas nedrīkst atkārtoties. Otrais arguments par labu atjaunošanas fondam ir, ka mēs vēlamies, lai Eiropa iznāktu no šīs situācijas kā uzvarētāja.

Es nevaru pieņemt, ka Ķīna būs lielā uzvarētāja un mēs, globāli raugoties, būsim zaudētāji. Tas nav pareizais risinājums,” klāstīja Vēbers.

Lielākās Eiropas Parlamenta frakcijas vadītājs uzskata, ka līdzekļi būtu jāiegulda nākotnē.   

„Es negribu, lai nauda tiktu tērēta komunistu partijas „Podemos” solījumiem Spānijā. Es negribu finansēt tukšos kreiso politiķu solījumus. Es gribu ieguldīt nākotnē, pētniecībā, 5G tīklā visā Eiropas Savienībā: no Latvijas līdz Vācijai un Spānijai.  Šāds 5G tīkls varētu radīt mūsu jaunajiem aplikāciju izstrādātājiem un programmētājiem daudzas darbavietas un iespējas nopelnīt. Ieguldījumi nākotnē ir tas, kas mums ir vajadzīgs,” atzina Vēbers.

Jautāts par to, vai arī Baltijas valstis var sagaidīt pietiekami lielu palīdzību no jaunā atlabšanas mehānisma, Vēbers atbildēja, ka noteicošam kritērijam ir jābūt ne tikai mirušo cilvēku skaitam, bet arī ekonomikas zaudējumiem.

„Piemēram, Latvija, salīdzinājumā ar pārējām reģiona valstīm, labi spēja tikt galā ar infekcijas izplatību. Bet ietekme uz ekonomiku Latvijā ir tikpat negatīva kā Igaunijā un citur. Tādēļ mums ir jāpanāk, ka Latvijai, tāpat kā citām valstīm, kuru ekonomika ir cietusi no šīs krīzes, ir pieejama nauda no šī fonda,” sacīja  Vēbers.

Ne mazāk būtisks jautājums ir arī par atgriešanos pie ierastā dzīves ritma.

Šis ietekmīgais vācu politiķis mudina pēc iespējas ātrāk atvērt valstu robežas un atjaunot pārvietošanās brīvību.

„Jūs zināt, ka es nāku no Bavārijas. Tagad man ir atļauts doties brīvdienās uz Vācijas ziemeļiem, bet man nav atļauts doties uz Austriju. Tas ir traki, tas ir vienkārši nepareizi. Vācijā ir tikpat augsts infekcijas izplatības rādītājs kā Austrijā, Nīderlandē vai Beļģijā. Tādēļ, ja Vācija vai kāda cita valsts mīkstina iekšējos ierobežojumus, tad pie reizes ir jāatdod visiem eiropiešiem arī viņu brīvās pārvietošanās tiesības,” norādīja Vēbers.

Sarunas noslēgumā runāts arī par nesenajiem Vēbera izteikumiem, ka pašreizējās krīzes laikā Eiropai vajadzētu īpaši uzmanīties no Ķīnas investoriem, kuri var mēģināt lēti pārpirkt grūtībās nonākušos uzņēmumus.

„Mums ir jāatceras, ka Ķīnā ir atšķirīgs sociāli ekonomiskais modelis, atšķirīgs sabiedrības uzbūves modelis, atšķirīgs valsts pārvaldes modelis. Tādēļ mēs tuvākajos gados redzēsim, ka Ķīna kļūs ne tikai par ekonomisko sāncensi, bet arī, iespējams, par mūsu ienaidnieku, jautājumos, kas skar valsts pārvaldes modeli. Viņi nav gatavi mainīt savu modeli brīvības, demokrātijas un tiesu neatkarības virzienā. Tādēļ mums nav jābūt naiviem. Tas ir galvenais, ko es gribu pateikt: Ķīna ir mūsu partnere, bet mums sarunās ar to nav jābūt naiviem,” skaidroja Vēbers.

Eiropas Tautas partijas frakcijas galva cer, ka dalībvalstu premjeri un prezidenti spēs vienoties par ekonomikas atjaunošanas mehānismu un arī par daudzgadu budžeta pamatu jau jūnija beigās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti