Maltā saistībā ar žurnālistes slepkavības lietu no amata atkāpies premjera biroja vadītājs

Maltā no amata atkāpies premjerministra biroja vadītājs Kīts Skembri. Viņa vārds no jauna izskanējis pirms diviem gadiem nogalinātās pētnieciskās žurnālistes Dafnes Karuanas Galicias slepkavības lietā. Skembri ir augstākā Maltas amatpersona, kas atkāpusies no amata šīs lietas ietvaros. Tikmēr Eiropas Padomes ziņotājs pauž bažas, ka Maltas varas iestādes joprojām cenšas kavēt šīs slepkavības izmeklēšanu.

ĪSUMĀ:

  • Pagājušajā nedēļā žurnālistes slepkavības lietā apcietināts "17 Black" īpašnieks Jorgens Feneks.
  • Šodien kļuvis zināms, ka Feneka liecībās izskanējis arī premjera biroja vadītāja Skembri vārds.
  • Neilgi pēc tam Maltas premjerministrs Muskats paziņojis, ka Skembri no ieņemamā amata ir atkāpies.
  • Muskats uzsvēris, ka ne uz kādiem pārkāpumiem acis nav pievēris, bet, ja tā būtu, viņš uzreiz no amata atkāptos.
  • Žurnālistes slepkavības lietā tiesu gaida trīs personas; slepkavības pasūtītājs joprojām ir brīvībā.

Maltā saistībā ar žurnālistes slepkavības lietu no amata atkāpjas premjera biroja vadītājs
00:00 / 02:58
Lejuplādēt
Maltas pētnieciskā žurnāliste Dafne Karuana Galicia nogalināta automašīnas sprādzienā 2017. gada oktobrī. Izanalizējot nopludinātos tā dēvētos Panamas dokumentus, žurnāliste izgaismoja korupciju visaugstākajā varas līmenī. Tika apgalvots, ka kukuļošanā ir bijis iesaistīts bijušais enerģētikas un tagad transporta ministrs Konrāds Mizzi un pašreizējā premjerministra administrācijas vadītājs Kīts Skembri. Abu šo politiķu uzņēmumi esot saņēmuši maksājumus no kādas Dubaijā bāzētas kompānijas "Black 17". Abi politiķi savu vainu iepriekš ir nolieguši.

 

Pagājušajā nedēļā tika apcietināts "Black 17" īpašnieks Jorgens Feneks, un šis korupcijas skandāls atkal uzjundīja ar jaunu spēku. Otrdien, 26. novembrī, kļuvis zināms, ka Jorgena Feneka liecībās ir izskanējis arī Skembri vārds. Tieši tāpēc policija bija uzaicinājusi premjera biroja vadītāju uz nopratināšanu. Neilgi pēc tam Maltas premjerministrs Džozefs Muskats paziņojis, ka Skembri no ieņemamā amata ir atkāpies.

Kā norāda vairāki mediji, šī ir augstāk stāvošā amatpersona, kas savu amatu ir zaudējusi Dafnes Karuanas Galicias aizsāktās izmeklēšanas dēļ.

Maltas premjerministrs Muskats, kuru iepriekš žurnālistes ģimene ir apsūdzējusi slepkavībā vainoto personu piesegšanā, norādījis, ka pagaidām esot pāragri runāt, vai un par ko Skembri tiek nopratināts. Muskats arī uzsvēris, ka ne uz kādiem pārkāpumiem acis nav pievēris, bet, ja tā būtu, viņš uzreiz no amata atkāptos.

Runājot par pašu Dafnes Karuanas Galicias slepkavības izmeklēšanu, pašlaik tiesas procesu gaida trīs personas, kuras tiek turētas aizdomās par spridzekļa ievietošanu žurnālistes automašīnā un tā aktivizēšanu. Taču tiek uzskatīts, ka slepkavības pasūtītājs joprojām ir brīvībā.

Eiropas Padomes īpašais ziņotājs Pīters Omtzigts no Nīderlandes paudis bažas, ka Maltas varas iestādes varētu būt noraidījušas vairākus pierādījumus, kuri varētu būt noveduši pie nozieguma pasūtītājiem. Viņa paziņojumā pirms dažām dienām uzsvērts, ka atsevišķi izmeklētāji, visticamāk, savu darbu ir darījuši atbildīgi, taču policijas kopīgie centieni un atsevišķu politiķu darbības nesaskanot ar premjerministra iepriekš dotajiem solījumiem atrisināt šo lietu, lai ko tas arī maksātu. Kā piemēri tiek minēta kavēšanās atstādināt no amata interešu konfliktā apsūdzētu izmeklētāju, atteikums saņemt kopiju no Vācijas policijas rīcībā esošā žurnālistes datora. Tāpat bažas radot bijušā "Eiropol" vadītāja sūdzības par nepietiekamo sadarbību no Maltas policijas puses, kā arī anonīmi žurnālistu brīfingi par pavērsieniem izmeklēšanā, kas beigās izrādījušies nepatiesi.

Papildus tam Maltas premjerministrs Muskats ir vairākkārt apšaubījis Omzigta uzticamību, apsūdzot viņu melos iepriekšējo izmeklēšanu laikā, bet premjera izmeklēšanas komandas pārstāvji ir atteikušies tikties ar Eiropas Padomes ziņotāju.

Pītera Omtzigta ziņojumā figurē arī Latvijas vārds, jo Maltas izmeklētāji tā arī neesot vērsušies pie Latvijas varas iestādēm, lai iegūtu informāciju par kompānijas "Black 17" bankas kontiem "ABLV Bank".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt