Pasaules panorāma

Ķīnas pastam - negodīgas priekšrocības?

Pasaules panorāma

Annegrēta Krampa-Karenbauere – otra Merkele?

Eiropas armija M. Vēbera acīm

Manfrēds Vēbers: Eiropas armija ir ilgtermiņa projekts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Vidējā rādiusa darbības kodolraķešu līgums starp Vašingtonu un Maskavu šķietami nenovēršami tuvojas savām beigām. ASV vaino Krieviju tā pārkāpšanā, bet Maskava nepiekrīt un draud nepalikt atbildi parādā. Tikmēr Briseles kuluāros runā, ka tas ir vēl viens grūdiens, lai Eiropa par savu aizsardzības spēju stiprināšanu vairāk domātu pati. Vai tas nozīmēs arī bieži piesauktās Eiropas armijas veidošanu? To Latvijas Televīzija jautāja Eiroparlamenta Tautas partijas grupas vadītājam un nākamā Eiropas Komisijas prezidenta amata kandidātam – Manfrēdam Vēberam.

Manfrēds Vēbers. Eiropas armija ir tāls ilgtermiņa projekts. Es ieteiktu - sāksim ar modernajām tehnoloģijām. Paskatīsimies uz kiberdrošību, paskatīsiemies uz dronu tehnoloģijām. Tās ir ārkārtīgi dārgas. Mūsu mazākajām dalībvalstīm nav iespējams investēt tajās, jo tās ir pārāk dārgas. Sāksim ar Eiropas brigādi dronu tehnoloģijās un sāksim ar Eiropas brigādi kiberdrošībā. Ja mēs savietosim visus savus ekspertus, savas tehniskās zināšanas Eiropas Savienībā – varēsim aizsargāt Eiropas internetu kopā. Mēs tad būtu gatavi pat dot prettriecienu dažiem uzbrukumiem, ko Eiropas interneta infrastruktūra saņem no citām valstīm.

Žans Klods Junkers ir ļoti skaidri aicinājis veidot Eiropas armiju. Tas, jūsuprāt, ir viens solis par tālu?

Vīzija jau ir laba. Bet definēsim Eiropas armiju kā ilgtermiņa vīziju. Visi zina, ka tas prasīs ilgu laiku. Tas, ko es sauktu par negatīvu lietu – ka dzirdam tādus līderus kā [Emanuelu] Makronu, kā Angelu Merkeli, kā Žanu Klodu Junkeru  publiski sakot, ka mums ir tāds ilgtermiņa projekts. Pēc tam - būsim godīgi – tieši nekas praktiski nenotiek. Ja mūsu top līderi saka, ka mums nepieciešama Eiropas armija, Eiropas drošības pīlārs – tad ir jābūt kādai darbībai pēc tam. Un tās šobrīd nav.

Ja mēs varam mazliet paspekulēt – kāda izskatīsies šī Eiropas armija nākotnē?

Ļaujiet man skaidri pateikt – tā būtu jaunajās jomās: kiberdrošībā un dronu tehnoloģijās. Man ir skaidrs, ka tie no paša sākuma būs Eiropas spēki – līdzīgi kā mēs tagad darām ar "Frontex" aktivitātēm. Godīgi sakot – visas tās iniciatīvās, kuras mēģinājām agrāk – kad centāmies iesaistīt vācu, franču, latviešu pienesumu (contribution) – nebija īsti veiksmīgas.

Mēs tā darījām desmitiem gadu, mēs jau to esam izmēģinājuši desmitiem gadu – un tas nebija veiksmīgi, tas nestrādāja. Vācijā mums ir princips, ka par tādām lietām nepieciešams Bundestāga balsojums – tas prasa daudz laika, tas prasa daudz sarunu. Bet daudzās šajās jomās mums dažkārt nepieciešama tūlītēja rīcība. Ir jāreaģē, ja jums tiek uzbrukts internetā. Tāpēc, jā – tas ir ilgtermiņa projekts, bet attiecībā uz konkrētām iniciatīvām, kas ir uz galda, – varam darīt to kopā ar Eiropas spēkiem. Un arī latvieši šajos Eiropas spēkos var piedalīties.

Ilgtermiņa projekts, bet par cik gadiem mēs runājam? Tā ir viena dekāde? Divas dekādes Eiropas armijai?

Armija ir viens no vīzijas elementiem. Es gribu būt konkrēts, es gribu skaidrību. Tāpēc attiecībā uz šiem diviem projektiem – dronu tehnoloģijām un interneta infrastruktūru – mums ir jābūt straujiem, jārīkojas nekavējoties. Dažos nākamajos gados tie ir jāizveido.

Paldies par interviju.

Liels paldies!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti