Labrīt

Ilmārs Šlāpins. Jauno latviešu valoda: kačāt.

Labrīt

Ilmārs Šlāpins. Jauno latviešu valoda: kancelēt

Migrantes Maltā izveido sabiedrisko organizāciju iebraukušajām sievietēm

Maltas imigrantes palīdz citām iebraucējām iekļauties noslēgtajā sabiedrībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Musulmaņu galvassega, akcents vai cita ādas krāsa darba meklējumos diemžēl var izrādīties svarīgāka nekā laba izglītība, pieredze un valodas zināšanas – par to pārliecinājušās imigrantes mazajā Maltas salā, kas pašlaik ir Eiropas Savienības prezidējošā valsts.

Lai palīdzētu no citām valstīm iebraukušajām sievietēm labāk integrēties diezgan noslēgtajā Maltas sabiedrībā, viņas pašu spēkiem izveidojušas sabiedrisku organizāciju, kur imigrantes var apgūt angļu valodu, gatavot ēdienu un īstenot kopīgus mākslas projektus.

Pēc nesekmīgiem darba meklējumiem kļūst par brīvprātīgo

Maltas Sieviešu imigrantu asociācija atrodas nevalstisko organizāciju namā vienā no šaurajām galvaspilsētas Valletas ieliņām. Pilsētas senie mūri daudzus gadsimtus ir redzējuši iebraucējus, tomēr šodienas imigrantiem nenākas viegli iekļauties visai noslēgtajā Maltas sabiedrībā. To uz savas ādas izbaudījusi arī sudāniete Umaima Elamina (Umayma Elamin), kura pirms diviem gadiem izveidoja organizāciju imigrantu sieviešu atbalstam.

"Arī es pati joprojām meklēju iespēju šeit strādāt, kaut esmu Maltā jau divarpus gadus. Esmu centusies pēc labākās sirdsapziņas, bet diemžēl bez panākumiem.

Manuprāt, tas ir tādēļ, ka neesmu no Eiropas Savienības. Varbūt arī tāpēc, ka esmu musulmaniete, nezinu… Protams, var gadīties, ka šeit vienkārši nav neviena man kā diplomētai grāmatvedei piemērota darba. Esmu klauvējusi pie visām durvīm, bet darbu tā arī neesmu atradusi," atzina Umaima.

Tāpēc Umaima, kā pati saka, nolēma mainīt stratēģiju un sākt darbu nevalstiskajā sektorā – lai pati izrautos no mājas un palīdzētu arī citām sievietēm līdzīgos apstākļos.

"Es kļuvu par brīvprātīgo un satiku daudz aktīvistu, kas strādā ar migrācijas jautājumiem. Viņi man ļoti palīdzēja, īpaši Maltas SOS organizācijas vadītāja. Viņa rosināja domāt, kā es varu palīdzēt citām migrantēm iegūt prasmes, zināšanas un atbilstošas iespējas. Tā kā organizācijas vīzija ir izaugusi no mana personiskā pieredzes stāsta," piebilst sieviete.

Būtiski, ka organizācija nefokusējas tikai uz bēglēm, bet uz jebkuru ieceļotāju, kas kādu apstākļu dēļ palikusi uz dzīvi Maltā.

Angļu valodas mācību laikā pieskata bērnus

Diāna Tudoranča (Diana Tudorancea) no Rumānijas Maltā dzīvo trīsarpus gadu un arī ir viena no Migrantu sieviešu asociācijas brīvprātīgajām. Viņa palīdz citām iebraucējām apgūt angļu valodu, kas līdzās maltiešu valodai ir Maltas oficiālā valoda.

"Tas, ko Umaima stāstīja un ar kādu enerģiju viņa dara visu, kam pieķeras, mani ļoti piesaistīja. Oficiāli pievienojos šai organizācijai šā gada sākumā un sāku vadīt projektu, kas palīdz apgūt angļu valodu imigrantēm, kuras bērnu dēļ nevar apmeklēt citas mācības. Valoda ir viens no galvenajiem priekšnosacījumiem, lai varētu iekļauties citas valsts darba tirgū.

Un šis projekts ļauj sievietēm apgūt angļu valodas pamatus, kamēr mēs parūpējamies par viņu bērniem," stāsta Diāna.

Imigrantes Maltā izjūt diskrimināciju

Maltas Migrantu sieviešu asociācija savu darbību sāka ar plašu pētījumu par ieceļotāju vajadzībām un problēmām darba meklējumos, koncentrējoties uz tieši uz bēgļa statusa ieguvējām, kuru skaits mazajā Maltā ar 400 tūkstošiem iedzīvotāju pērn pārsniedza tūkstoti.

Pētījuma vadītāja Ainara Merino, Maltā dzīvojoša spāniete, stāsta, ka visas aptaujātās imigrantes Maltā izjūt vienu un to pašu šķērsli: diskrimināciju. Pēc dzimuma, vecuma, reliģijas, kultūras.

"Šīm sievietēm arī trūkst vietējo zināšanu un ir problēmas ar izglītības dokumentu atzīšanu.

Neviena no pētījumā aptaujātajām sievietēm līdz šim nav atradusi prasmēm atbilstošu darbu.  Un no tām, kas vispār strādā, puse ir apkopējas, lai gan neviena savā mītnes valstī to iepriekš nav darījusi.

Grūtības ir arī tām, kuras izglītību ieguvušas te, Maltā. Kad prezentējām pētījumu, mums vairākas sievietes stāstīja, ka ir šeit izmācījušās par ārstēm vai juristēm, bet netiek pieņemtas darbā. Mēs, protams, nezinām patiesos iemeslus, kādēļ. Iespējams, bija kāds cits labāks kandidāts. Bet ir bijuši gadījumi, kad pavisam skaidri pasaka: ir runa par to, ka tu valkā hidžābu," teica  Ainara.

Aizvadītajā nedēļas nogalē Maltā notika ikgadējais Pasaules mūzikas festivāls, kurā ar daudznacionālu ēdienu meistarklasēm klāt bija arī Migrantu sieviešu organizācija. Viņas cer, ka šādi publiski pasākumi gan ļaus par organizāciju uzzināt arvien jaunām migrantēm, kuras nereti dzīvo ļoti noslēgtās kopienās, gan palīdzēs lauzt stereotipus pašā Maltas sabiedrībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti